Karty prepaid

Karty prepaid

Z określeniem pojęcia prepaid (lub-prepaid) z pewnością słyszałaś już wielokrotnie. Czy wiesz jednak, jak to działa?

Prepaid to inaczej mówiąc sprzedaż przedpłacona, czyli najpierw płacisz, a dopiero potem możesz korzystać. Rozwiązanie, typowe dla handlu towarami (czyli chcąc zjeść bułkę, musisz wcześniej za nią zapłacić), staje się coraz powszechniejsze w świecie usług. Płacąc – najczęściej w formie zakupu karty prepaidowej lub doładowania online - zyskujesz prawo do otrzymania określonego pakietu usług.

Sprzedaż prepaid można spotkać już w wielu dziedzinach.

Najpopularniejsze z nich to:

reklama

·    usługi telefonii komórkowej    

szeroko stosowana alternatywa zamiast abonamentu. Dostępna w ofercie wszystkich operatorów. Kupujesz kartę prepaid z numerem, a później, w zależności od potrzeb – doładowujesz co jakiś czas. Nawet z zerowym stanem konta – nadal możesz przyjmować rozmowy przychodzące. Nie podpisujesz żadnych umów, często wiążących cię na kilka lat z danym operatorem. Nie musisz także martwić się terminem faktury do zapłacenia, nikt cię nie nęka ewentualnymi monitami czy windykacją. Minusem jest to, że bez środków na koncie nigdzie nie zadzwonisz, nawet nie „puścisz sygnału”. W kryzysowej sytuacji możesz jedynie skorzystać z opcji „rozmowy na koszt abonenta wzywanego”. Za to możesz rozsądnie gospodarować środkami na koncie i mając słabszy finansowo miesiąc – rozmawiać mniej;

·    prepaidowe karty płatnicze    

są już w ofercie większości banków. Działają jak normalne karty płatnicze czy kredytowe, umożliwiając płatności w świecie realnym i wirtualnym. Tu także musisz zasilić konto karty, żeby móc z niej skorzystać. Nie masz jednak szans na to, aby zrobić debet czy zaszaleć na zakupach, a potem z przerażeniem zobaczyć jaką kwotę minimalną masz do spłacenia. Z pewnością jest to dobry sposób na oszczędzanie i wydawanie tylko tyle, na ile możesz sobie pozwolić. Poza tym taka karta prepaidowa świetnie nadaje się do bezpiecznych płatności w internecie. Nawet jeżeli trafisz na jakąś niebezpieczną stronę i podasz umożliwiające płatność dane karty – złodziej nie wyczyści ci karty zostawiając cię z limitem do spłacenia. Przed wirtualnymi zakupami przelewasz na konto tylko tyle, ile potrzebujesz i płacisz mając do dyspozycji tylko określoną kwotę, nie zostawiając już nic dla ewentualnego wirtualnego włamywacza;

reklama

·    prepaidowe liczniki energii elektrycznej    

coraz popularniejsza forma rozliczeń z dostawcą energii elektrycznej. Kupujesz licznik – koszt ok.500zł, ale możliwe jest rozłożenie na kilkuletnie raty po kilkanaście złotych miesięcznie. Zasilenie konta – podobnie jak w przypadku karty telefonicznej: wykupujesz doładowanie w dowolnej wysokości, a następnie wprowadzasz kod na klawiaturze licznika. Masz do wykorzystania tylko taka ilość energii, za jaką wcześniej zapłaciłaś. Nie zaskoczy cię wysoki rachunek z określonym terminem płatności, w dodatku wystawiony na podstawie teoretycznych, często zawyżonych prognoz.

Karty prepaidowe z pewnością mogą służyć oszczędzaniu. Chcąc korzystać z określonych usług – musisz kontrolować dostępny limit, na bieżąco sprawdzać stan zużycia. Sprzyja to rozważnemu ich wykorzystaniu. Jeśli masz problemy w utrzymaniu swoich finansów w ryzach, zbyt często zdarza ci się, że płacisz rachunki po terminie, ciągle się zadłużasz – może warto o tym pomyśleć i z częścią usług przejść na formę prepaidową?

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: