reklama

Kiedy pozytywne myślenie działa, a kiedy nie, czyli jak dostawać od życia to, czego chcemy

Wszyscy nam mówią: Myśl pozytywnie, bądź optymistką. Wyobraź sobie to, czego chcesz, a to osiągniesz! Czyżby? Czy to naprawdę jest takie łatwe? Jeśli chcemy dać rzetelną odpowiedź na to pytanie, nie będzie to po prostu tak czy nie.

Przeprowadzono badanie na osobach, które przechodziły program odchudzania. Jedna grupa miała wyobrażać sobie to, że już schudły i cieszą się piękną sylwetką, druga grupa zaś miała jedynie uczestniczyć w programie. Jak myślisz, kto miał lepsze rezultaty? Okazuje się, że te osoby, które NIE wyobrażały sobie, że już są szczupłe! Jak myślicie, dlaczego tak się stało? Otóż wyobrażając sobie wyłącznie rezultat, czujemy się lepiej – trochę tak, jakbyśmy już miały to, czego chcemy. To sprawia, że zmniejsza się motywacja do ROBIENIA tych wszystkich rzeczy, które muszą się zadziać, by do rezultatu doprowadzić.

Jakie są więc warunki konieczne, aby pozytywne myślenie zadziałało?

1.    WYOBRAŹ SOBIE TO, CZEGO NAPRAWDĘ CHCESZ – lepiej, by było to raczej doświadczenie (chcę się czuć dobrze w swojej skórze), niż przedmiot (nowa sukienka). Przecież tak naprawdę zależy ci na tym, żeby poczuć się modnie, swobodnie. Jeśli tego nie uwzględnisz, może się okazać, że nowa sukienka nie sprawi ci takiej radości, jak myślałaś lub da ci ją tylko na chwilę. Czyli odpowiedz sobie na pytanie: Czego chcesz doświadczać w swoim życiu? I dopiero jak może się to zadziać.

2.    WYOBRAŹ SOBIE KROKI, które cię doprowadzą do celu. Myśl o różnych scenariuszach i koniecznie zobacz siebie, jak podejmujesz kroki. Zobacz, jak to robisz skutecznie i wytrwale.

3.    DZIAŁAJ - przecież to tylko kroki, które dzielą cię od Twojego marzenia. Załóż, że spróbujesz kilka razy i że będziesz się uczyć i poprawiać swój sposób działania. Rzadko coś udaje się od razu, za to kolejne próby sprawiają, że jesteśmy coraz lepsi, aż w końcu uzyskujemy taki rezultat, o jaki nam chodziło.

4.    DOSTRZEGAJ POSTĘPY i CIESZ SIĘ TYM, CZEGO SIĘ UCZYSZ. NAGRADZAJ SIĘ ZA NAJMNIEJSZE POSTĘPY.

Powodzenia!

Joanna Baranowska

Coach, psycholog. Od 2006 roku pracuje z klientami budując pozytywne zmiany w ich życiu. Stworzyła program coachingowy JESTEM ZAWSZE SOBĄ. Specjalizuje się w pracy z młodymi mamami, które w nawale codziennych obowiązków straciły kontrolę nad własnym życiem, są zagubione i niezadowolone z siebie i z życia. Pomaga im odnaleźć właściwe proporcje między oczekiwaniami zewnętrznymi a tym, czego SAME CHCĄ oraz stworzyć życie, o którym MARZĄ. Fascynuje się psychologią pozytywną oraz biologicznymi podstawami funkcjonowania psychicznego. Uważa, że ludzie, którzy czerpią satysfakcję z dnia codziennego sprawiają, że świat jest lepszym miejscem do życia. Szczęśliwa mama 2-letniego Antosia i maleńkiej Zuzi.

reklama