reklama

reklama

Dolegliwości oczu

Która z nas nie marzy o tym, aby mieć piękne, świetliste spojrzenie, bez opuchnięć i mimicznych zmarszczek wokół oczu? Każda! Niestety to właśnie oczy zdradzają nie tylko wiek, ale także słabszą dyspozycję dnia, brak snu i stresy dnia codziennego. Przyczyniamy się do tego także: niewłaściwą pielęgnacją, zbyt energicznym wcieraniem kremu w skórę dolnej powieki czy mało delikatnym demakijażem. Bywa, że nawet świetny tusz czy firanka doklejonych przepięknych, jedwabnych rzęs, nie wydobędą ze zmęczonych oczu świetlistego spojrzenia.

Przyjrzyjmy się dolegliwościom, które mogą napaść na twoje oczy:

·    Opuchlizna powiek – przyczyną jest gromadzenie się dużej ilości wody w tkankach, zwykle z powodu przemęczenia bądź wskutek niewłaściwej diety (zbyt duża ilość soli w potrawach). Jeżeli powieki są bardzo często opuchnięte, dobrze byłoby udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania - opuchnięcia mogą towarzyszyć chorobom serca, nerek, wątroby, a także alergii? Podpuchnięcia mogą być również spowodowane źle dobranymi kosmetykami do pielęgnacji oczu. Jeżeli wstajesz rano i widzisz, że masz podpuchnięte powieki, doraźnie możesz sobie pomóc, stosując zimne okłady – w postaci kostki lodu owiniętej w gazę albo soczystego plasterka świeżego ogórka.

·    Pieczenie i łzawienie -  przyczyną może być przemęczenie oczu, brak snu, długotrwałe przebywanie w zadymionych, zakurzonych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, zbyt długie oglądanie telewizji lub siedzenie przy komputerze. Twoim oczom nie pomaga również opalanie się w solarium bez okularów. Jeżeli przyczyną nie są stany zapalne ani inna choroba oczu, możesz spróbować zastosować okłady np. z bławatka (polecane przy lekkich stanach zapalnych) albo z herbaty z lipy, która działa łagodząco, kojąco, zwęża naczynia krwionośne, a także likwiduje podrażnienia i zaczerwienienia.

·    Ciemne obwódki – przyczyną może być brak snu, ogólna nerwowość, niewłaściwe odżywiania się (stosowanie bardzo forsownych dla organizmu diet), wyczerpanie organizmu, niski poziom żelaza lub skłonność dziedziczna. Walka z sińcami jest bardzo trudna, ale powinnaś spróbować. Stosuj okłady z pokrojonego w plastry ogórka, znanego ze swoich właściwości wybielających, stosuj kremy z zawartością arniki bądź kasztanowca, które działają obkurczająco na naczynia krwionośne. A przede wszystkim zapewnij swojemu organizmowi odpowiednią porcje snu w wywietrzonym pokoju, przebywaj więcej na świeżym powietrzu i zwróć uwagę aby w twojej diecie nie zabrakło witamin.

·    „Kurze łapki”, czyli zmarszczki mimiczne w zewnętrznych kącikach oczu. Są to pierwsze oznaki starzenia się delikatnej skóry oczu, pojawiające się zazwyczaj w 25 roku życia. Ale nie przejmuj się nimi przesadnie - zwykle dodają kobiecie uroku i charakterystycznego dla niej wyglądu. Zastosuj odpowiednie kremy do oczu na pierwsze zmarszczki mimiczne i ... postaraj się o nich zapomnieć.

·    Opuchnięcie dolnej powieki, czyli tzw. worki pod oczami. Powstają na skutek zastojów limfatycznych lub dziedzicznej skłonności do odkładania się pod oczami tkanki tłuszczowej. Bywa wiązana z chorobami nerek czy układu krążenia. Jeżeli taka jest po prostu twoja uroda, stosuj kompresy z kwiatów lipy czy świetlika lekarskiego. Szukaj tez kremów z zawartością przewrotnika czy skrzypu.

Pamiętaj:

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa, jest też niemal całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego starzeje się najszybciej. Nie dosyć, że jest cienka, to jeszcze wykonuje olbrzymią pracę – podczas mrużenia oczu czy nieustannej pracy gałek ocznych. Ważne jest, by wszystkie zabiegi, które wykonujemy w tych delikatnych okolicach, były przeprowadzane bardzo delikatnie.

Nawet wtedy, gdy jesteś bardzo zmęczona, nie zapominaj o wieczornym demakijażu oczu. Wykonaj go przed zmyciem makijażu z całej twarzy. Nawilż płatek kosmetyczny w płynie dwufazowym, mleczku czy też żelu, i delikatnie połóż go na powiekę. Lekko dociśnij. Nie rozciągaj skóry i nie pocieraj, a tylko lekko przeciągnij wacikiem od zewnętrznej części oka ku środkowi. Tusz z rzęs zmyj od góry do dołu pionowymi płynnymi ruchami.

Jeżeli czujesz, że po demakijażu masz wrażliwe oczy, możesz zafundować sobie kompres z herbaty, rumianku czy świetlika lekarskiego. Taki kompres trzymaj około 20 minut. W tym czasie twoje oczy odpoczywają, a ty masz czas na to, aby podsumować swój dzień, poukładać myśli, ponucić sobie i się zrelaksować.

Demakijaż:

·    Dwufazowy płyn do demakijażu oczu i twarzy, Astor, 125 ml ok. 17 zł;
·    Dioptideamq – żel do demakijażu oczu, Lierac, 100 ml ok. 60 zł;
·    Puri-Optic – delikatny płyn do demakijażu oczu, Pharmaceris, 125 ml, ok. 25 zł;
·    Delikatny płyn do demakijażu oczu i ust, L’Oreal, 125 ml ok. 25 z;
·    Płyn do demakijażu oczu wrażliwych, Vichy, 150 ml ok. 50 zł

Krem do oczu kojący:

·    Krem kojący pod oczy, Avene, 10 ml ok. 50 zł;
·    Kojący krem pod oczy, AA Wrażliwa cera, 30 ml ok. 13 zł;
·    Doux Regard -kojący krem pod oczy, Payot, 10 ml ok. 100 zł

Krem do oczu na cienie:

·    Diopti cerne, Lierac, 10 mo ok. 58 zł;
·    Kuracja rozjaśniająca żel pod oczy korygujący cienie, Ziaja med., 15 ml ok. 10 zł;
·    Glamour Eye – serum pod oczy, Dax Cosmetics, 20 ml ok. 50 zł

Krem do oczy na opuchnięcia:

·    Żel ze świetlikiem i babka lancetowatą, 15 ml ok. 6 zł;
·    Diopti Gel, Lierac, 10 ml ok. 58 zł;
·    Complete Lift Pen – serum w piórze, ROC, 1,7 g ok. 50 zł

Krem do oczu na zmarszczki mimiczne:

·    Collaction anti-aging, Dermika, 15 ml ok. 50 zł;
·    Krem pod oczy – Perfecya + 35, Dax Cosmetics, 15 ml ok. 20 zł;
·    Eucerin - krem przeciwzmarszczkowy pod oczy Q10 Active, Nivea Polska, 15 ml ok. 50 zł

Kasia C.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: