Sucha skóra zimową porą

Sucha skóra zimową porą

reklama

Sucha skóra zimową porą

Sucha skóra zimą to z reguły… norma. W dużej mierze przebywasz w pomieszczeniach, gdzie działa centralne ogrzewanie lub jest ono klimatyzowane, wyjścia na zewnątrz ograniczasz do minimum, pozbawiając tym samym swoją skórę wilgoci, którą przecież tak bardzo lubi. Jeżeli chcesz mieć skórę gładką, jędrną  i przez długi czas młodą – musisz o nią dbać, pielęgnować wszelkimi dostępnymi środkami i sposobami, aby nie była sucha i matowa. A zapobieganie suchości skóry to nie tylko kwestia urody, ale także i zdrowia.

Skóra stanowi barierę ochronną naszego całego organizmu. Na jej powierzchni znajduje się płaszcz lipidowy, który zabezpiecza ją przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia. Niestety, zima jest pora  wyjątkowo niekorzystną dla naszej skóry. Gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza to skóra produkuje mniej substancji nawilżających naskórek. Wszelkie zmiany temperatury (wchodzenie i wychodzenie z ciepłego pomieszczenia) oraz promienie słoneczne również niekorzystnie bombardują naszą skórę. Gruczoły łojowe nie wytwarzają odpowiedniej ilości tłuszczu, przez co na całej skórze zmniejsza się płaszcz lipidowy stanowiący barierę obronną naszego organizmu. I dlatego zimą pielęgnacja skóry powinna być nie mniej intensywna niż latem, gdy świeci intensywne słońce. Powinna być jednak dostosowana do mroźnej aury. Jeżeli nie zapewnisz jej odpowiedniej ochrony to może stać się sucha, szorstka i matowa, skłonna do podrażnień. I wtedy będzie kłopot.

Firmy farmaceutyczno-kosmetyczne proponują cały wachlarz produktów nowej generacji, które tylko musisz dostosować do typu swojej skóry. Gdy masz skórę suchą  - to zimą jest ona szczególnie narażona na różnego rodzaju  uszkodzenia. Więc należy ją bardzo mocno nawilżyć, ale tak, aby nie zatkać porów. Można zastosować również kremy o działaniu kojąco-wzmacniającym.

Gdy masz skórę  bardzo suchą i atopową, sięgnij po kremy, które regulują natłuszczenie skóry, a nie zawierają drażniących alergenów, barwników, konserwantów.  Skóra mieszana i tłusta nie potrzebuje tak silnego nawilżenia, gdyż jej gruczoły łojowe pracują cały czas dość intensywnie. Należy ją jednak wzmocnić kremem półtłustym i też takim, który będzie regulował pracę gruczołów łojowych. Skóra naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Stosuj kremy zawierające w swoim składzie rutynę i witaminę C, K czy wyciąg z miłorzębu japońskiego. Rutyna pomoże uszczelnić naczynia włosowate, dzięki czemu nie będą pękać na mrozie.

Wychodząc z domu pamiętaj o tym, aby nie zaczynać dnia od umycia twarzy zimna wodą prosto z kranu. To może ją podrażnić. Użyj do tego toniku nawilżającego najlepiej bezalkoholowego. Jak nie masz – to sięgnij po przegotowaną wodę  z czajnika. Nałóż delikatnie krem - najlepiej półtłusty odżywczo-ochronny z wysokim filtrem UV, a jeżeli masz podrażnioną i bardzo suchą skórę to sięgnij po krem półtłusty z serii do skóry atopowej. Staraj się unikać kremów matujących, które zawierają w sobie alkohol oraz bardzo tłustych kremów, które mogą zatykać pory doprowadzając nawet do zmian trądzikowych. Teraz twoja skóra przygotowana jest już na przyjęcie podkładu, który stanowi dodatkową barierę ochronną.

Gdy po ciężkim dniu wrócisz już do domu – nie zapomnij o demakijażu. Uwolni to twoją twarz od warstwy nie tylko makijażu ale także sebum i całodniowego kurzu. Gdy czujesz „ściągnięcie” skóry możesz użyć maseczki nawilżającej, która cudownie nawilży spragnioną skórę. Gdy masz bardzo podrażnioną twarz – sięgnij raczej po krem do cery bardzo suchej i atopowej, który bardzo ładnie ukoi podrażnienia.

Oprócz stosowania odpowiednich kremów i balsamów do ciała pamiętaj o kilku ogólnych zasadach:

  • Przy dużym mrozie gorąca kąpiel wydaje się być czymś bardzo przyjemnym. Ale nie powinnaś jej zażywać. Kąp się krótko, w ciepłej ale nie gorącej wodzie. Jeżeli nie możesz sobie odmówić gorącej kąpieli – zakończ ją letnim prysznicem;
  • Postaraj się nie używać do mycia zwykłych mydeł, pieniących i cudownie pachnących  płynów i żeli, które zawierają substancje niszczące płaszcz lipidowy, a tym samym podrażniające naszą skórę;
  • Nie wycieraj skóry mocno ręcznikiem. Owiń się nim i pozwól, aby woda wsiąkła w strukturę materiału. Gdy masz jeszcze lekko wilgotną skórę wsmaruj w nią nawilżający lub regenerujący balsam albo użyj olejku lub oliwki dla dzieci;
  • Nie zapominaj o regularnym peelingu – ale zamień gruboziarnisty  na bardziej delikatny, który nie będzie mocno podrażniał skóry.
  • Postaraj się wypijać do 2 l płynów dziennie, aby nawilżyć skórę od wewnątrz.  Wzbogać swoją dietę w produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe ( ryby, owoce morza), gdyż wpływają one na elastyczność skóry.

Dbaj również o swoje usta, gdyż są one praktycznie pozbawione gruczołów łojowych, co powoduje, w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, ich znaczne wysuszenie i pękanie. Zabezpiecz je stosując tłuste sztyfty i pomadki ochronne zawierające witaminy A i E a także filtry UV. Pamiętaj również o swoich dłoniach, które również są narażone na zetknięcie z mroźnym i niekorzystnym powietrzem i stosuj ochronne kremy do rąk.

Zabezpieczona w taki arsenał kremów ochronnych i pomadek, zimę przetrwasz bez uszczerbku, a wiosnę na pewno przywitasz z piękną cerą i promiennym uśmiechem.

Kasia C.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: