Jak wybrać plecak do szkoły

Jak wybrać plecak do szkoły

reklama

Rok szkolny rozpocznie się lada chwila – nadszedł czas, by powoli kompletować szkolną wyprawkę. Bez wątpienia najważniejszym jej elementem jest plecak. Czym kierować się, na co zwracać uwagę, decydując się na jego zakup? Zerknij:

Waga i wielkość

Wiadomo, że im plecak jest lżejszy, tym lepiej. Jego maksymalna waga powinna być nie większa niż 1,5 kg (1,2 kg dla klas I-III). Spakowany do szkoły plecak nie powinien ważyć więcej niż 10 % masy ciała dziecka.

Wielkość - ta powinna być adekwatna do wzrostu dziecka, ale i ilości książek, które na co dzień będzie musiało nosić. Plecak nie powinien być więc ani za duży, ani zbyt mały.

Kształt

Plecy - tył plecaka powinien być usztywniany i ukształtowany anatomicznie – tak, by ciężar mógł się rozłożyć na całą powierzchnię pleców dziecka. Szelki powinny być regulowane, szerokie i miękkie, aby nie wrzynały się w skórę. Nie mniej ważne elementy odblaskowe - zwiększają bezpieczeństwo dziecka.

Materiał

Materiał powinien być dobrej jakości – najlepiej wodoodporny, odporny na zabrudzenia, łatwy do utrzymania w czystości (możliwość prania). Plecak powinien mieć wzmocnione, usztywniane dno oraz wygodny uchwyt do przenoszenia. Nie powinien mieć ostrych krawędzi – musi był staranie wykończony i mocno zszyty.

Wnętrze

Te powinno być bogate – w przegródki, komory, kieszonki na drobiazgi, uchwyt na bidon, kieszeń na drugie śniadanie, identyfikator.

Design

Oferta producentów plecaków szkolnych jest doprawdy imponująca. Można wybierać i przebierać! Najlepiej, by o wyglądzie plecaka zdecydowało dziecko, choć nie wszyscy się z tym zgodzą.

Argumentem przeciw jest fakt, że dzieci najczęściej preferują design inspirowany motywami z popularnych bajek, co – z punktu widzenia człowieka dorosłego – nie jest rozwiązaniem optymalnym. Wszak mody przemijają, ulubiony bohater może się znudzić, a dziecko uznać plecak za zbyt dziecinny.

Naturalnie możemy delikatnie sugerować dziecku kolory i motywy bardziej uniwersalne i ponadczasowe, niemniej nie warto iść na noże. Przecież plecak powinien podobać się przede wszystkim jemu, a i sam zakup nie jest przecież inwestycją na lata. Może warto po prostu skupić się na funkcjonalności i bezpieczeństwu plecaka, a potem - już po weryfikacji, także cenowej - wybór pozostawić samemu zainteresowanemu?

Atesty

Nie kupujmy plecaków przypadkowych, tylko dlatego, że albo bardzo podobają się dziecku, albo ich cena jest naprawdę niska. Warto zdecydować się na model stworzony z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci, posiadający odpowiednie atesty.

Plecak, tornister, a może walizka na kółkach?

Tornister to doskonała opcja dla najmłodszych uczniów. Jest sztywny, pozwala na dobrą organizację (zapewnia przejrzystość zawartości), utrzymanie porządku i książek w dobrym stanie. Utrzymuje prawidłową postawę ciała.

Plecak to rozwiązanie idealne dla starszych uczniów. Plecaki są bardziej praktyczne i uniwersalne (mogą być używane także poza szkołą).

Plecak-walizka na kółkach. Ta opcja ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Z pewnością to dobre rozwiązanie, jeśli dziecko będzie miało sposobność je wykorzystać (będzie sobie radziło, a i poruszało się po równych chodnikach). W innym przypadku stelaż i kółka to jedynie dodatkowy ciężar, a i niewygoda eksploatacji (kółka wżynają się w plecy). Alternatywą jest kupienie plecaka z demontowanym stelażem (po wyjęciu staje się zwykłym plecakiem).

mzb

reklama

Ocena: 4 z 5. Ocen: 8

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: