reklama

Jesteś w ciąży? Myśląc pozytywnie możesz pomoc swojemu dziecku odnieść sukcesy naukowe!

Trochę zaskakujące, ale jednocześnie motywujące wiadomości dotarły do nas w tym tygodniu. Wyniki badań pokazały, że  pozytywne myślenie podczas ciąży przekłada się na lepsze wyniki w matematyce i naukach przyrodniczych dzieci. Te, wydawałoby się ekscentryczne badania rozpoczęto w latach 90. XX wieku.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu zaprosili do badań 1600 kobiet w ciąży i sprawdzali ich stosunek do życia. Dokładniej, wypełniały one kwestionariusze, które określały ich umiejscowienie poczucia kontroli. Jest to termin psychologiczny, który odnosi się do stopnia, w jakim ludzie wierzą, że ich losem kierują oni sami, bądź też, że kierują nim niezależne od nich czynniki zewnętrzne.

Następnie przeprowadzono badania wśród ich dzieci, kiedy ukończyły 8, 11 i 13 lat. Dzieci wypełniały testy mające na celu ocenę ich umiejętności rozwiązywania problemów i edukacyjne, w tym związane z matematyką. To, co odkryli naukowcy było naprawdę inspirujące.

Dzieci kobiet, które uważały, że mają wpływ na swoje życie zdecydowanie częściej miały dobre wyniki z przedmiotów ścisłych. Dodatkowo okazało się, że ich mamy aktywnie dbają o ich prawidłowy rozwój poprzez dietę czy wsparcie w nauce.

Jeśli nasze odkrycia się potwierdzą i okaże się, że rzeczywiście postawy i zachowania matek mogą mieć realny wpływ na zdolności akademickie ich dzieci, to należałoby dołożyć więcej starań, aby matki miały poczucie, że ich zachowanie będzie miało pozytywny wpływ zarówno na nie same, jak i na ich dzieci. To pomogłyby wychowywać zdrowe, pewne siebie i niezależne dzieci. " - powiedziała główna autorka badania, profesor Jean Golding OBE.

Na razie jednak trudno w 100% określić, czy to pozytywne nastawienie podczas ciąży zwiększyło uzdolnienia naukowe u dzieci, czy też była to właściwa opieka. Jednak jest się nad czym pochylić.

Przede wszystkim, jeśli jesteś rodzicem, który uważa, że nie ma wpływu na swoje życie - możesz to zmienić. Z przeprowadzanych wcześniej badań niezbicie wynikało, że pozwoli to poprawić twoje umiejętności rodzicielskie i pozytywnie wpłynie na życie osobiste, społeczne oraz wyniki naukowe dziecka. 


A tak na koniec sobie myślę, że jeśli istnienie prawdopodobieństwo, że nasze nastawienie do życia pomogłoby  dziecku osiągać dobre wyniki (zwłaszcza z matematyki), to warto zaryzykować. Nie sądzisz?

Anna Ślusarczyk

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: