reklama

reklama

Idealna garderoba

Zawsze z radością, za to niekiedy z niedowierzaniem patrzę na swój ukochany sweter z czasów studenckich – choć jest przesiąknięty tak odległymi wspomnieniami, to wciąż zniewala głębią swej czerni i miękkością dotyku.

Trudno uwierzyć, że choć minęło tyle lat i tyle razem przeżyliśmy, on nadal znakomicie mi służy (ba, wygląda jak nowy). Co ciekawe, utrzymanie go w doskonałej formie nie było niczym trudnym, wystarczy bowiem przestrzegać pewnych zasad, wyrobić w sobie kilka nawyków, zawsze działać z głową, a nasza odzież … to po prostu doceni.

Czy wiesz jak dbać o swoją odzież?

  • Przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących czyszczenia i konserwacji odzieży. Nie wycinaj metek wszytych wewnątrz ubrania - czytaj je i się do nich stosuj.
  • Zawsze dobieraj program (lub temperaturę prania) do rodzaju tkaniny. Segreguj brudną odzież – nie pierz kolorów z bielą, materiałów delikatnych z ręcznikami, bieliznę pierz ręcznie lub w specjalnych woreczkach.
  • Używaj odpowiednich środków do prania: do prania wełny i odzieży delikatnej (płynu, żelu do wełny i tkanin delikatnych) nie stosuj podręcznego proszku. Do prania kolorowych ubrań nie używaj proszku przeznaczonego do „bieli”.
  • Uważaj na to, co wyjątkowo może zaszkodzić włóknom: są to odplamiacze, wyżymanie, suszenie – (swetrów nie wieszaj a rozkładać na ręczniku);
  • Prasuj tylko to, co można poddać wysokiej temperaturze; jasne i delikatne ubrania prasuj przez zwilżoną ściereczkę, np. swetry tylko po lewej stronie, tylko przez ściereczkę, dodatkowo nie za gorącą powłoką.

Zapamiętaj, że ogromne znaczenie dla jakości twoich ubrań ma sposób ich przechowywania. Źle poskładane, ściśnięte lub niedbale powieszone stają się zdeformowane, filcują się, gniotą. Są nieświeże i tracą urok.

  • Unikaj ścisku w szafie – jeśli masz za mało miejsca, a za dużo ubrań, raz na jakiś czas zrób odzieżowy, odświeżający remanent. Pozbądź się części tych ubrań, których nie używasz lub co sezon pakuj je w worki i chowaj do pawlaczy (zimowe kurtki latem czy odzież letnia zimą).
  • Wydziel półki, sektory, wstaw przegródki, pojemniki na bieliznę – posegreguj ubrania według wygodnego dla siebie klucza: spodnie wieszaj obok spodni, koszule powieś w grupie koło marynarek; t-shirty ułóż po lewej stronie szafy, bluzy po prawej, a w środku swetry – po pewnym czasie to, czego szukasz, znajdziesz niemal z zamkniętym oczami.
  • Zwróć uwagę na sąsiedztwo ubraniowe - niekorzystne będzie spotkanie czarnych spodni i białego sweterka z moheru – może się bowiem okazać, że czerń spodni zostanie złamana bielą włosia. Jasne lub bardzo ciemne ubrania warto nakryć specjalnym pokrowcem z materiału lub folii.
  • Ubrania, które zakładasz sporadycznie powieś na końcu szafy (połóż wyżej, głębiej), żeby ułatwić dostęp do ubrań, które zakładasz na co dzień.
  • Składając bądź wieszając ubrania do szafy poświęć chwilę, by zasunąć suwak, zapiąć guziki, wyrównać kołnierzyk i złożyć je wzdłuż naturalnych zagięć materiału lub szwów – to zapobiegnie ich deformacji.
  • Prasuj ubranie przed zawieszeniem lub złożeniem - po to, by nadać mu kształt. Dzięki temu będzie zawsze gotowe do założenia
  • Pamiętaj, by nie wieszać swetrów na wieszakach (za to nie składać marynarek, spódnic), kładź je luźno na półkach, bowiem pod wpływem swego ciężaru będą się rozciągać.
  • Dżinsy składaj w kostkę, zaś spodnie z materiału wieszaj na wieszakach – składając je wzdłuż kantów lub szwów.
  • Wieszając koszulki, bluzki i bluzy (coś z dekoltem), wieszak wsuwaj od dołu, nigdy od góry.
  • Bieliznę i szale roluj, skarpetki zwijaj w kulki – wtedy zajmują mniej miejsca.

Zainwestuj w dobre wieszaki – najlepsze są te masywne, drewniane (odpuść sobie plastikowe sklepowe i metalowe z pralni), które nie wyginają się i nie odkształcają, gdy wieszasz na niej nawet cięższą odzież.

Staraj się nie do szafy wrzucać nie poskładanych rzeczy (i nieświeżych)– nie dość, że tak rzucona bluzeczka będzie jeszcze bardziej pognieciona, to i zachęci cię do postępującego bałaganiarstwa

Dopieszczaj szafę: umieść w niej saszetki zapachowe, zawieś bukieciki zasuszonej lawendy, kup aromatyczne wieszaki, wyłóż półki pachnącym papierem lub umieść w niej zwykły odświeżacz (komponujący się z zapachem twoich perfum).

mzb

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: