ABC usuwania plam

ABC usuwania plam

Spójrz na nasz poradnik. W alfabetycznym porządku pokazujemy, jak usunąć plamy poczynająć od atramentu a kończąc na żywicy.  Nie można usunąć wszelkich zabrudzeń tą samą techniką. Dlatego jest niezwykle ważne, żeby zidentyfikować, jeśli to możliwe źródło plamy, przed przystąpieniem do jej usunięcia.

A

Atrament

jak najszybciej plamę wypłukać w zimnej wodzie i wetrzeć w nią płynny detergent i dobrze wypłukać.
przy wyrobach skórzanych, ubraniach, ciele ludzkim, na drewnie ,podłodze używamy soku z cytryny. Zabrudzone miejsca pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Po wytarciu powierzchnie drewniane należy przemyć wodą z mydłem i osuszyć.

Atramentowe świeże palmy na meblach

 1. Rozlany atrament wysuszyć jak najszybciej bibułą lub ligniną, a następnie zmywać surowym mlekiem. Wytrzeć i przecierać watą umoczoną w soku z cytryny. Po wyschnięciu polerować do połysku.
 2. Po wysuszeniu bibułą przetrzeć szmatką zwilżoną spirytusem denaturowanym i natychmiast zmyć ciepłą, mydlaną wodą. Wytrzeć, wysuszyć i wypolerować.
 3. Plamy z atramentu na meblach schodzą po użyciu soku z rabarbaru

Atramentowe stare plamy na meblach

zmyć roztworem soli szczawikowej. Niestety, po takim zabiegu pozostaną na powierzchni mebla jaśniejsze plamy, które trzeba przetrzeć bardzo delikatnie papierem szklistym (Nr 000) i polerować korkiem od butelki, robiąc to długo, regularnie, ruchem kolistym. Po wyrównaniu koloru wetrzeć w mebel odrobinę dobrej, woskowej pasty lub zapoliturować.

Atramentowe plamy na jasnych meblach

po wywabieniu plamy natrzeć piwem i polerować wełnianą szmatką z odrobiną pszczelego wosku. Przy bardzo starych plamach - zabiegi powtarza się parokrotnie, a wtedy przecieranie piwem i polerowanie stosuje się dopiero po wywabieniu plam.

B

Błoto

poczekać aż plama wyschnie. Następnie wyszczotkować. Jeśli plamy z błota są nadal widoczne przeczyścić miejsca zabrudzone spirytusem, a następnie płynnym detergentem.

Buraki

Należy sprawdź na jakiej tkaninie mamy plamę.. Jeśli tkanina może być prana w gorącej wodzie (etykieta z 90 stopniami) to polać świeżą plamę wrzątkiem. Gdy nie ma takiej możliwości ze względu na materiał wytrzeć plamę jak najszybciej mokrą gąbką i zamoczyć na kilka godzin w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent, który później trzeba mocno spłukać..

Bielizna pożółkła

Bieliznę, koszulę należy zamoczyć na kilka - kilkanaście godzin w zsiadłym mleku. Następnie wypłukać bieliznę i wyprać w proszku.

C

Cukier, karmel

Plamę zanurzyć w zimnej wodzie z płynnym detergentem. Gdy to nie da pożądanego efektu plamę potraktować dosyć mocno rozcieńczonym perhydrolem.

Curry

Plamę zanurzamy w rozcieńczonym salmiaku, lub benzynie extrakcyjnej. Nie stosować wybielaczy gdyż może to uszkodzić tkaninę.

Czekolada

 1. Nadmiar czekolady usunąć starannie zeskrobując. później intensywnie wypłukać w zimnej wodzie. Splamione ubranie namaczamy w proszku z enzymami. Efekt można poprawić wywabiaczem do plam.
 2. Plamy z czekolady i kakao czyścimy również mieszanką sporządzoną z 1 łyżeczki ciepłej wody i 1/2 łyżeczki gliceryny. Następnie spłukujemy wodą z mydłem.

D

Dezodorant

Plamę potraktować wywabiaczem a następnie salmiakiem. Po takim czyszczeniu wszystko należy spłukać.

Długopis

 1. Gdy plama jest nowa można ją usunąć mocząc tkaninę w kwaśnym mleku, a następnie piorąc w wodzie z proszkiem.
 2. Gdy plama jest stara plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-20% kwasem cytrynowym Plamę można też tamponować alkoholem.
 3. Pocierać plamy tamponem nasączonym spirytusem. Poźniej materiał płuczemy intensywnie.
 4. Plamy z długopisu na zamszu można zetrzeć delikatnym, drobnoziarnistym papierem ściernym.
 5. Z wełny i jedwabiu plamy należy próbować usunąć terpentyną , ale nie zawsze daje to zamierzone efekty.
 6. Z rąk bez trudu usuniesz plamy po długopisie pastą do zębów

F

Farby akrylowe

należy osuszyć, by później uprać w detergencie. Oporniejsze plamy oczyścić wywabiaczem do plam lub spirytusem.

Farby celulozowe (częste źródło plam)

Farby celulozowe czyścić wywabiaczami do celulozy (nie używać ich do czyszczenia tkanin wiskozowych).

Farby emulsyjne

Przy zaschniętych plamach stosować, albo odpowiedni rozpuszczalnik - nabyty w sklepie z farbami, Świeżą plamę zmywać wodą.

Farba olejna

Plamy z farby olejnej należy potraktować benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.

Farbki pastelowe

Plamy po pastelach usuwa się specjalnym wywabiaczem do plam, lub uniwersalnym. Po pocieraniu wywabiaczem należy wypłukać w alkoholu.

G

Guma do żucia

Ubiór wkładamy do zamrażarki tak długo, by guma skruszała i dała się oddzielić od tkaniny. Resztki gumy usuwamy alkoholem, albo benzyną ekstrakcyjną.

H

Herbata

Jak najszybciej spłukujemy zimna wodą by herbata nie zdążyła się zaparzyć a później namocz ubranie w ciepłym roztworze detergentu. Po kilkudziesięciu minutach czyścimy alkoholem i doczyszczamy perhydrolem.
Herbata z białej serwety, czy obrusu skutecznie zniknie jeśli szybko na plamę podziałamy sokiem z cytryny lub woda utlenioną , a potem spłuczemy letnią wodą.

J

reklama

Jagody

 • z rąk - usuwa się sokiem cytrynowym
 • z lnu- kwaśnym mlekiem (moczyć przez ok. 30 min.) następnie wyprać jak zwykle.
 • z wełny usuwa się cytryną
 • z jedwabiu - spirytusem. Następnie wypłucz ciepłą wodą.

Jodyna

Plamę należy nawilżyć wodą przetrzeć spirytusem. Gdy dni są słoneczne warto wykorzystać promienie słoneczne jako wybielacza.

Jajka

 1. Należy wypłukać w zimnej wodzie , a następnie uprać w proszku enzymatycznym.
 2. Przetrzeć wilgotną solą lub octem z wodą

K

Kał

Wysuszyć i nadmiar zeskrobać. Materiał na około godzinę zamoczyć w
roztworze boraksu. Prać w proszku z enzymami.

Kawa

Jak najszybciej namaczamy ubranie w ciepłym roztworze detergentu. Po kilkudziesięciu minutach czyścimy alkoholem i doczyszczamy perhydrolem. Przy kawie z mlekiem plamę namoczyć w ciepłej wodzie z proszkiem z enzymami.

Ketchup

Ubranie wrzucamy do zimnej wody i zanurzamy w płynnym detergencie. Gdy nie da to pożądanego efektu dopieszczamy ubiór spirytusem metylowym.

Krew

Jeśli plama jest świeża, to spierzemy ją w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Jeśli plama jest stara to usuwamy ją przez zeskrobanie, lub zeszczotkowanie. Później pierzemy w wodzie z amoniakiem, w roztworze z perhydrolem, bądź proszkiem z enzymami. Na żółte plamy, które niestety często pozostają jest tylko jedna rada potraktować je pocierając wodą utlenioną.

Klej celulozowy

Ubranie maczamy w zimnej wodzie i spłukujemy, następnie pocieramy roztworem salmiakiem, bądź pierzemy w proszku z enzymami. Należy na końcu silnie spłukać miejsca zaplamione.

Klej epoksydowy

Jeśli nie zareagujemy szybko i klej stwardnieje, to jest już za późno. Świeżą plamę można usuwać plamę spirytusem

 • Klej typu wikol
  Plamy należy czyścić acetonem lub octanem amylu. Wiele z takich klei posiada odpowiedni składniowo rozpuszczalnik.
 • Klej poliwynylowy
  Plamy z tego kleju czyści się przede wszystkim spirytusem.

Kwiaty

Materiał namoczyć w wodzie i pocierać płynnym detergentem. Gdy plama nadal jest widoczna, należy czyścić ją wywabiaczem, octanem amylu, lub spirytusem metylowym.

L

Lakier do paznokci

Plamy na ciele jak i na ubraniu należy oczyścić octanem amylu, lub acetonem. Płukać benzyna extrakcyjną do czyszczenia.

Lakier do włosów

Ubranie należy czyścić octanem amylu a później wywabiaczem do plam. Po zdjęciu zabrudzenia raczej nie stosować płukania.

Likier

Tkaninę wrzucamy do zimnej wody i pierzemy w detergencie.

Lody

Lody zrzucamy z rękawa sztućcami, lub strząsając z ręki, później moczymy w ciepłej wodzie z detergentem. Resztę tłustej plamy czyścimy rozpuszczalnikiem.

M

Marmolada, dżem

Plamę spłukujemy zimną wodą, później wkładamy do roztworu z detergentem. Pozostałość w postaci tłustej plamy usuwamy przy pomocy rozcieńczonego perhydrolu.

Masło

świeże plamy zdołamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem. W kolejnym etapie posypujemy zaplamione miejsce mąką a potem czyścimy szczoteczką. Następnie podłożyć podkład i tamponikiem z gazy umoczonym w benzynie uderzać w zaplamione miejsce. Gdy plama jest zastarzała, należy zwilżyć ją gliceryną, a następnie posypujemy zaplamione miejsce mąką a potem czyścimy szczoteczką. Następnie podłożyć podkład i tamponikiem z gazy umoczonym w benzynie uderzać w zaplamione miejsce. Ubranie można też czyścić wywabiaczem do plam i wysuszyć suszarką do włosów.

Mleko

Tkaninę płuczemy w zimnej wodzie i moczymy w proszku z enzymem.

Mocz

Plamę koniecznie podobnie jak wino posypać grubo solą i po 30 minutach wypłukać w zimnej wodzie. Oporną plamę jest potraktować nie rozcieńczonym salmiakiem, wypłukać w zimnej wodzie i natrzeć octem. Można też plamę usunąć rozcieńczonym perhydrolem. Następnie wyprać w proszku z enzymami.

Musztarda

Ubranie należy wypłukać w zimnej wodzie i następnie namoczyć w w płynnym detergencie.

Muchy i pająki na meblach polieturowanych

Takie plamy można usunąć przy pomocy:2 łyżeczek krochmalu, ewentualnie mąki ziemniaczanej, rozpuścić w 4 łyżeczkach oliwy jadalnej i maczając w tym watę pocierać splamione miejsca. Po wyschnięciu polerować miękką wełnianą szmatką do połysku. Pocierać splamione miejsca letnimi fusami z kawy i polerować do połysku (meble ciemne). Pocierać plamy białym winem (meble jasne) lub octem (meble ciemne) i polerować wełnianą szmatką.

Muchy i pająki na meblach powlekanych farbą

Plamy te zmywa się ciepłą, mydlaną wodą z dodatkiem amoniaku. Świeże plamy ustąpią przy potarciu przekrojoną cebulą.

O

Oleje roślinne

Ubranie wkładamy do wody i po zamoczeniu traktujemy plamę alkoholem z dodatkiem octu. Gdy plama stawia opór czyścimy jeszcze rozpuszczalnikiem.

Owocowe soki

 1. Plamę należy zamoczyć w kwaśnym mleku i ręcznie prać.
 2. Plamę zamoczoną w alkoholu można też pocierać, następnie polać wodą utlenioną i wybielić poprzez wystawienie jej na działanie słońca.
 3. Plamę natrzeć solidnie solą, Następnie wypłukać sól i zamoczyć w detergencie.
 4. Można przeprać ubrania w ciepłej wodzie, a jak materiał jest naturalny to i w gorącej wodzie. Gdy jeszcze coś zostanie resztę plamy czyścić salmiakiem rozcieńczonym w perhydrolu.

reklama

P

Perfumy

Należy czyścić salmiakiem. Po oczyszczeniu wyprać w płynnym detergencie.

Piwo

Na plamę zastosować czysty ocet. Gdy to jest za mało skuteczne pierzemy w jak najcieplejszej wodzie (w zależności od rodzaju materiału) z proszkiem z enzymami.

Podkład do pudru

co zrobić w zależności, czy podkład jest tłusty, czy odtłuszczony?
w przypadku beztłuszczowego pudru Plamę pocieramy detergentem i natychmiast płuczemy w wodzie -.
W przypadku podkładów tłustych plamy należy usuwać z tkanin wywabiaczem do plam. 

Pomadka do ust

Plamę przetrzeć benzyną, lub wywabiaczem do plam. Gdy to nie da pożądanego efektu należy dalej czyścić alkoholem. Po skutecznych zabiegach wypłukać w płynnym detergencie z salmiakiem.

Pisaki ( flamastry)

Zajęcie pracochłonne acz do pokonania! Należy wyprać materiał mydłem lub gliceryną, a następnie dokonać prania proszkiem z enzymem. Oporne miejsca potraktować spirytusem.

Pasta do butów

Plamy należy potraktować rozpuszczalnikiem, przetrzeć detergentem, można też użyć spirytusu.

Przypalenie żelazkiem

to nagminnie zdarza się, gdy prasujemy od przypadku do przypadku i jeszcze dodatkowo wykonujemy wiele innych czynności. Miejsce zaplamione pocieramy w wodzie z mydłem, później płuczemy ciepłą wodą…. Gdy wszystko wyschnie czyścimy jeszcze benzyną…. Gdy żółte plamy nie schodzą…, traktujemy plamę wodą utlenioną.

Pot

Świeżo zdjęte ubranie  przeprać w wodzie z mydłem lub octem. Uwaga! przy plamie na jedwabiu to usuwamy ją benzyną. Gdy pot na dobre wżarł się w tkaninę i ją odbarwił pozostaje drastyczny spoób. Pomóc może następująca mieszanka: 3 łyżki amoniaku, 3 łyżki czystego spirytusu i 1 łyżeczka soli. Mieszankę nakładamy na plamę i czyścimy, następnie przecieramy suchą szmatką.

Pleśń na meblach polieturowanych

Takie pleśniowe plamy usuwa się naftą.
UWAGA ostrożnie!!! meble po użyciu tego środka matowieją, należy uważać, aby zmywać wyłącznie splamione miejsca. W tym celu najlepiej nawinąć trochę waty na zapałkę, zanurzyć w nafcie i pocierać plamę. Po wyschnięciu przecierać czystym korkiem od butelki, a następnie wełnianą szmatką.

R

Rdza

Namoczyć materiał w ciepłej wodzie i wsypać proszek do pieczenia...Ubranie powinno poleżeć w tym całą dobę następnie uprać w pralce.

Kwasek cytrynowy

Polać ściereczkę niewielka ilością maślanki lub kwaśnego mleka, i ostrożnie przetrzeć tym plamę. Następnie spłukać zimną wodą. Zaschnięte plamy z rdzy na jasnych i bardziej odpornych materiałach można rozpuścić niewielka ilością soku z cytryny i na koniec wymyć w gorącej wodzie z mydłem.

S

Sosy

Plamę jak najszybciej moczymy w zimnej wodzie - jeśli nie zdążyła przeciec przez tkaninę, bądź w detergencie gdy sos już przeciekł. Na oporne musimy zastosować rozpuszczalnik.
 

Sos na dywanie

Należy obficie posypać talkiem aby wchłonął tłuszcz. Zostawić dobę potem zebrać odkurzaczem. Jeśli ta metoda nie zadziała to należy użyć chemicznego środka.

Plamy z sosu na dywanach ze skóry (cielęcej, z kozy czy barana) należy nacierać gęstą papką z płatków mydlanych, rozgotowanego mydła czy proszku uważając, aby nie moczyć skóry, lecz. tylko futro. Można do papki dodać kilka kropel amoniaku. Spłukiwać ledwie wilgotną szmatką i natychmiast wycierać do sucha.

Ś

Śmietana

Splamione ubranie spłukujemy w zimnej wodzie i pierzemy jak najszybciej w proszku z enzymami.

T

Tłuszcz

w plamę należy wetrzeć płynny detergent i mocno wypłukać. Jeśli tłuszcz był zimny zadziałamy szybko, to świeże plamy zdołamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem. W kolejnym etapie posypujemy zaplamione miejsce mąką a potem czyścimy szczoteczką. Następnie podłożyć podkład i tamponikiem z gazy umoczonym w benzynie uderzać w zaplamione miejsce.

Tłusta zastarzała plama

należy zwilżyć ją gliceryną, a następnie posypać zaplamione miejsce mąką a potem czyścić szczoteczką. Następnie podłożyć podkład i tamponikiem z gazy umoczonym w benzynie uderzać w zaplamione miejsce. Ubranie można też czyścić wywabiaczem do plam i wysuszyć suszarką do włosów.

Tytoń

Plamy po tytoniu potraktować zimną wodą i czystym octem. Wyprać w płynnym detergencie z dodatkiem alkoholu metylowego. Jeśli plamy są nadal widoczne , wyczyścić jeszcze rozcieńczonym perhydrolem.

Taśma klejąca

Plamy z kleju namoczyć w wodzie, lub nawilżyć i poczekać aż się sam odmoczy. Następnie zmywamy resztki spirytusem, lub benzyną.

Trawa

Plamę trzeba przecierać alkoholem z dodatkiem wody z solą. Miejsca bardzo mocno zaplamione można przetrzeć wodą utlenioną z amoniakiem (2 łyżki wody utlenionej i 1/2 łyżeczki amoniaku), potem przecieramy jeszcze spirytusem. Kolejno możesz sprawdzić czyszczenie mlekiem. I zdecydowanie może pomóc płyn do mycia naczyń. Nanosisz, wcierasz i wrzucasz ubranie do pralki.

W

Wino

ta plama wymaga błyskawicznej interwencji w innym przypadku pozostanie w materii na zawsze. Zaplamione miejsce natychmiast posypujemy obficie solą (tworzymy taką pierzynkę solną), by sól mogła wchłonąć cały płyn. Następnie tkaninę moczymy przez około godzinę w zimnej wodzie, lub w roztworze boraksu. Następnie normalnie pierzemy w proszku.

Wymiociny

Plamę obsuszyć lub zeskrobać. Zamoczyć w wodzie z sodą i wytrzeć gąbką zmoczoną w roztworze boraksu. Uprać w proszku enzymatycznym.

reklama

Wosk

Materiał schłodzić, zamrozić. Po kilku godzinach wykruszyć wosk. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Wosk zostanie w bibule. Gdy jeszcze coś zostanie oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem. Gdy plama jest z wosku kolorowego zastosować denaturat i dalej normalnie wyprać.

Ż

Żywica z drzewa i sztuczna Plamę spokojnie pocierać terpentyną, aż do skutku. Całość później sprać w wodzie z mydłem.


*SALMIAK - Chlorek amonu (NH4Cl) - nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego i amoniaku.
 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: