reklama
Scrapbooking – radość tworzenia

Scrapbooking – radość tworzenia

Scrapbooking narodził się w osiemnastowiecznych Stanach Zjednoczonych, a jednym z pierwszych znanych scrapbookerów był Mark Twain.

Dziś jest jedną z najchętniej podejmowanych aktywności plastycznych.

Scrapbooking (od ang. scrapbook, oznaczającego album fotograficzny), to metoda samodzielnego, ręcznego dekorowania (poprzez naklejanie, elementów ozdobnych) stron albumów ze zdjęciami, okładek kalendarzy, pamiętników, zeszytów czy tworzenia kartek okolicznościowych.

Aby móc zająć się scrapbookingiem potrzebne są: dekoracyjny papier (kolorowy, tłoczony, postarzany, stylizowany), nożyczki, ozdobne nity, stemple, szablony, dziurkacze, klej, taśmy do mocowania. Wszystko można kupić w sklepach plastycznych – zarówno stacjonarnych, jak i w Internecie. Ich ceny są różne – wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych (w zależności od rodzaju i ilości np. kartek w zestawie).

Pierwsze kroki

To, co w scrapbookingu jest świetne, to nie tylko to, że daje radość i wytchnienie, jest okazją do przeżywania artystycznych uniesień twórczych, ale także to, że nie ma tu sztywnych, określonych reguł - zasady są dowolne. Każdy projekt, każdą pracę można poprowadzić według własnej wizji i artystycznego widzimisię – kryterium oceny stanowi tylko i wyłącznie subiektywne poczucie estetyki, indywidualny gust.

Każda, nawet najprostsza praca, staje się małym dziełem sztuki - personalizowanym, osobistym, niepowtarzalnym. Najzwyklejsza karta imieninowa, wykonana metodą scrapbooking, staje się czymś niezwykłym, a tak ozdobiony kalendarz wymyka się nudzie i sztampie.

Aby zająć się tą techniką, nie potrzebne są żadne wyjątkowe talenty i umiejętności – można się nią dowolnie bawić. Naturalnie można skusić się na ukończenie stosownego kursu, jednak tak naprawdę wystarczy kilka podstawowych materiałów, wolna chwila i fantazja. No dobrze, warto zajrzeć na strony scrapbookerów – to kopalnia wiedzy i ocean inspiracji…

Pomocne i inspirujące strony:

www.inspirello.pl
www.cafeart.pl/scrapbooking
www.scrapbooking.pl
www.scrappassion.free.fr
WWW.gniazdosroki.blogspot.com

reklama