reklama
Szybownictwo - najbezpieczniejszy sport pod słońcem

Szybownictwo - najbezpieczniejszy sport pod słońcem

Latanie szybowcem - statkiem powietrznym, który swą budową przypomina samolot – to jedna z najchętniej uprawianych „podniebnych” dyscyplin sportowych.

Szybowiec, który nie posiada własnego napędu, jest wznoszony w powietrze na holu za samolotem lub za wyciągarką. Szybowce, dzięki możliwości wykonywania lotów ślizgowych, uważane są za najbezpieczniejsze statki powietrzne.

Jak to się robi?

Niektórzy mówią, że to forma medytacji, sposób na relaks. To pasja, przygoda, sposób na życie. To sport dla osób, które lubią wyzwania i sporty ekstremalne, cechuje je wytrwałość i samodyscyplina. Nie powinny latać osoby, które mają problemy zdrowotne, lęk wysokości, a strach je paraliżuje.

Pierwsze kroki

Najlepiej byłoby zacząć od wykupienia w aeroklubie lotu zapoznawczego – dzięki temu sprawdzić, czy nam się ten sport w ogóle podoba. Następny krok to badania lekarskie. Przyszły pilot szybowca musi spełniać odpowiednie warunki odnośnie wieku i zdrowia, to jest musi mieć skończone 14 lat i mieć stosowne orzeczenie lekarskie. Kolejny - znalezienie ośrodka szkolenia, najpewniej będzie to lokalny (regionalny) aeroklub lub szkoła szybowcowa Aeroklubu Polskiego, by odbyć stosowne szkolenie. Składa się ono z dwóch etapów i umożliwia poznanie podstawowych zasad pilotażu i wiedzy m.in. z zakresu meteorologii, nawigacji i przepisów lotniczych. Kończy się egzaminem.

Latanie to bardzo kosztowne hobby. Samo szkolenie teoria i praktyka to koszt 800 plus 3600 Bardziej zdolni zamykają się w kosztach 15 tys. zł, mniej zdolni - w zależności od umiejętności.

Przydatne strony:

www.szybowce.com
www.aeroklub.com.pl

reklama