reklama

Ubrania szyte na miarę

Wcale nie będzie to szybki kurs szycia na maszynie, ani porady, jak ją kupić. Trochę powspominam, a potem udowodnię, że warto zamówić coś na miarę i niekoniecznie trzeba spać na pieniądzach, aby mieć świetnie dopasowane ubrania. Nie podam numeru telefonu do swojej krawcowej, ale podpowiem, jak możesz znaleźć taką, która spełni Twoje oczekiwania. A na deser - porady światowej sławy projektantki o tym, jak rozmawiać ze swoim krawcem. 

Luksus?
W czasach, kiedy niedrogo można kupić ubrania szyte masowo, osobisty krawiec może wydawać się luksusem. Ale spójrzmy w przeszłość...Szycie ubrań na miarę do wieku XVIII nie było niczym niezwykłym. Kobiety robiły pojedyncze sztuki ubrań dla siebie i swoich rodzin. Kiedy w XIX wieku wynaleziono maszyny do szycia, w branży krawieckiej wiele się zmieniło. Ale, ale - ubrania szyte w fabrykach nadal nie były noszone przez klasy wyższe, te wciąż korzystały z usług krawców szyjących na zamówienie. Taśmowo produkowane stroje znajdowały kupców w mniej zamożnych warstwach społecznych.   

Kiedy sięgam pamięcią do czasów mojego dzieciństwa, przypadających na lata, kiedy ciężko było cokolwiek kupić, widzę świetnie dopasowane kostiumy mamy, moje wyjątkowe sukienki i wysmakowane bluzki siostry, a wszystko made in znajoma krawcowa. Myślę wtedy, że wciąż warto korzystać z usług dobrej krawcowej. W ostatecznym rozrachunku taka sukienka, marynarka czy spodnie nie muszą być wiele droższe, niż te fabryczne, masowe, na pewno zaś będą wyjątkowe, finezyjne i doskonale wymarzone.

Cechy dobrego krawca
Ciężko znaleźć naprawdę dobrego krawca, jednak pewne wytyczne mogą zawęzić obszar poszukiwań:

1.    Szukaj kogoś, kto mieszka blisko Twojego domu lub miejsca pracy. Jeżeli Twój krawiec mieszka na drugim końcu wielkiego miasta, może to być prawdziwy problem. Szanuj swój czas i nie szukaj w życiu utrudnień.

2.    Korzystaj z poczty pantoflowej. Na dobrą sprawę poszukiwania krawca powinnaś zacząć, zanim Ci będzie potrzebny. Słuchaj koleżanek, nie bądź obojętna na opinie innych klientów – jeżeli będziesz potrzebować poprawek w garniturze lub uszyć sukienkę na specjalną okazję, nie będziesz musiała desperacko szukać serwisu krawieckiego. Popytaj też  sprzedawców w sklepach z materiałami, pasmanteriach czy pralniach chemicznych w okolicy - niektóre zatrudniają krawców lub mogą polecić jakiegoś dobrego.

3.    Zastanów się, jakich usług od niego będziesz oczekiwać. Szukaj takich, którzy specjalizują sie w czymś - są tacy, którzy mogą robić tylko przeróbki - podwijać spodnie, dopasowywać spódnice i sukienki albo i tacy, którzy szyją tylko spodnie lub tylko płaszcze. A może wolisz takiego, który i zrobi poprawki i uszyje coś od nowa? 

4.    Zapytaj czy możesz obejrzeć przykłady pracy. Większość dobrych krawcowych ma sztuki na pokaz, które możesz zobaczyć od ręki i sprawdzić jakość ich pracy. Pooglądaj dokładnie - sprawdź detale i upewnij się czy byłabyś zadowolona z tak uszytego ubrania?

5.    Sprawdź go, zamawiając coś prostego. A więc wybrałaś i teraz pora na pierwsze zlecenie. Poproś o dopasowanie spódnicy lub spodni. Niech Cię nie kusi by na pierwszej wizycie dać do przeróbek cały stos ubrań. Zanim zamówisz piękną sukienkę zobacz jak wykona pierwsze zlecenie.

6.    Upewnij się, czy jesteś rozumiana. Po co masz godzinami tłumaczyć, o co Ci chodzi, skoro możesz mieć fajną krawcową, która niemalże wyczyta w myślach, czego Ci potrzeba? To naprawdę jest możliwe.

7.    Inne czynniki wpływające na wybór. Może zależeć Ci na czasie, gdy usługa ma być na wczoraj (bo zawsze pędzisz i rzadko zdążasz)? Sprawdź średni czas potrzebny na przeróbki, naprawy i uszycie nowego stroju. Dłuższe oczekiwanie na odbiór zamówienia u dobrego krawca może oznaczać, że ma dużo klientów i jeżeli potrzebujesz tego ubrania szybciej, wybór tego krawca może nie być dobrą decyzją.

8.    Jak sprawdzić, czy koszty usług są tanie czy drogie?  Spróbuj poszukać krawca w okolicy i porównać ceny. Wiesz, że Twoja krawcowa jest dobra, ale różnice w kosztach nie powinny być olbrzymie.

9.    Kiedy umawiać się na przymiarki? Na dzień wizyty do przymiarek wybierz taki, abyś się nie spieszyła i mogła spokojnie wytłumaczyć, o co Ci chodzi.

Oko w oko z krawcem

To, jak nauczyć się rozmawiać z tą osobą, której zlecisz wyczarowanie wspaniałego ubrania ma ogromne znaczenie. Stella McCartney radzi, aby nie bać się swoich pragnień i mówić o nich. Twoje zdecydowanie pomoże i krawcowi, który nie będzie się motał zapraszając na wiele przymiarek, których ilość i tak nie będzie mieć końca. Twoja aktywność na każdej wizycie, pytanie o poprawki pomoże szybko dokończyć dzieła. Stella proponuje szycie na miarę garniturów kobiecych - to coś ponadczasowego. Krawiec idealnie dopasuje go do sylwetki. To on powinien kazać poruszać rękoma i spytać jak się w nim czujesz? Czy pasuje pod biustem, a ramiona nie za ciasne? Możesz potrzebować więcej niż trzech przymiarek, ale zawsze masz zapłacić za pełne zadowolenie. Ta projektantka proponuje klasykę - jednorzędowy żakiet i dwie pary spodni o różnych, ale pasujących Ci krojach. 

Większość gotowych garniturów wymaga niewielkich modyfikacji. Możesz potrzebować poprawek i w przyszłości. Krawiec pomoże Ci zaprojektować ubrania do Twojej figury i zostawi nadmiar materiału na poprawki, które kiedyś mogą być niezbędne. Szukaj wiec doświadczonych krawców, którzy nie tylko uszyją co wymyślisz, ale i wybiegną w przód, bo niektóre kroje ubrań są ponadczasowe, a nasze figury zmienne.

Gosia Rajchel

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: