Edukacja przyrodnicza? To łatwe!

Edukacja przyrodnicza? To łatwe!

Wiosną i latem wiele jest okazji do spędzania czasu razem z dzieckiem na łonie natury: tej bardziej dzikiej – lesie, górach, nad jeziorem i bardziej oswojonej – podczas spacerów w parku czy po prostu na podwórku. Nad morzem czy na trawniku przed domem – przyroda kryje mnóstwo tajemnic i możliwości do eksperymentowania.

Co się rozkłada, a co nie?

Do przezroczystych (to ważne!) woreczków foliowych nasypcie ziemi. Do każdego włóżcie jakiś odpadek: skórkę z banana, ogryzek, puszkę, papier, folę i szczelnie zawiążcie. Co kilka dni oglądajcie worki (bez otwierania ich). Co się dzieje z odpadkami? Które się rozkładają najszybciej, a które wcale?

Dlaczego trawa jest zielona?

W jednym miejscu trawnika (gdzie nikt nie chodzi) połóżcie kawałek sklejki, dywanika, grubej tektury – czegoś, co nie przepuszcza światła i nie odleci z wiatrem. Po dwóch tygodniach zajrzyjcie: co się stało z trawą? Dlaczego zbladła i obumiera?

reklama

Ślady

Na płaskiej i dość sporej tacce lub blaszce połóżcie wilgotny piasek. Tackę postawcie w parku pod drzewem lub w jakimś innym, zacisznym miejscu. Piasek uklepcie, aby był równy, połóżcie na spodku trochę nasion, orzechów, warzyw, a na drugi nalejcie wody. Spodeczki ustawcie na tacy. Zaglądajcie i sprawdzajcie, czy ktoś był w „jadłodajni”? Czy zostawił ślady?

Latające i biegające

Z pomocą lupy poszukajcie owadów. Zajrzyjcie też pod kamienie i liście. Obserwacje możecie notować na kartce zatytułowanej: gdzie żyją owady. Jeśli dziecko jeszcze nie pisze, może umieszczać własnoręczne rysunki (lub wcześniej przygotowane nalepki-wydruki). Czy wszystkie znalezione stworzonka to owady?

Śladami mrówek

Najpierw przygotujcie przynętę: okruchy chleba namoczone w osłodzonej wodzie. Potem połóżcie w miejscach, gdzie są mrówki. Kiedy wezmą okruchy, można je śledzić i dotrzeć do ich gniazda. Jeśli poświęcić tej zabawie dużo czasu, można narysować mapę całego podwórka z mrówczej perspektywy. Można też w pobliżu mrowiska umieścić arkusz papieru, na którym „narysujemy” osłodzoną wodą trasę – to pozwoli lepiej poobserwować te interesujące owady.

reklama

Z życia dżdżownic

Aby poobserwować dżdżownice, trzeba przygotować pudełko (plastikowe, albo tekturowe wyłożone folią) i nasypać do niego wilgotnej ziemi. Po znalezieniu dżdżownic wpuszczamy je do pudełka, przysypujemy liśćmi, nakrywamy folią z dziurkami (pudełko musi stać w cienistym miejscu) i obserwujemy życie tych stworzonek.

Od nasionka do nasionka

Na grządce, w skrzynce czy doniczce można siać nasionka roślin i obserwować, jak kiełkują i wzrastają. Jednak rośliny rozmnażają się też wegetatywnie, dlatego posadźcie też ziemniaka i odsadkę pelargonii. Jakie warunki muszą być spełnione, aby roślinki rosły?

Czy rośliny „piją”?

W słoiczku przygotujcie wodę z barwnikiem do jajek (ale bez octu) i umieśćcie w nim białe kwiaty – najlepsze są goździki. Po kilku godzinach obserwujcie efekt.

reklama

Jaki kolor lubią pszczoły?

W miejscu gdzie widujecie pszczoły umieśćcie wodę z cukrem w zakrętkach. Każdą zakrętkę połóżcie na kółku z papieru w innym kolorze. Jaki kolor przyciąga najwięcej pszczół? Pamiętajcie, że pszczoły żądlą!

Mini przewodnik po drzewach

Kiedy w parku czy lesie napotykacie nowe drzewo, zbierzcie z niego liść, a do kory przyłóżcie kartkę i miękkim ołówkiem metodą przebitki „przekopiujcie” rysunek kory. Możecie też narysować pokrój tego drzewa, poszukać jego owoców i młodych osobników, które sfotografujecie. Tak zbierany przez cały rok materiał z biegiem czasu dziecko może uzupełniać o nowe informacje (np. nazwę, miejsce występowania itp.), aż powstanie niepowtarzalny przewodnik.

Joanna Górnisiewicz

 

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Edukacja poza murami szkoły

Edukacja poza murami szkoły

W kontekście takich haseł jak nauka, wiedza czy edukacja, automatycznie pojawia się myśl o szkole - to…   Więcej

Gdy dziecko jest marudą...

Gdy dziecko jest marudą...

Kiedy twoje dziecko było małe, często marudziło. Tłumaczyłaś sobie, że to normalne – szkrab nie umie…   Więcej

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Zajęcia dodatkowe to idealny sposób na to, aby dziecko mogło rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się…   Więcej

Dekalog dobrego rodzica

Dekalog dobrego rodzica

Nie istnieje wprawdzie uniwersalna recepta, jak być dobrym rodzicem - tak, jak każdy z nas jest inny,…   Więcej

Torba na zakupy

Torba na zakupy

Nudną torbę na zakupy można własnoręcznie ozdobić, aby była ona oryginalna i jedyna w swoim rodzaju.…   Więcej

Wiosenny naszyjnik

Wiosenny naszyjnik

Warto uczcić piękną, słoneczną pogodę, zakładając wiosenny naszyjnik. Jak go wykonać? Potrzebne będą:…   Więcej

reklama