Zabawa w dom z dziećmi – jakie zabawki wybrać?

Materiał sponsorowany 
Zabawa w dom z dziećmi – jakie zabawki wybrać?

Maluchy uwielbiają naśladować rodziców i bawić się w wykonywanie prac domowych. Takie zabawy pomagają im poznawać świat dorosłych obowiązków. Uczą też odgrywania ról i odnajdywania się w sytuacjach społecznych, które czekają je w późniejszym życiu.

By udawanie dorosłości było jeszcze zabawniejsze, pokój dziecięcy można wyposażyć w różne zestawy zabawek i akcesoriów. Sprawdź, jak uświetnić zabawę swojego dziecka!

Zabawa w gotowanie – drewniane kuchnie dla dzieci

Nam, dorosłym gotowanie może wydawać się zajęciem prozaicznym, jednak dla maluchów to czynność wręcz magiczna. Dodawanie składników, mieszanie, krojenie, ugniatanie i ubijanie wydaje się im dobrą zabawą. Patrzą więc z ciekawością na garnki, patelnie i sprzęty kuchenne, których używają rodzice.

Kuchnia to też miejsce, gdzie mieszają się zapachy, dźwięki i smaki, co pobudza wyobraźnię w małych głowach i inspiruje. Przyrządzanie dań niczym dorosły daje też poczucie odpowiedzialności, nawet jeśli jest tylko zabawą. Zachęca też do pomocy rodzicom oraz samodzielnego przygotowywania łatwych posiłków np. komponowania kanapek z przygotowanych przez rodzica składników.

Co może pomóc w odgrywaniu roli kucharza? Drewniana kuchnia dla dzieci IKEA to bezpieczna, wieloelementowa zabawka z płytą grzewczą (z podświetlanymi), zlewem, piekarnikiem i mikrofalówką.
Pełne wyposażenie pozwala przygotowywać potrawy, tak jak robią to rodzice w prawdziwej kuchni.  Zestaw warto uzupełnić o:

  • komplet garnków do zabawy – do złudzenia przypominają te, z których korzystają dorośli. W zestawie można znaleźć nawet patelnię i durszlak;
  • kosz pluszowych warzyw i owoców – zestaw miękkich elementów (bezpiecznych nawet dla małych dzieci), które przypominają prawdziwe owoce i warzywa. Niektóre z nich można dzielić na kawałki i łączyć z powrotem w całość za pomocą rzepów;
  • zestaw do pizzy – placek (pokrojony na kawałki) wraz z elementami imitującymi składniki, które można dowolnie układać, tworząc własne kompozycje „smaków”;
  • fartuch i czapkę szefa kuchni – pozwalają się poczuć odpowiedzialnie i lepiej wejść w rolę kucharza. Takiego dobrze przygotowanego szefa kuchni wszyscy będą brali na poważnie;
  • zestaw do pieczenia bułek – niezbędny małemu piekarzowi. Bułki są kolorowe i pobudzające wyobraźnię. W komplecie znajduje się też blaszka i zabawkowy pędzel do smarowania formy olejem. Bułki to pluszowe elementy, które trzeba odpowiednio uformować, by zmieściły się w blaszce. Międlenie ich w rękach wyrabia zdolności manualne.

Zobacz więcej zabawek do zabawy w dom z IKEA>>

Zabawa w robienie zakupów

Zakupy to ważna część codziennego życia, która również może stanowić inspirację do zabawy. Naśladując, to co dorośli robią w sklepach, dziecko utrwala sobie, jak należy się zachowywać w takim miejscu. Uczy się, czym są ceny i jak rozmawiać z ekspedientem. Zabawa w kupowanie to też trening liczenia i planowania zakupów. Uświadamia też dziecku, że towary mają swoją wartość, dzięki czemu lepiej pojmuje ono, jak działa świat wokół.

Podstawowym elementem niezbędnym do takiej zabawy jest kasa sklepowa dla dzieci. Potrzebny będzie także koszyk na zakupy oraz elementy, które można do niego włożyć np. zestawy pluszowych owoców i warzyw. Można tu wykorzystać także opakowania po zużytych produktach spożywczych np. kartonik po herbacie, małe plastikowe butelki po napojach, kubeczki i opakowania po lodach.

By kupowanie było ciekawsze, warto też zainwestować w namiot lub baldachim do pokoju dziecięcego, który będzie imitował budynek sklepu. Dzięki niemu dziecko będzie mogło poczuć się jak na prawdziwej, „poważnej” wyprawie do marketu.

 

Podwieczorek z herbatą

Zabawa w dom to nie tylko obowiązki. Dorośli często przyjmują też gości. Jeśli do mamy i taty przychodzą znajomi na kawę lub herbatę, dziecko będzie chciało naśladować takie zachowania i odtwarzać je np. ze swoimi pluszakami. Warto zachęcać je do tego i samemu również odwiedzać podwieczorki u malucha. Zabawa w przyjmowanie gości uczy odnajdywania się w konwencjach społecznych i kurtuazji, a także odpowiedzialności i gościnności.

Do zorganizowania podwieczorku z herbatą maluch będzie potrzebował stolika i krzeseł, ewentualnie puf lub poduch, na których spoczną jego goście (wyimaginowani lub pluszowi, z czasem może będą to też inne dzieci lub rodzice). Przyda się także komplet do podawania kawy i herbaty – zabawkowy imbryk, filiżanki i talerzyki na ciasto. A do tego pluszowe babeczki i zabawkowe ciasteczka oraz plastikowe sztućce. Warto zadbać i o dekoracje – obrusik, serwetki, wazonik z kwiatami. Za ich sprawą dziecko poczuje się jak prawdziwy gospodarz.

Zabawa w remont

Podczas remontu zwykle dużo się dzieje – mieszkanie całkowicie się przeobraża, słychać różne hałasy i nietypowe dźwięki, tu i ówdzie pojawiają się niezwykłe i fascynujące maszyny. To wszystko działa na wyobraźnię szkrabów, które chętnie naśladują prace remontowe w swoich zabawach.

Warto więc zaopatrzyć dziecko np. w zestaw zabawkowych narzędzi oraz pędzle i wałki do malowania na niby. Można też zachęcać malucha do wykonania własnych ozdób do pokoju – rysunków na rozwijanej rolce papieru, która przypomina wyglądem rolkę tapety, mozaik z wycinków czy koralików, albo przeplatanek. Do tych ostatnich przydatne będą dziecięce krosna. 

Wykonywanie własnych ozdób rozwija umiejętności manualne. Trenuje mięśnie dłoni, które później są lepiej przystosowane do nauki pisania.

Oczywiście dziecięca wyobraźnia nie zna granic i maluch może zaskoczyć rodziców głową pełną różnych innych pomysłów. Kupując zabawki do ich realizacji, zawsze należy zwracać uwagę, czy mają odpowiedni certyfikat (CE) i czy są przeznaczone dla danej grupy wiekowej. Dzięki temu zabawa będzie miła i bezpieczna.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: