W co się bawić z czterolatkiem?

W co się bawić z czterolatkiem?

W wieku 4 lat dziecko bada i uczy się wyrażać emocje. Robi to na wiele sposobów: rozmawiając, gestykulując, odgrywając role, malując, tworząc a nawet hałasując.

Jako trzylatek twoje dziecko zaczęło uczestniczyć w zabawach, w których pojawiło się odgrywanie ról. W wieku lat czterech „inscenizacje” stają się bardziej realistyczna i szczegółowe. Na przykład podczas zabawy w lekarzy czterolatek będzie chciał mieć na sobie biały fartuch, stetoskop i jeśli to będzie potrzebne przygotuje samodzielnie rekwizyty. Również dialogi, które będzie prowadził będą dużo bardziej rozbudowane.

Powoli zaczyna też rozróżniać, co jest rzeczywistością, a co fantazją. Dlatego nawet jeśli maluch powie, że za chwilę coś wyczaruje, jednocześnie może uprzedzić dorosłych, że wie, że to tylko taka zabawa. Jego ulubioną i ważną postacią może stać się „wymyślony przyjaciel”.

Ten wiek charakteryzują również głośne zabawy. Zwłaszcza chłopcy, często lubią się bawić w superbohaterów, policjantów i złodziei, itp. Niektóre zabawy wyglądają na przepychanki, ale jednocześnie pozwalają dziecku w bezpieczny sposób odczuwać gniew, dokonywać wyborów oraz pozwalają odkryć własne poczucie siły i nauczyć kontrolować emocje.

W co się bawić z czterolatkiem?

Przede wszystkim wesprzyj to, że dziecko uwielbia korzystać ze swojej wyobraźni. Duże pudła kartonowe mogą stać się statkami, zamkami czy garażami. Nieużywane ubrania staną się strojami rycerzy, czy księżniczek. Materiały czy opakowania po produktach spożywczych pozwolą na świetną zabawę.

Pamiętaj, że czterolatek potrafi skupić uwagę na 5 -15 minut. Oczywiście, dlatego może ci się wydawać, że nieustająco się nudzi i bałagani, ale spójrz na to z innej perspektywy. W tym wieku chętnie odkrywa nowe rzeczy, eksploruje i stale się uczą. To będzie procentować.

reklama

Jakie są niektóre z aktywności aangażujące 4-latka na dłużej 

Lepienie
Zabawy plasteliną, gliną czy modeliną pozwalają nie tylko tworzyć, ale również rozwijać wyobraźnię i motorykę małą.

Zabawy tematyczne
Wystarczy kilka kostiumów lub rekwizytów i twoje dziecko będzie mogło się wcielić w najróżniejsze role. Ten rodzaj zabawy spozwala dziecku naśladowacz czynności, które obserwuje w swoim otoczeniu. Bardzo istotnym elementem tego rodzaju zabaw są monologi i dialogi, które poszerzają jego zakres słownictwa.

Zabawy artystyczne
Farby, kredki, kolorowy papier - możliwości są nieograniczone. Pozwól dziecku wypowiadać się artystycznie, tworzyć i kreować.

Małe laboratorium
Kilka butelek z kolorową wodą. Tyle wystarczy, żeby urządzić świetną zabawę! Dzieci mogą ją mieszać i tworzyć nowe barwy.

Lodowe zabawki
Zamroźcie w kilku foremkach wodę i stwórzcie lodowe zabawki. Dzieci uwielbiają doświadczenia.

Tor przeszkód 
Czterolatki kochają ruch. Namawiaj dziecko do różnych zabaw takich jak skakanie, bieganie i ćwiczenia ogólnorozwojowe. Dzięki nim przedszkolak rozwinie nie tylko umiejętności ruchowe, ale również koordynację ręka-oko, która jest niezwykle przydatna między innymi podczas nauki pisania. Świetnym sposobem jest zorganizowanie toru przeszkód. Może się składać nawet z 3 kartek, na których dziecko będzie wykonywać zadane ćwiczenia.

Najważniejsze, żeby pamiętać, że dzieci rozwijają się w różnym tempie, mają inne charaktery i potrzeby, dlatego warto podążać za ich zainteresowaniami, a jednocześnie pomagac odkrywać nowe możliwości.

 

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: