E-recepta: problem czy udogodnienie?

E-recepta: problem czy udogodnienie?

Czy e-recepta, która zastąpiła wydruk papierowy, jest udogodnieniem czy raczej problemem? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wydaje się, że by móc na nie odpowiedzieć, trzeba dać wszystkim czas na oswojenie sie z tematem i przyzwyczajenie do nowej procedury. Najpewniej wiedza oraz praktyka sprawią, że niebawem wszyscy dostrzegą więcej korzyści niż kłopotu. Co warto wiedzieć o e-receptach?

Co to jest e-recepta?

E-recepta to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę. E-receptę realizuje się na podstawie czterocyfrowego kodu, który otrzymuje się e-mailem lub SMS-em, a także na kartce (co jest dobrą wiadmością dla seniorów, którzy nie obsługują urządzeń elektornicznych czy nie korzystają w internetu). Pamiętać należy także o tym, że pacjent może też dostać wydruk informacyjny.

Na jednej e-recepcie znajduje się jeden lek (1 e-recepta=1 lek), jednak możliwe jest ujęcie kilku e-recept (maksymalnie do 5) w tzw. receptę zbiorczą. O ile jedną e-receptę można realizować w jednej aptece, o tyle receptę zbiorczą można zrealizowac w różnych aptekach.

reklama

Zalety e-recepty

E-recepta ta bez wątpienia wiele zalet. To między innymi:

  • nie ma ryzyka, że pacjent otrzyma niewłaściwy lek,
  • e-recepta jest zawsze czytelna,
  • pacjent jej nie zgubi, bo dane zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta,
  • e-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce, a każdy z leków z recepty zbiorczej można kupić w dowolnej aptece, co jest dużym ułatwieniem. Część leków można kupić w jednej aptece, a część w drugiej,
  • w każdej chwili można sprawdzić, jak przyjmować lek,
  • kolejną e-receptę można otrzymać bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem).

E-recepta: dlaczego to kłopot?

Niektórym osobom ciężko odnaleźć się w świecie komputerów i smartfonów. Dotyczy to głównie osób starszych, ale nie tylko. W takiej sytuacji dostają oni e-recepty na karteczkach, tzn. wpisuje się na nie czterocyfrowy kod. Do tego trzeba jeszcze podać PESEL pacjenta (a nie zawsze jednak receptę realizuje sam pacjent, więc może to być kłopotliwe).

Ważne: jeśli pacjent nie ma Internetowego Konta Pacjenta, może poprosić lekarza, żeby dał mu papierowy wydruk całej e-recepty, ze wszystkimi przepisanymi lekami – wygląda jak zwykła recepta, nie wymaga PESEL-u.

reklama

Jak działa e-recepta?

Osobom bardziej „zorganizowanym technicznie” lekarze wypisują e-receptę i wszystko odbywa się elektronicznie. Na stronie https://pacjent.gov.pl zakłada się „Indywidualne konto pacjenta”, z tym że potrzebny jest tzw. profil zaufany i tu może pojawić się problem. Ale uwaga - na stronie jest też instrukcja, jak go zdobyć. Więcej informacji tutaj: https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany

Gdy pacjent ma założone konto, w zakładce „Moje konto” może wybrać rodzaj powiadomień: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie). U lekarza zaś wystarczy, że poda swój numer telefonu lub adres e-mail, po czym dostanie SMS z 4-cyfrowym kodem, który pokaże w aptece i poda PESEL lub e-mail z PDF-em e-recepty, przy czym w przypadku e-maila aptekarz tylko skanuje kod i PESEL jest niepotrzebny.

Jak zrealizować e-receptę?

Aby zrealizowac receptę, do apteki należy przyjśc z :

  • wydrukiem informacyjnym lub kartką, na któreych znajduje się kod kreskowy recepty lub 4-cyfrowy kod dostępowy wraz z numerem PESEL,
  • SMS, w którym podany będzie kod dostępowy.
  • e-mailem, w którym będzie dostępny wydruk informacyjny w postaci pliku.

Warto pamiętać, że istnieje możliwość nie tylko realizowania recepty zbiorczej w różnych aptekach, ale i możliwość częściowej realizacji e-recepty. W przypadku wypisania przez lekarza kilku opakowań tego samego leku na e-recepcie, możliwe jest wydanie pacjentowi jednego opakowania i zaznaczenie „częściowej realizacji”. Wydanie pozostałych opakowań leku następuje w termieni późniejszym. Wówczas pojawia się adnotacja „całkowita realizacja”.

 

Podstawa prawna

  • Ustawa — Prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2019 poz. 499)
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (Dz.U. 2019 poz. 2395)

Źródło:
https://pacjent.gov.pl/e-recepta

https://www.csioz.gov.pl

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: