Formalności po urodzeniu dziecka

Formalności po urodzeniu dziecka

Kiedy dziecko przychodzi na świat, wypełnia go rodzicom po horyzont. Nagle okazuje się, że żyją w innym rytmie. Zmieniają się priorytety, harmonogram – wszystko staje na głowie. To zrozumiałe, jednak na fali nowych wrażeń i uniesień nie wolno zapomnieć o kilku ważnych, urzędowych sprawach związanych z narodzinami dziecka.

Trzeba przyznać, że owych formalności jest całkiem sporo – można się pogubić (zwłaszcza lawirując między przewijaniem, karmieniem a podziwianiem maluszka). Z pewnością przyda się więc mały przewodnik.

reklama

Formalności po urodzeniu dziecka - gdzie się udać?

- Do USC właściwego ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Jeśli rodziłaś w szpitalu, zapewne jego pracownicy w ciągu 14 dni po narodzinach dziecka zawiadomią stosowny USC. Wówczas należy donieść tylko dowody osobiste rodziców i skrócony odpis aktu małżeństwa. Więcej TU.

- Do urzędu miasta lub urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce stałego zameldowania matki, by uzyskać numer PESEL dziecka. Zrób to kilka tygodni po rejestracji w USC. Weź ze sobą: akt urodzenia dziecka lub książeczkę zdrowia dziecka. Bywa, że skrócony akt urodzenia jest automatycznie przesłany przez USC (przy rejestracji urodzenia dziecka).

- Do biura meldunkowego właściwego dla miejsca stałego pobytu jednego z rodziców, by zameldować dziecko. Weź ze sobą oryginał odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka. Jeśli jest to miejsce zamieszkania ojca, przy meldowaniu muszą być obecni oboje rodzice.

- Do spółdzielni mieszkaniowej, jeśli mieszkasz w lokalu należącym do jej zasobów, by zgłosić fakt zamieszkania w nim twojego dziecka.

- Do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, by uzyskać „becikowe”, czyli jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, która przysługuje rodzicom lub opiekunom, których dochód w przeliczeniu na osoby nie przekracza 1922 zł netto miesięcznie. Więcej na temat znajdziesz TU.

- Do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, by uzyskać zasiłek rodzinny. Więcej na ten temat przeczytasz TU.

- Do urzędu miasta, jeśli twoja miejscowość uchwaliła dodatkowe świadczenie, tak zwane „becikowe samorządowe”.

- Do przychodni, by poprzez wypełnienie karty, wybrać (dla dziecka) lekarza i umówić się na wizytę położnej.

- Do kadr firmy jednego z rodziców, by zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Masz na to 7 dni.

- Do firmy ubezpieczeniowej, jeśli posiadasz ubezpieczenie na życie, a w nim zapis o jednorazowym świadczeniu z tytułu urodzenia dziecka.

- Do ośrodka opieki społecznej, jeśli dochód waszej rodziny nie przekracza 504 zł miesięcznie (netto na członka). Wówczas przysługuje wam dodatek z tytułu urodzenia dziecka. W tym celu odwiedź urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej. Weź ze sobą: ksero dowodu osobistego, odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie o wysokości dochodów z Urzędu Skarbowego, zaświadczenie o opiece lekarskiej. Więcej TU.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: