Pomysły na baby shower

Pomysły na baby shower

Baby shower, czyli przyjęcie dla mamy i jej jeszcze nie narodzonego dziecka, to zwyczaj zdecydowanie nie polski, a szkoda. Przyjęcie w kobiecym gronie, w czasie którego można przyszłą mamę obdarować masą dobrych rad i mnóstwem prezentów świadczących o sympatii i miłości organizuje się w Brazylii, Chinach, Indiach, krajach południowej Afryki, Wielkiej Brytanii i oczywiście w USA (skąd, wydaje się, że do nas przywędrował).

W Polsce okres ciąży jest nadal w wielu regionach kraju traktowany dość zabobonnie, istnieje mnóstwo przesądów, które nie pozwalają na cieszenie się tym czasem: zakaz kupowania ubranek, wstawiania łóżeczka, kołysania wózkiem, wybierania imienia i w ogóle przekonania, że kto się cieszy, ten będzie płakał, więc póki dziecko się nie urodzi, nie podrośnie, nie należy się do niego przywiązywać. Czy takie podejście do życia rzeczywiście pozwalało pogodzić się ze stratą – trudno powiedzieć, najważniejsze jest to, że dziś coraz więcej mam z radością oczekuje dziecka, chętnie się tym dzieli z innymi, a impreza w „babskim” gronie to wspaniała niespodzianka i dużo dobrej zabawy. Zwykle organizacją zabawy zajmuje się najbliższa przyjaciółka przyszłej mamy, ale równie dobrze zająć się tym może siostra, szwagierka czy koleżanki z pracy.

Organizujemy imprezę – co się sprawdzi?
Kogo zaprosić?

reklama

Baby shower nie jest zastrzeżone dla młodych, można więc swobodnie zaprosić mamę, teściową czy nawet babcię przyszłej mamy (oczywiście o ile znamy je na tyle, że wiemy, że nie należą do tych właśnie, które wielką wagę przywiązują do przesądów). Mile widziane powinny być też świeżo upieczone mamy (którym trzeba pomóc zapewnić opiekę na maluchami – na przykład wynajmując kogoś, kto przez parę godzin zorganizuje dzieciom zabawę, a także organizując miejsce, gdzie dziecko będzie można przebrać i nakarmić), które mogą podzielić się swoim doświadczeniem. Zapraszając gości warto też pamiętać, że „shower” ma tyczyć obdarowania nie tylko prezentami, ale też wsparciem, miłością, przyjaźnią i wszelkimi przyjaznymi uczuciami, dlatego lepiej zaprosić mniej osób, za to takich, o których wiemy, że są  najbliższe. Impreza powinna mieć raczej charakter prywatny, więc około 10 osób to liczba wystarczająca, choć oczywiście to sprawa indywidualna i zależna od miejsca, gdzie będzie się odbywała impreza.

Gdzie i kiedy zorganizować przyjęcie?

Zwykle imprezę przygotowuje się w trzecim trymestrze, ale można też zorganizować ją, gdy dzidziuś już pojawi się na świecie (wtedy jednak może być trudniej, bo z reguły młode mamy niechętnie zostawiają swoje dzieci, choć te 2-3 godziny mogą być wspaniałym sposobem na zorganizowanie chwili odpoczynku dla mamy). Najlepiej jeśli zabawa odbywa się w weekend, wtedy większość uczestniczek nie ma zobowiązań. Na miejsce najczęściej wybiera się mieszkanie osoby przygotowującej zabawę, ale można też wynająć lokal. Oczywiście to ostatnie rozwiązanie podniesie koszty.

Jedzenie – co podać?

Najważniejszą zasadą jest absolutny zakaz podawania alkoholu – skoro ciężarna nie może go pić, to w ogóle nie powinien pojawiać się przy tej okazji. Zwyczajowo przyjmuje się, że za drobny poczęstunek odpowiada mama, jednak jest to rzecz do uzgodnienia. Jedzenie powinno być raczej drobną przekąską czy słodkim deserem – takimi potrawami, które można zjeść trzymając w ręce talerzyk, a nie zasiadając do stołu. Idealnie sprawdzą się muffinki, zwłaszcza podane w papilotkach z motywem dziecięcym i przystrojone kolorowymi dodatkami.

Zabawy i wróżby

Imprezę urozmaicą gry i zabawy, które mogą też stanowić miłą pamiątkę. Jakie rozrywki można zaplanować?

reklama

-    Wspólne robienie kartek z życzeniami dla dziecka (wystarczy kupić różne powycinane kwiatki lub motywy dziecięce, przyciąć kartoniki, przygotować klej, nożyczki).

-    Kto na zdjęciu? Uczestniczki przynoszą zdjęcia ze swojego wczesnego dzieciństwa – teraz trzeba odgadnąć kim jest ten bobasek.

-    Ubieranie lalki w dziecięce ubranka to nie tylko zabawa, ale i sposób pokazania, jak ubierać noworodka.

-    Naszyjnik szczęścia – każda uczestniczka ma przynieść po 1-2 koraliki, które nanizane na sznureczek, rzemyk, tworzą naszyjnik mający przynieść szczęście i powodzenie.

reklama

-    Malowanie brzuszka – przy pomocy farb do malowania twarzy (koniecznie hipoalergicznych) można namalować coś zabawnego na brzuchu mamy – słoneczko, kwiatki itp. Zdjęcia to obowiązkowy element zabawy.

Deszcz prezentów

Prezenty mają być miłym dowodem pamięci, więc jeśli kogoś nie stać, nie musi kupować rzeczy bardzo drogich. Mogą to być sympatyczne, a przydatne drobiazgi, których mnóstwo w sklepach, a których przyszła mama często sobie odmawia, bo musi kupić rzeczy potrzebniejsze. Można kupić ubranka (najlepiej w kolorach neutralnych i ciut większym rozmiarze, np. 74). Można też zrzucić się z innymi i wybrać jakiś droższy element wyprawki, tu warto jednak uzgodnić zakup z mamą. Niektóre sklepy proponują bony, taki prezent nie ma w sobie jednak tego ładunku emocjonalnego, co własnoręcznie zakupiony i wręczony prezent.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: