Indywidualny rachunek podatkowy - co warto o nim wiedzieć

Zobacz, co warto wiedzieć o indywidualnym rachunku podatkowym

Indywidualny rachunek podatkowy - co warto o nim wiedzieć

W styczniu 2020 r. pojawiły się duże zmiany w płaceniu podatków VAT, PIT i CIT. Każdy podatnik – zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca, który ma do zapłaty podatek z rozliczenia rocznego PIT za 2019 r. – będzie miał własny indywidualny rachunek podatkowy.

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1520 z późn.zm.) wprowadziła od 1 stycznia 2020 r. obowiązek dokonywania wpłat podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika tzw. mikrorachunek podatkowy.

Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Nie będą na niego realizowane np. zwroty nadpłat i podatków, bo te będą trafiały na rachunek bankowy podatnika, tak jak dotychczas.

Gdzie sprawdzić i jak wygenerować numer rachunku podatkowego?

Każdy podatnik musi wygenerować własny indywidualny rachunek podatkowy przy pomocy generatora mikrorachunku podatkowego dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Działa on całą dobę i jest darmowy.

Aby wygenerować numer rachunku podatkowego, należy podać swój PESEL lub numer NIP. PESEL podają osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT. NIP generują osoby, które prowadzą działalność gospodarczą albo są podatnikami VAT lub są płatnikami podatników i składek na ubezpieczenia (społeczne, zdrowotne).

Mikrorachunek podatkowy można wygenerować w każdym miejscu i o każdej porze, również przez telefon czy tablet. Ważne, aby poprawnie podać identyfikator podatkowy, bo to podatnik jest odpowiedzialny za prawidłowe wygenerowanie numeru mikrorachunku.

Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam, nawet gdy ulegnie zmianie adres zamieszkania czy nazwisko lub adres siedziby firmy.

reklama

Indywidualny rachunek podatkowy: co trzeba wiedzieć?

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, aby przed płatnością PIT, CIT czy VAT dokładnie sprawdzić, czy poprawnie wygenerowało się swój mikrorachunek do płacenia podatków. Mikrorachunek do płacenia podatków składa się – jak każdy rachunek bankowy – z 26 znaków.

Jeśli płatność PIT, CIT lub VAT dokonana zostanie na błędny indywidualny rachunek podatkowy, należy zgłosić się osobiście do właściwego urzędu skarbowego z potwierdzeniem polecenia przelewu. Tam sprawa zostanie wyjaśniona.

Na indywidualny mikrorachunek do płacenia podatków od 2020 r. należy wpłacać nie tylko PIT, CIT czy VAT, ale także np. zaległe podatki, w razie korekt deklaracji za poprzednie lata, z odpowiednim opisem. Pozostałe podatki należy wpłacać na dotychczasowe numery.

Indywidualny rachunek podatkowy: korzyści

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu płatności podatków będą odbywać się na jeden rachunek, a nie na różne, co w założeniu znacznie ułatwi płatności podatkowe. Takie rozwiązanie wprowadził już ZUS. 

Po drugie w każdym momencie będzie można bardzo łatwo sprawdzić online, jaki numer ma wygenerowany indywidualny rachunek podatkowy, nie trzeba będzie szukać numerów rachunków urzędów skarbowych.

Po trzecie np. zmiana siedziby firmy lub adresu nie będzie już wiązała się ze zmianą rachunku podatkowego – będzie obowiązywał jeden indywidualny rachunek podatkowy, a przedsiębiorcy będą szybciej otrzymywać zaświadczenia np. o niezaleganiu z podatkami.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: