Prezydent zatwierdził zmiany w programie 500 plus
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Program "Rodzina 500 Plus" przechodzi z samorządów do ZUS-u. Z wyliczeń resortu rodziny wynika, że rząd oszczędzi 3 mld złotych w 10 lat.
Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, a od 1 lutego 2022 r. będzie przyjmować również wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.
Rodzice będą mogli złożyć wnioski o świadczenie wyłącznie przez internet, poprzez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, system Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRPS) oraz poprzez bankowość elektroniczną.
- Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to na celu optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego, co przełoży się na redukcję kosztów jego obsług - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej prezydenta.
reklama
Koszty obsługi świadczenia "500 plus" w latach 2016–2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie około 3,1 mld zł w okresie 10 lat.
Zasady przydzielania dodatkowego świadczenia 500 plus nie ulegają zmianie.