Co wspólnego ma kąpiel z budowaniem relacji z dzieckiem? Więcej niż myślisz!

Treść powstała we współpracy z partnerem 
Co wspólnego ma kąpiel z budowaniem relacji z dzieckiem? Więcej niż myślisz!

Kąpiel dziecka to nie tylko element codziennej rutyny i zwyczajna czynność pielęgnacyjna. To sposób na relaks i odprężenie, a także stymulację zmysłówi i zabawę. Jest również okazją do celebrowania bliskości i budowania relacji rodzic-dziecko. Co to znaczy?

Rola kąpieli i codziennej rutyny

Kąpiel niemowlaka czy nieco starszego malucha jest elementem codziennej rutyny, która pielęgnuje nie tylko ciało. Okazuje się bowiem, że jest to czynność, która porządkuje dzień, dba o jego przewidywalność i rytm. Dzięki temu zapewnia komfort psychiczny, spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Kąpiel może być stałym elementem wieczornej rutyny, na przykład odbywać się po kolacji, ale przed czytaniem bajki na dobranoc. Dziecko będzie wiedziało, co nastąpi po kąpieli, co może pomóc w uspokojeniu go przed snem.

Bardzo ważne jest, by czynności kąpielowych nie wykonywać mechanicznie i nie traktować ich tak, jakby były przykrym obowiązkiem. Nie jest też wskazany pośpiech. Dziecko potrzebuje czasu, by móc się kąpielą nacieszyć i zrelaksować, a także wyciszyć. Warto starać się, by rytuałowi nie towarzyszył nerwowy pośpiech czy irytacja, zniecierpliwienie, znużenie.

Czy wiesz, że kąpiel to rytuał, który pomaga obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, co działa uspokajająco i wyciszająco, poprawiając jakość tak snu, jak i funkcjonowania?

Kąpiel to okazja do budowaniem relacji z dzieckiem

Dla dorosłych osób kąpiel jest zwykle częścią codziennej rutyny, która pozwala oczyścić ciało. Dla małych dzieci ma ona zupełnie innym wymiar - emocjonalny, połączony z doświadczeniem zmysłowym, często także nauką poprzez zabawę. Pozwala na kształtowanie poczucia bliskości oraz zaufania wobec mamy czy taty, a i wyrażanie własnych oczekiwań.

To dlatego kąpiele powinny stać się waszym rodzinnym, miłym rytuałem oraz okazją, by pobyć razem - i to naprawdę blisko. Co to znaczy?

Podczas kąpieli nie pisz smsów i nie myj umywalki. Bądź z dzieckiem, a nie obok. Z pewnością będzie to dla niego miłe, ale i ważne.

Nie tylko myj ciało dziecka, ale i głaszcz je, nawiązuj kontakt wzrokowy. Rozmawiajcie lub opowiadaj dziecku, co robisz. To buduje poczucie bliskości i wzajemnego zaufania.

Podczas kąpieli możesz rozmawiać z dzieckiem, śpiewać piosenki czy opowiadać krótkie historie. Nawet jeżeli jest to jeszcze niemowlę, reaguje ono na dźwięki i tonację twojego głosu. To wszystko pomaga w rozwijaniu jego umiejętności komunikacyjnych.

Pamiętaj, że podczas kąpieli bardzo ważne jest stworzenie odpowiedniej atmosfery. Nieoceniona jest przyjemna temperatura, otaczający dziecko zapach, nienachalne światło, brak natarczywych dźwięków (np. pracującej pralki czy suszarki). To pozwala czuć się komfortowo i bezpiecznie.  

Przygotuj ciepłą kąpiel dla dziecka, dodaj delikatnie pachnący płyn do kąpieli dla dzieci i pozwól mu się zrelaksować. Możesz również delikatnie masować ciało dziecka podczas mycia, co dodatkowo pomoże mu się uspokoić. Pamiętaj, że kąpiel to nie tylko higiena, ale także ważny czas spędzony razem, który pomaga w budowaniu relacji z dzieckiem.

Kąpiel to okazja do zabawy i nauki

Jeśli dziecko jest na tyle duże, by się bawić, pozwól mu zabierać do wanny zabawki do kąpieli czy wodne akcesoria. Czasem wystarczy niewiele – zwykły kubeczek, którym można przelewać wodę, sprawdzą się kredki i pisaki, młyny wodne czy zestawy do kąpielowej koszykówki.

Podczas kąpieli możesz używać różnych zabawek - od prostych kaczek po bardziej skomplikowane zabawki do wody, które pryskają wodą lub pływają. Dziecko może na przykład nauczyć się robić fale w wodzie lub bawić się z pianką do kąpieli. Zachęcaj dziecko do eksperymentowania i używania wyobraźni. Inicjuj zabawy, które nie tylko wyzwolą śmiech, ale i obudzą wyobraźnię oraz kreatywność.

Wykorzystaj kąpiel do nauki. Na przykład, podczas mycia ciała możesz mówić o jego różnych częściach ("To twoje rączki, a to twoje stópki"). Możesz także nauczyć dziecko, jak działa grawitacja (np. podczas lania wody z jednego kubeczka do drugiego).

Jeśli twoje dziecko jest jeszcze za małe, by się bawić, głaszcz je, polewaj wodą, mów i masuj. Kąpiel to fantastyczna okazja do stymulacji zmysłów:

  • zmysłu dotyku (namydlanie ciała, masaż),
  • zmysł węchu (zapach towarzyszący zabiegom pielęgnacyjnym rozwija pamięć emocjonalną. Dzięki niemu dziecko zapamiętuje przyjemne rytuały),
  • zmysł słuchu (rozmowy, nucenie piosenek czy demonstrowanie nowych dźwięków, takich jak plusk wody czy szelest piany).

Warto też mówić do dziecka, ponieważ głos wywiera silny wpływ na sieć językową w lewej półkuli mózgu oraz rejony odpowiedzialne za emocje i komunikację.

Dlaczego stymulacja wielozmysłowa jest ważna? Bowiem wszystko, co dziecko słyszy, widzi i odczuwa w kontakcie z drugim człowiekiem, składa się na to, jaką staje się osobą. Stymulacja zmysłów wzmacnia proces nauki, ale również więź z dzieckiem oraz jego poczucie bezpieczeństwa.

Korzyści płynące z kontaktu fizycznego

Podczas kąpieli nie tylko myj ciało dziecka, ale i głaszcz je oraz masuj. Pozytywny dotyk jest niezbędny do rozwoju dziecka. Badania dowodzą, że bezpośrednio wpływa na funkcje poznawcze mózgu, ale i rozwój społeczno-emocjonalny oraz rozwój neurologiczny. Pomaga także poznać otaczający świat.

Ponadto kontakt fizyczny podczas kąpieli pomaga dziecku tworzyć więzi z rodzicami, a i rozwijać umiejętności budowania relacji. Śmiało więc można powiedzieć, że dotyk – nie tylko podczas kąpieli - przyczynia się do rozwoju dziecka: społecznego, emocjonalnego i intelektualnego.

Podczas kąpieli możesz śpiewać lub mówić do dziecka, utrzymując kontakt wzrokowy. Wszystko to pomaga w budowaniu więzi emocjonalnej.

Zadbaj o odpowiednie kosmetyki do kąpieli

Jedną z form czułości, jaką można okazać dziecku, jest wybór odpowiednich - najlepszych kosmetyków. Produkty pielęgnacyjne dla dzieci, które mają bardzo delikatną, cienką i wrażliwą skórę, muszą być wyjątkowe (nie mogą to być żele czy płyny dla dorosłych!).

Do codziennej pielęgnacji sprawdzi się produkt, który:

  • delikatnie myje i pielęgnuje,
  • jest oparty na substancjach myjących pochodzenia naturalnego,
  • nie szczypie w oczy, nie powoduje łzawienia i nie podrażnia oczu,
  • łagodzi podrażnienia,
  • nawilża, chroni skórę i włosy przed wysuszeniem,
  • delikatnie się pieni i łatwo spłukuje,
  • pozostawia czyste, miękkie i gładkie włosy,
  • zawiera prebiotyk,
  • ma pH neutralne dla skóry,
  • może być stosowany do codziennej pielęgnacji,
  • jest odpowiedni dla skóry wrażliwej i alergicznej. Receptura powinna zostać przebadana dermatologicznie.

Warto docenić zalety formuł hipoalergicznych, wegańskich, wolnych od mikroplastiku.

W każdej kąpieli z pewnością sprawdzi się żel do mycia ciała i włosów Bobini baby, żel do mycia ciała i włosów Bobini kids i niebiańsko puszysta pianka, czyli płyn do kąpieli Bobini kids.

 

Kosmetyki mają dobry skład, mogą być stosowane w codziennej pielęgnacji maluchów już od pierwszego dnia życia. Stworzono je z poszanowaniem planety.

Co fajne, na tylnych etykietach produktów z linii Kids znajdują się propozycje wspólnych zabaw dla dzieci i rodziców, a na produktach z linii Baby i Fun są przygotowane dla nich ciekawostki.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: