Jak stworzyć zachęcające środowisko do nauki języka niemieckiego dla dzieci?

Materiał partnera 
Jak stworzyć zachęcające środowisko do nauki języka niemieckiego dla dzieci?

Powszechnie wiadomo, że obecnie znajomość języków obcych jest praktycznie koniecznością. Ciężko wyobrazić sobie znalezienie wymarzonej pracy bez umiejętności komunikacji z osobami z zagranicy. Oczywistym jest, że poza językiem angielskim, który jest jednym z najpowszechniejszych na całym świecie, bardzo przydatna jest znajomość naszych zachodnich sąsiadów. Jak jednak wiadomo, język niemiecki nie należy do najprostszych i z tego względu jego nauka jest dość czasochłonna w porównaniu do innych.

Dlatego też warto od najmłodszych lat uczyć dziecko tego języka. W dzisiejszym artykule zostanie przedstawione, w jaki sposób stworzyć zachęcające środowisko do nauki języka niemieckiego, mając na uwadze, iż małe dzieci preferują naukę poprzez zabawę, zamiast żmudnego wkuwania.

Organizacja przestrzeni

Niezwykle istotnym – szczególnie w przypadku małych dzieci – jest otoczenie się tematyką związaną z danym językiem obcym. W tym celu można przykładowo odpowiednio zaaranżować przestrzeń w domu lub sali lekcyjnej, tworząc specjalną strefę poświęconą niemieckiej kulturze. Dla przykładu, można wygospodarować miejsce na kącik niemiecki – zawiesić na ścianie tablicę korkową i przyczepić do niej flagę naszych zachodnich sąsiadów oraz gazetkę o ich najciekawszych i najbardziej popularnych zabytkach. Nadto warto w tym kąciku przechowywać książki po niemiecku oraz podręczniki, czy też ćwiczenia. Nie powinno zabraknąć w takim miejscu również niemieckich gier planszowych – po męczącej nauce, zawsze powinien być czas na zabawę!

Materiały edukacyjne

Jak wiadomo, do nauki języka niemieckiego warto zaopatrzyć się w odpowiednie materiały edukacyjne. Obecnie na rynku dostępność najróżniejszych pomocy naukowych jest niemal nieograniczona – bez najmniejszego problemu można znaleźć przeróżne książki, fiszki, gry, czy też inne materiały przydatne w nauce. Warto pokusić się na przeszukanie internetu, na którym można znaleźć wiele pozycji darmowych! Wystarczy poświęcić nieco czasu i w oka mgnieniu w kąciku niemieckim będzie dostępny ogrom materiałów do nauki!

reklama

Komunikacja i interakcja

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że znajomość języka obcego to przede wszystkim umiejętność swobodnego komunikowania się. Gdy danej osobie uda się dogadać z rozmówcą z zagranicy, z pewnością zapomniane zostaną nieduże omyłki gramatyczne, czy też niepoprawnie użyte wyrazy. Najważniejszym jest, ażeby wyzbyć się stresu przed rozmową w języku obcym.

W tym celu od najmłodszych lat należy przede wszystkim rozmawiać z dzieckiem w języku niemieckim – wejdzie mu to w nawyk i nawet mimo popełnianych błędów (które popełniają nawet rodowici Niemcy) nie będzie się bało konwersować. Warto więc wprowadzić do nauki wszelkiego rodzaju rozmówki, dialogi, które zaangażują dziecko do aktywnego uczestnictwa w domowych lekcjach. Warto również nie ograniczać się do przyjętej jednostki czasu – można wplatać niemieckie dialogi w ciągu całego dnia – przy jedzeniu, w sklepie, czy chociażby na spacerze!

Wykorzystanie technologii

Technologia informacyjna otacza nas coraz szczelniej. Ciężko wyobrazić sobie chociażby jeden dzień bez dostępu do internetu, mediów społecznościowych, czy chociażby bez rozmowy telefonicznej z najbliższymi. Warto ją wykorzystać w nauce dziecka języka angielskiego! Szczególnie pomocne okazują się serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy też Netflix.

Na pierwszym dostępnych jest mnóstwo wszelakich filmików o charakterze mniej lub bardziej edukacyjnym – od regularnych lekcji języka niemieckiego, po bajki. Podobnie w przypadku Netflixa -  zamiast oglądać bajki po polsku, może oglądać je po niemiecku z polskimi napisami! Nawet jeżeli nie potrafi czytać i na początku niewiele zrozumie, z biegiem czasu przywyknie do tego!

reklama

Aplikacje, gry komputerowe i platformy online wspierające naukę języka niemieckiego

Poza filmikami, oczywiście w internecie dostępnych jest mnóstwo stron internetowych dedykowanych osobom uczącym się języka niemieckiego. Na nich z kolei znaleźć można przeróżne ćwiczenia, aplikacje i gry komputerowe, które uczynią naukę przyjemną! Warto zapoznać się z najnowszymi serwisami, gdyż mogą one naprawdę umilić naukę.

Podsumowanie

Wiadomym jest, że dzieci uczą się bardzo szybko. Równie szybko się jednak nudzą, a tym bardziej demotywują. Każdy dorosły zdaje sobie zaś sprawę z tego, że najbardziej demotywują właśnie nuda i rutyna. Dlatego nauka języka niemieckiego powinna odbywać się w atmosferze zabawy – nie jest to taka typowa nauka, a raczej właśnie otaczanie się tą mową. Będzie to bardzo duża pomoc dla dziecka, które z pewnością mając styczność z niemieckim od najmłodszych lat, szybciej opanuje go i będzie biegle go używać. Warto również polecić lekcje prywatne dla najmłodszych, dostępne chociażby na BUKI School! Doświadczeni dydaktycy w mig nauczą dziecko języka niemieckiego.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: