Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna

Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna

Hormonalna wkładka (inaczej spirala) wewnątrzmaciczna wyposażona w specjalny pojemniczek z progesteronem, umiejscowiona jest w macicy. Tam uwalnia działające miejscowe subtelne dawki progestagenu.

Dzięki działaniu spirali zagęszcza się śluz, co utrudnia plemnikom dostęp do macicy, zahamowany zostaje wzrost błony śluzowej macicy, ograniczona jest ruchliwość plemników oraz ich zdolność do zapłodnienia komórki jajowej.

Wkładkę zakłada ginekolog raz na 5 lat. Mogą jej używać kobiety karmiące - już po 6 tygodniach od porodu (nie wcześniej, by macica zdążyła się obkurczyć i wrócić do swoich naturalnych rozmiarów). Po cięciu cesarskim najwcześniej można założyć wkładkę po dwunastu tygodniach.

reklama

Zalety: niekłopotliwa, jeśli kobieta dobrze znosi antykoncepcję hormonalną. Długa skuteczność – 5 lat. Bardzo skuteczna – wskaźnik Pearla wynosi od 0,2 do 1. Tolerowana przez kobiety, które cierpią na choroby układu pokarmowego. Przeciwdziała przerostowi błony śluzowej macicy, rozwojowi mięśniaków i polipów. Może być używana przez kobiety karmiące piersią.

Wady: wkładka to jednorazowo spory wydatek. Nie mogą jej stosować kobiety, u których występuję niedokrwistość, stany zapalne narządów rodnych, skłonność do poronień, wady budowy macicy (mięśniaki, deformacje szyjki na skutek ciąży), skłonność do infekcji przydatków. Możliwe są działania niepożądane, takie jak obrzęki brzuszne, stany depresyjne, bóle podbrzusza, zapalenie szyjki macicy.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: