Stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany to jedna z popularnych form antykoncepcji, która ma zapobiegać nieplanowanej ciąży. Niestety nie dość, że jej skuteczność jest niska, to i może być przyczyną zaburzeń na tle seksualnym. To dlatego taka praktyka nie jest przez specjalistów uznawana za metodę antykoncepcyjną. Na czym polega? Jakie wiążą się z nim skutki uboczne? Jakie jest ryzyko ciąży?

Na czym polega stosunek przerywany?

Stosunek przerywany to akt seksualny, który polega na niedopuszczeniu do wytrysku w pochwie partnerki. Jego istotą jest więc przerwanie zbliżenia poprzez wycofanie członka z pochwy przed ejakulacją. Oznacza to, że wytrysk nasienia ma miejsce poza ciałem partnerki. To teoretycznie zapobiega ciąży, ponieważ plemniki nie mogą przedostać się do dróg rodnych kobiety.

Wiele par uważa stosunek przerywany za naturalną metodę antykoncepcyjnych. Wierzą nie tylko w jego skuteczność, ale i w brak skutków ubocznych. Specjaliści szacują, że z tej formy zabezpieczenie przed zajściem w ciążę korzysta aż jedna czwarta Polaków.

Z tej metody zapobiegania ciąży korzysta większość polskich nastolatków (ponad jedna trzecia postrzega stosunek przerywany jako skuteczną metodę zapobiegania ciąży), ale i wiele małżeństw. Stosowanie stosunku przerywanego jako metody antykoncepcyjnej w tej grupie odób częściej deklarują wierzące i nieregularnie praktykujące.

W 2017 r. stosunek przerywany jako metodę antykoncepcji deklarowało 18 procent badanych. Zawsze jest on na tym samym poziomie. Jedynie w lockdownie wzrósł do 29 proc. [prof. Zbigniew Izdebski., seksuolog i doradca rodzinny, naukawpolsce.pl]

Chociaż stosunek przerywany jest traktowany przez wielu Polaków jako metoda zapobiegania ciąży, zarówno lekarze, jak i WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) tak jej nie traktują. Nie jest to skuteczny środek zapobiegania ciąży. Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji.

Wady stosunku przerywanego

Jedyną zaletą stosunku przerywanego jako formy antykoncepcji jest fakt, że jest metodą bezpłatną i zawsze dostępną. Ma jednak wiele wad.

Przede wszystkim jest bardzo zawodny. Po drugie wymaga od mężczyzny dużego skupienia i kontrolowania organizmu, co ma negatywny wpływ na psychikę. Nie tylko sprawia, że zbliżenie jest mniej przyjemne, ale i wywołuje niepokój, napięcie i stres. To może rzutować na pożycie intymne.

reklama

Z czego wynika niska skuteczność stosunku przerywanego w zapobieganiu ciąży?

Ta metoda antykoncepcji nie sprawdza się zarówno u osób, które dopiero rozpoczynają pożycie seksualne, jak i u doświadczonych kochanków z kilku powodów:

  • nigdy nie ma pewności, że penis nie został wycofany zbyt późno,
  • plemniki znajdują się nie tylko w ejakulacie, ale i preejakulacie. To bezbarwna wydzielina wydobywająca się z penisa podczas silnego pobudzenia, zaraz po erekcji. Preejakulat jest produkowany przez gruczoły opuszkowo-cewkowe i cewkowe. Jego zadaniem jest nawilżenie pochwy oraz neutralizowanie kwaśnego pH, które nie sprzyja żywotności plemników. Oznacza to, że plemniki mogą się wniknąć do dróg rodnych kobiety przed wytryskiem,
  • do ejakulacji może dojść zbyt blisko pochwy kobiety,
  • plemniki mogą zostać przeniesione do pochwy partnerki manualnie.

Stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany wiąże się z dużym ryzykiem ciążynawet wtedy, gdy mężczyzna w porę wycofa członek z pochwy partnerki i nie dojdzie do ejakulacji w narządach rodnych kobiety.

Ta metoda zapobiegania ciąży wyłącznie pozornie może wydawać się skuteczna. Czy jest jakaś różnica pomiędzy stosunkiem przerywanym w dni płodne i niepłodne kobiety?

reklama

Stosunek przerywany w dni płodne

Największe ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę podczas stosowania stosunku przerywanego istnieje podczas uprawiania seksu w dni płodne. Takie praktyki – zwłaszcza w dniu owulacji - bardzo często kończą się ciążą.

Stosowanie naturalnych metod sterowania płodnością jest dobre, ale w przypadku kobiet dojrzałych, takich, które znają swój organizm. Naturalne metody planowania rodziny nie powinny być traktowane jako metoda antykoncepcyjna u młodych ludzi, gdyż jest to metoda polecana kobietom, które znają swój organizm. Aby ocenić, czy były dni płodne, konieczna jest co najmniej roczna obserwacja, najlepiej połączenie obserwacji śluzu szyjkowego i temperatury ciała z metodą kalendarzykową, a każdy najmniejszy nawet stres, zmiana klimatu mogą już zafałszować wyniki. [prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog mp.pl]

Stosunek przerywany w dni niepłodne

Wprawdzie stosunek przerywany w dni niepłodne oznacza mniejsze ryzyko zajścia w ciążę niż w czasie dni płodnych, niemniej nie stanowi pewnego zabezpieczenia. Nawet w dni niepłodne stosunek przerywany nie daje gwarancji ochrony przed zajściem w ciążę. Dlaczego?

Wiele kobiet ma nieregularne cykle, co znacznie utrudnia możliwość precyzyjnego wyznaczenia dni okołoowulacyjnych. W przypadku kobiet miesiączkujących regularnie stres, choroby, podróż czy przyjmowane leki mogą wpłynąć na cyk miesiączkowy i przesunąć owulację.

Co więcej ciąża po stosunku przerywanym jest możliwa także wtedy, gdy na członku znajdują się plemniki z poprzedniego wytrysku. Plemniki w dogodnym - wilgotnym i ciepłym - środowisku mogą przeżyć nawet 72 godziny.

Stosunek przerywany jest jedną z głównych przyczyn nieplanowanych ciąż u większości młodych par, które nie mają doświadczenia w kontaktach intymnych.

reklama

Stosunek przerywany a wskaźnik Pearla

Skuteczność metod antykoncepcyjnych, także naturalnych, w tym stosunku przerywanego, określa wskaźnik Pearla. Definiuje się go jako liczbę ciąż, do których doszło podczas stosowania danej metody antykoncepcji u 100 regularnie współżyjących kobiet w ciągu jednego roku. Jest to zatem wskaźnik niepowodzeń danego środka w zapobieganiu ciąży.

Oznacza to, że jeśli indeks Pearla dla danej metody wynosi 10, to 10 na 100 regularnie współżyjących i stosujących daną metodę antykoncepcji 10 z nich zaszło w ciążę w ciągu roku.

Wskaźnik, który został opracowany w 1932 r. przez amerykańskiego biologa Raymonda Pearla, wyrażany jest liczbowo. Wykorzystuje się go do porównywania skuteczności różnych metod.

Im wyższy wskaźnik, tym mniejsza skuteczność środków antykoncepcyjnych. Im niższy wskaźnik Pearla, tym metoda antykoncepcyjna jest bardziej skuteczna. I tak:

  • metody antykoncepcji, dla których wskaźnik Pearla jest mniejszy bądź równy 2, uznawane są za najskuteczniejsze.
  • do metod o średniej skuteczności należą te, których wskaźnik Pearla wynosi od 2 do 5.
  • metody, dla których wskaźnik Pearla jest większy niż 5 uznaje się za nieskuteczne.

Wskaźnik Perla dla stosunku przerywanego wynosi 4-28, co oznacza, że w ciągu roku na 100 par stosujących stosunek przerywany od 4 do 28 zajdzie w ciążę. Duże rozbieżności pomiędzy granicznymi wartościami dla tej metody wynikają z faktu, że na jej skuteczność może wpłynąć wiele czynników.

Wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego:

• jest wyższy w przypadku mniej doświadczonych mężczyzn, którzy nie potrafią zapanować nad wytryskiem,

• znacznie niższy, gdy podczas zbliżenia kobieta miała dni niepłodne, a mężczyzna zdążył wycofać członek z pochwy przed ejakulacją.

Wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego w trakcie dni niepłodnych ustalono na 4. Indeks Pearla w przypadku stosunku przerywanego w czasie dni płodnych wynosi od 15 do 28.

Dla porównania indeks Pearla dla prezerwatyw wynosi 3-7, a dla jednofazowych pigułek antykoncepcyjnych 0,2-0,5. W przypadku braku stosowania jakiejkolwiek metody antykoncepcji około 80 − 85.

Skutki uboczne stosunku przerywanego

Jak już wspomniano, stosunek przerywany może zaowocować nieplanowaną ciążą, ale i wieloma skutkami ubocznymi. Ponieważ wymaga konieczności nieustannego kontrolowania, ogranicza swobodę i wywołuje napięcie oraz lęk związany ze zbliżeniem, w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się różnych problemów.

Niestety stosunek przerywany to nie tylko duża szansa na zajście w ciążę, ale i ryzyko pojawienia się wielu zaburzeń seksualnych.

Stosowanie stosunku przerywanego jako metody, która może uchronić przed zapłodnieniem, może wywołać:

  • wzmożone napięcie i niepokój, stres,
  • zaburzenia na tle seksualnym: przedwczesny wytrysk, niemożność osiągnięcia orgazmu, nerwica,
  • niemożność osiągnięcia orgazmu,
  • oziębłość seksualną,
  • przerostu gruczołu krokowego,
  • zaburzenia równowagi hormonalnej u kobiet,
  • dolegliwości bólowe w obrębie miednicy mniejszej,
  • niechęć do zbliżeń,
  • impotencję.

Stosunek przerywany nie jest więc ani skuteczny, ani bezpieczny zarówno z punktu widzenia zdrowia psychicznego, jak i ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zdaniem specjalistów stosunek przerywany to najlepszy sposób na zapłodnienie i zajście w niechcianą ciążę oraz prosta droga do nerwicy u mężczyzn i zaburzeń seksualnych u kobiet.

To dlatego, chcąc uniknąć niechcianej ciąży, warto znaleźć inną, uznawaną i skuteczną metodę zapobiegania ciąży.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: