Globulki, maści, pianki i żele - chemiczne metody antykoncepcji

Globulki, maści, pianki i żele - chemiczne metody antykoncepcji

Chemiczne metody antykoncepcji to preparaty zawierające nonoksynol. Są to globulki, maści, pianki i żele, które wywołują fizyko-chemiczną destabilizację nasienia (uszkadzają ścianki komórkowej plemników, unieruchamiając je, doprowadzając do zniszczenia), dodatkowo zagęszczają śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej.

Aplikuje się je samodzielnie, do pochwy, każdorazowo przed stosunkiem. Preparat rozpuszcza się pod wpływem ciepła ciała.

Zalety: dostępne bez recepty. Możliwość natychmiastowego zastosowania. Nie mają skutków ubocznych, nie ingerują w gospodarkę hormonalną. Mogą być używane przez kobiety karmiące piersią.

reklama

Wady: preparat może wywołać reakcje uczuleniową, miejscowo podrażniać błonę śluzową. Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wymaga odczekania kilku minut od zaaplikowania, po stosunku może wywołać dyskomfort. Stosunkowo niska skuteczność - wskaźnik Pearla od 4 do 20 - uzależniona od dokładnego przestrzegania instrukcji użycia. Najlepiej łączyć je z innymi metodami mechanicznymi, np. prezerwatywą.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: