Kapturek naszyjkowy - mechaniczny środek antykoncepcyjny

Kapturek naszyjkowy - mechaniczny środek antykoncepcyjny

Kapturek naszyjkowy wykonany jest z silikonu. Może mieć różne kształty (np. w kształcie naparstka czy misy).

Zakładany jest samodzielnie przez kobietę - na szyjkę macicy - przed stosunkiem. Po założeniu przysysa się do szyjki macicy (odgradza jajowody i macicę od pochwy), obejmując ją. Dzięki swojej budowie i właściwościom uniemożliwia przedostanie się  plemników do macicy i jajowodów, chroniąc przed ciążą.

Skuteczność - wskaźnik Pearla od 4 do 20 – w dużej mierze zależy od umiejętności zakładania, przestrzegania zasad użytkowania.

reklama

Zalety: mogą je stosować kobiety, które źle znoszą antykoncepcję hormonalną, mają słabe mięśnie pochwy, karmią piersią. Kapturek jest niewielki, niewyczuwalny podczas stosunku. Zmniejsza ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową. Dobra alternatywa dla środków hormonalnych – choć mniej skuteczna. Nie ingeruje w organizm kobiety. Kapturek może pozostać w pochwie nawet dwie doby.

Wady: dość trudno dobrać odpowiedni rozmiar (ustala go lekarz na podstawie wymiarów szyjki macicy). Aplikacji trzeba się nauczyć, a i tak zdarzają się sytuacje, że kapturek zsunie się z szyjki. Trzeba pamiętać o założeniu i ściągnięciu. Bywa, że osłabia doznania seksualne. Istnieje ryzyko podrażnienia szyjki macicy, nadwrażliwość na silikon. Trudna dostępność w Polsce, jednorazowo wysoka cena (choć jest wielokrotnego użytku, do stosowania przez kilka miesięcy).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: