Jak gry mogą pomóc dziecku, które ma problemy z matematyką

Jak gry mogą pomóc dziecku, które ma problemy z matematyką

Konieczność siedzenia nad kolejną kartką z zadaniami matematycznymi może zniechęcić każde dziecko, a szczególnie takie, które boryka się z trudnościami. Dzieci z ryzykiem dysleksji łatwo zniechęcić do wszelkich działań związanych z matematyką. Najtrudniej zaś jest dzieciom, których specyficzne trudności w w rozwiązywaniu najprostszych nawet zadań matematycznych wskazują na to, że mają dyskalkulię. Tymczasem granie w gry może być dobrym sposobem na naukę umiejętności matematycznych dla dzieci, które mają problem z matematyką.

Gry w nauce matematyki

Istnieje różnica między grą a ćwiczeniami matematyki używanymi przez nauczyciela w klasie. Przede wszystkim grze towarzyszy aktywność, dzięki której dziecko nawet nie wie, że czegoś się uczy. Skupia się nad tym, aby opracować strategię i wygrać. W przeciwieństwie do typowych zadań matematycznych, gry są tym, co może wspierać indywidualne potrzeby Twojego dziecka w dziedzinie matematyki.

Gry mają różną postać: są gry planszowe, karciane, komputerowe, gry wideo, a nawet aplikacje na smartfony, które zapewniają sporą dawkę ćwiczeń z matematyki. Niezależnie od rodzaju gry, jaki wybierzemy, powinna ona być dobra, to znaczy, że wymaga od dzieci rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji matematycznych (niekoniecznie samego liczenia). W grach, które mają co najmniej dwóch graczy, decyzje te muszą wziąć pod uwagę ruch i działanie innych graczy. Najbardziej skuteczne gry matematyczne:

  • stanowią wyzwanie – nie są dla dziecka zbyt łatwe i nudne,
  • mają jasne i zrozumiałe zasady,
  • pozwalają osiągnąć jakiś cel,
  • rozwijają konkretne umiejętności matematyczne.

reklama

Rodzaje gier matematycznych  

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielu umiejętności matematycznych używamy każdego dnia, także podczas grania w te gry, które stoją na półkach w niemal każdym dziecięcym pokoju. To oznacza, że nie musimy kupować jakichś drogich zabawek, najczęściej wystarczy wykorzystać te, które dziecko już posiada, aby rozwinąć te umiejętności, których najbardziej potrzebuje Twoje dziecko.

  • Gry planszowe to nieprzebrane bogactwo. Pomagają dzieciom ćwiczyć liczenie i odliczanie, gdy muszą dopasować liczbę oczek na kostce do liczby pól na planszy. Można korzystać z gotowych gier lub konstruować je samodzielnie (wówczas można dostosować temat gry do aktualnych zainteresowań dziecka – wystarczy na dużym arkuszu papieru narysować pasek – trasę, podzielić ją na pola i wymyślić historię – na przykład o małym dinozaurze, który się zgubił i żeby dotrzeć do rodzinnej polany musi pokonać szereg przeszkód). Grę można utrudnić – wystarczy rzucać 2 kostkami, a wynik mnożyć zamiast dodawać.
  • Gry w dopasowywanie – te gry polegają na tym, że dziecko musi dopasować elementy do pewnego wzoru. Najprościej jest ułożyć wzór z klocków, a dziecko go odtwarza, jest jednak mnóstwo gier, w których dochodzi konieczność uwzględnienia kształtów klocków czy innych zasad, jak w domino czy grach tetris, tangram.
  • Gry w sortowanie i klasyfikowanie łatwo przygotować samemu, wystarczy wziąć garść guzików czy cekinów, które dziecko rozdziela według koloru, rodzaju, wzoru. Można też grać w sklep – prosimy dziecko o podanie guzika, który spełnia zadane warunki (np. jest mały, ma 2 dziurki i żółty kolor).
  • Gry z kodem – jedna osoba ten kod ustala, a druga go łamie – jak w grze mastermind lub „zgadnij kto to?”.
  • Gry logiczne – jak sama nazwa wskazuje, wymagają logicznego myślenia. Są to warcaby, szachy, ale też przeróżne łamigłówki, pokonywanie labiryntów, odkrywanie ukrytych obrazków, układanie sudoku.
  • Gry strategiczne – wymagają planowania, zdobywania i pozbywania się różnych elementów w taki sposób, aby doprowadzić do zwycięstwa – to takie gry jak uno, makao (czy inne gry w karty), ale też Monopol, Carcassone, Osadnicy z Catanu itp.
  • Gry zręcznościowe także najczęściej wymagają liczenia punktów. Taka jest gra w bierki czy rzutki – gracz musi zsumować ilość zdobytych punktów i porównać swój wynik z osiągnięciami pozostałych graczy. Utrudnieniem jest ustalenie zasady, że punkty trzeba mnożyć zamiast dodawać.

Korzyści płynące z grania w gry matematyczne

Gry matematyczne to coś więcej niż porzucenie kartki z zadaniami i ołówka. Płyną z nich także inne korzyści dla Twojego dziecka. Gry mają na celu zabawę. Podczas gry, dziecko mniej skupia się na tym, że popełnia błędy i nie musi martwić się niepowodzeniem z powodu trudności w liczeniu. To pomaga zmniejszyć napięcie związane z tym rodzajem aktywności i pozwala rozwijać bardziej pozytywne nastawienie do matematyki. Inne zalety gier matematycznych to fakt, że:

  • Dzieci mogą odkrywać praktyczne, rzeczywiste sposoby na wykorzystanie matematyki.
  • Dzieci, które znajdują się na różnych poziomach rozwoju i mają inne umiejętności, mogą uczyć się od siebie nawzajem.
  • Dzieci mogą testować nowe strategie i pomysły bez presji i obaw o ocenę.

Wspólne granie z dzieckiem pozwala też rodzicom zaobserwować mocne i słabe strony dziecka w sytuacji, gdy czuje się ono swobodnie i nie jest oceniane. Ważne jest jednak, aby takiej zabawie towarzyszyły pozytywne emocje.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: