Ćwiczenie koncentracji

Ćwiczenie koncentracji

Rodzic, który zna przyczyny zaburzeń koncentracji i poprzez metody wychowawcze eliminuje je, może też pomóc dziecku wykonując z nim regularnie ćwiczenia. Umiejętność skupienia uwagi, podobnie jak wszystkie inne zdolności umysłu, poddaje się bowiem treningowi. Ćwiczenia te powinny być rozsądnie wplecione w codzienny rytm zajęć. Nie może ich być za wiele i powinny być jak najbardziej urozmaicone, dlatego też należy przeplatać ćwiczenia fizyczne z takimi, które wymagają wysiłku umysłowego. Pisząc "ćwiczenia fizyczne" mam tu na myśli przede wszystkim kinezjologię edukacyjną.

Wśród ćwiczeń umysłowych można wyróżnić kilka rodzajów zadań

Odnajdywanie w tekście błędów. Może to być tekst, w którym pojawia się jakiś dodatkowy znak, np. *#$%. Zadanie będzie jednak o wiele trudniejsze, jeśli pojawi się dodatkowa litera lub litery zostaną zamienione miejscami. 

Kopiowanie. W jednej tabelce są umieszczone znaki, litery lub cyfry. Zadaniem dziecka jest umieszczenie ich w identyczny bądź lustrzany sposób w drugiej tabelce.

Odszyfrowywanie. Różne znaki oznaczają zaszyfrowane litery. Zadanie polega na odszyfrowaniu ich. Czasem układają się one w słowa, częściej nie, co jest trudniejsze.

Nie na swoim miejscu. W tekście pojawiają się dodatkowe, zbędne słowa. Trzeba je znaleźć i wykreślić.

Wyszukiwanie. W ciągu liter lub cyfr należy znaleźć wskazany znak lub ciąg znaków.

Porównywanie. To znana wszystkim zabawa – należy odnaleźć różnice dzielące dwa obrazki. Można też bawić się w wyszukiwanie różnic w ciągach cyfr, liter lub słów.

Labirynty. Nie tylko ich rozwiązywanie, ale także samodzielne rysowanie.

Koncentrację ćwiczą także wszelkie matematyczno-logiczne łamigłówki: sudoku, kakuro, filomino, hitori, nurikabe, które bez trudu można znaleźć w Internecie.

Przygotowane przez mnie ćwiczenia są przykładowe - przy odrobinie dobrej woli bez trudu można zrobić podobne - dostosowane do możliwości i potrzeb dziecka. Wracajcie do już wykonanych ćwiczeń - jeśli skraca się czas, potrzebny na ich wykonanie i zmniejsza ilość popełnianych błędów, to znaczy że ćwiczenie przynoszą pożądany efekt. 

Ćwiczenia koncentracji
łatwe - pobierz
 
(150kB, plik PDF)
Ćwiczenia koncentracji
trudniejsze - pobierz
 
(210kB, plik PDF)
Ćwiczenia koncentracji
trudne - pobierz
 
(190kB, plik PDF)

reklama

Rekomendowane książki dotyczące tej metody:

  1. "Gimnastyka Mózgu. Podręcznik dla rodziców i nauczycieli, oraz dzieci w każdym wieku." Autor: dr Paul E. Dennison i Gail E. Dennison.
  2. "Kreowanie rozwoju dziecka. Kinezjologia edukacyjna i inne nowoczesne metody terapeutyczne w praktyce" Autor: Izabella Mankowska
  3. "Wesoła Gimnastyka - Rusz się i ucz się" Autor: Erich Ballinger
  4. "Kinezjologia Edukacyjna dla Dzieci. Podstawowy podręcznik Kinezjologii Edukacyjnej dla rodziców i nauczycieli dzieci w każdym wieku." Autor: dr Paul E. Dennison i Gail E. Dennison
  5. "Zmyślne ruchy które doskonalą umysł. Podstawy kinezjologii edukacyjnej" Autor: Carla Hannaford
  6. Karty z ćwiczeniami "Gimnastyka Mózgu" ilość kart: 30 szt - Każda karta zawiera opis ćwiczenia oraz ilustrację ćwiczenia Książki te można kupić między innymi na stronie Międzynarodowego  Instytutu NeuroKinezjologii www.neurokinesiology.pl

Joanna Górnisiewicz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: