5 czynników, które pomogą dziecku uczyć się efektywnie

5 czynników, które pomogą dziecku uczyć się efektywnie

Efektywna nauka oraz osiągane wyniki zależą nie tylko od czasu spędzanego nad książkami, ale od wielu innych czynników, które wpływają na koncentrację, pamięć i wydolność Twojego syna czy córki. Czego potrzebuje dziecko, żeby móc dobrze się uczyć? Jak mu pomóc, aby mogło w pełni wykorzystać swój potencjał? Oto kilka podpowiedzi.

Czy dobra szkoła = dobry uczeń?

Uważa się, że dobra szkoła to zapewnienie dziecku świetlanej przyszłości. Jeśli tylko placówka oświatowa będzie miała wysoki poziom, a ono będzie się uczyło – wszystko będzie dobrze. Jednak czasami, kiedy idziesz na wywiadówkę lub zaglądasz do dziennika internetowego, oceny Twojego dziecka, a przede wszystkim wiedza, jaką dysponuje, może pozostawiać wiele do życzenia.

Duży wpływ na to, czy dziecko dobrze się uczy, ma nie tylko szkoła czy wysokie IQ, ale inne czynniki: dieta, wsparcie ze strony najbliższych, zaspokojenie ich indywidualnych potrzeb. Mimo że te pojęcia wydają się odległe od nauki, to jednak mają na nią większy wpływ niż myślisz.

reklama

Co wpływa na efektywną naukę?

Dobra nauka, czyli jaka? Po pierwsze efektywna. Nie chodzi o to, aby dziecko siedziało całymi dniami nad książkami, ale żeby posiadało odpowiednią wiedzę i potrafiło ją wykorzystać.

Najważniejsza jest koncentracja na zadaniu lub czytanym tekście, tak aby syn czy córka mogli je zrozumieć. Po drugie, na produktywność wpływa czas oraz miejsce, w jakim dzieci się uczą, a także skupienie się na informacjach, jakie do nich docierają, aby wyciągnąć z nich wnioski.

Odczucie komfortu, zniwelowanie stresu oraz przygotowanie potrzebnych narzędzi, zanim dziecko siądzie do nauki, pomaga mu bardziej efektywnie wykorzystać czas.  Aby dzieci dobrze się uczyły, na początku trzeba ich nauczyć jak to robić efektywnie.

5 czynników pomagających Twojemu dziecku dobrze się uczyć

1. Przygotowane miejsce do nauki

Dziecko powinno mieć swoje stałe miejsce do nauki, biurko, gdzie może trzymać swoje pomoce naukowe z dala od dystraktorów – telewizora, z wyłączonym tabletem lub komputerem.

Cisza oraz przyjemny wygląd pomieszczenia, gdzie dziecko się uczy, będzie sprzyjało skupieniu. Im mniej dekoracji, ozdób w pokoju dziecka – tym lepiej, taka ,,pusta” przestrzeń sprzyja koncentracji uwagi.

2. Wygodne krzesło i biurko

Krzesło na jakim siedzi Twoje dziecko odrabiając prace domowe i ucząc się, ma ogromne znaczenie – nie tylko do wygody jaką odczuwa, ale ma również realny wpływ na zdrowie – postawę i zdrowie kręgosłupa.

Ergonomiczne, regulowane krzesło, które jest dostosowane do wzrostu i wagi dziecka to konieczność. Niewygodne i niedostosowane krzesło może bardzo mocno wpływać na rozpraszanie się – wstawanie, poruszanie się, zmienianie miejsca, co powoduje dekoncentrację, która negatywnie wpływa na produktywność.

3. Odpowiednia dieta i odpoczynek

Dieta wspierająca naukę powinna być zbilansowana i adekwatna do wieku dziecka oraz jego zapotrzebowania kalorycznego. Odpowiednie posiłkio dostosowanej wielkości do możliwości dziecka, pozytywnie wpływają na jego skupienie na lekcjach.

Pierwsze oraz drugie śniadanie mają wielką wartość dla zdrowia dziecka. Włączenie białka, warzyw, zdrowych tłuszczy np. z awokado, orzechów, oliwy z oliwek pomoże dziecku być wydajnym przez cały dzień.

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na produktywność dzieci jest odpoczynek oraz aktywność fizyczna. Syn czy córka nie mogą się cały czas uczyć. Zajęcia sportowe, wyjście na plac zabaw, na boisko czy wspólna jazda rowerem – pozytywnie wpłynie na ich wydolność do przyswajania informacji zawartych w książkach i notatkach. Warto też rozważyć, krótkie ,,power napy”, czyli drzemki.

4. Aktywna pomoc dziecku w czasie nauki

Wsparcie oraz pomoc dziecku w przypadku trudności może go nauczyć rozwiązywania nie tylko kłopotliwych zadań, ale i problemów. Nie wyręczaj dziecka, pokaż mu jak coś zrobić, tak, aby mogło samo tego doświadczyć.

Kontrolowanie stanu zdrowia, doradzanie, pomoc w podjęciu decyzji oraz dawanie dziecku możliwości zbierania doświadczeń, to piękna pomoc nie tylko w nauce, ale również w uczeniu dziecka funkcjonowania w życiu.

5. Docenianie wysiłku i zaangażowania

Kochający rodzice, którzy wspierają dziecko, troszczą się o nie i o jego potrzeby oraz potrafią pomóc mu wydobywać talenty, to najważniejsze zaplecze dziecka. Takie postawy wspierają wydajności w nauce i prawidłowy rozwój. Dziecko potrzebuje miłości, zaangażowania, wsparcia emocjonalnego, aby dobrze się uczyć i móc wykorzystać swój potencjał w pełni. Budowanie zaufania oraz silnej więzi może mu pomóc, nie tylko dobrze przeżyć szkolny czas, ale wzbogacić również swoje umiejętności.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: