Metoda zielonego długopisu pomoże twojemu dziecku odnieść sukces

Metoda zielonego długopisu pomoże twojemu dziecku odnieść sukces

Jak często twoje dziecko przynosi prace całe pokreślone na czerwono przez nauczycieli? Jak często, kiedy odrabia lekcje wytykasz mu palcem błędy? A gdyby skupić się na tym, co jest zrobione dobrze Metoda zielonego ołówka to technika, która pozwala dziecku skoncentrować się na rzeczach, które wykonało dobrze. 

Jaka jest różnica między podkreślaniem błędów a skupianiem się na osiągnięciach?

Pamiętasz, jak się czułaś/eś, kiedy dostawałaś/eś pracę, w której nauczyciele podkreślali wszystkie błędy na czerwono? Chyba nie najlepiej. Dzieciom w takiej sytuacji często towarzyszy poczucie wstydu, strachu czy porażki. W dodatku ich cała uwaga jest skoncentrowana na tym, co źle zrobiły.

źródło: Pinterest
źródło: Pinterest

Technika zielonego długopisu pozwala dziecku zobaczyć to, co się udało. Za pomocą zielonego koloru zaznacz, co jest zrobione poprawnie. Jeśli dzieci zobaczą elementy, które wykonały dobrze, po jakimś czasie będą nieświadomie starały się je powtórzyć, ponieważ będzie im się to kojarzyło z pochwałą. W rezultacie nauczą się innego sposobu motywacji  - nie takiego żeby unikać błędów, tylko żeby starać się rzeczy robić dobrze.

reklama

Jak podkreślanie błędów wpływa na nasze życie?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeżeli przez całe dzieciństwo nasza uwaga była skupiana na tym, co robimy źle, to bardzo często dorastamy w przekonaniu, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy. To w efekcie powoduje, że czujemy niezadowolenie z życia.  

Dlatego być może to najlepszy moment żeby wprowadzić w życie technikę zielonego długopisu? Zresztą pomyśl - jeśli twoje dziecko pisało dwadzieścia razy literkę A i bezbłędnie napisało ją 19 razy, to czy na prawdę jest sens skupiać się na tej jednej niedoskonałej? W końcu zależy nam żeby dążyło do dobrych wzorców, a nie zawieszało się na złych.

Pokazuj dziecku, co robi dobrze i dopiero w drugiej kolejności to, co warto poprawić. Za jakiś czas zauważysz, że zacznie poprawiać się samo. Im wcześniej skorzystasz z tej metody, tym łatwiej nauczysz dziecko innego, nowego, bardziej korzystnego  sposobu myślenia. Czy już kupiłaś/eś zielony długopis?

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: