Jak pomóc ruchliwemu dziecku skoncentrować się na odrabianiu lekcji?

Jak pomóc ruchliwemu dziecku skoncentrować się na odrabianiu lekcji?

Twoje dziecko ciągle się wierci i rozprasza? Buja się na krześle, gryzie ołówek, miętosi w rękach temperówkę ? Oto wskazówki, które pomogą w odrabianiu lekcji dzieciom, które po prostu nie mogę przestać się wiercić.

Bywa, że trudno się dziecku skoncentrować na pisaniu, czy liczeniu, kiedy cały czas coś go zajmuje. Rodziców często takie zachowania wyprowadzają z równowagi, tymczasem być może twoje dziecko potrzebuje stymulacji sensorycznej lub ma za sobą meczący dzień. Dlatego zamiast się denerwować pomóż mu.

Wskazówki, które pomogą twojemu dziecku podczas prac domowych

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wiercenie stymuluje mózg, dzięki czemu dziecko może szybciej ukończy pracę domową. Wiercenie, dotykanie przedmiotów,  bezwiedne zaciskanie dłoni pozwala mu się skupić na zadaniu i uspokoić. Problem zaczyna się w momencie, kiedy wiercenie zaczyna być przeszkodą i odrywa dziecko od zajęć. Jednak mamy na to kilka sposobów.

Zmiana strategii: powtarzanie ortografii , czy nauka tabliczki mnożenia nie musi być nudna. Możecie rzucać piłką i ćwiczyć. Możesz zrobić również puzzle lub quiz do rozwiązania.

Zmiana miejsca. Dzieciom, zwłaszcza z problemami sensorycznymi trudno jest usiedzieć na twardym krześle, pozwólcie mu część pracy domowej (np. nauczenie się wiersza na pamięć) odrabiać, kiedy siedzi w fotelu, czy na miękkich poduszkach.

Zmiana siedziska. Rozwiązaniem może być kupienie piłki do ćwiczeń, na której dziecko może siedzieć przy biurku, wymiennie z siedzeniem na krześle.

Odżywianie mózgu. Podczas nauki mózg potrzebuje paliwa i dlatego im większy wysiłek umysłowy, tym bardziej mamy ochotę na coś do jedzenia. Przygotuj drobną przekąskę, po którą łatwo sięgnąć bez wstawania z miejsca. To mogą być orzeszki, rodzynki, seler naciowy, marchewka, czy pokrojone owoce.

Przerwy. Pamiętaj, że dzieci potrzebują chwili odpoczynku. Zresztą my dorośli również, dlatego ustalcie jakiś system, który będzie dobrze działał.

Jeśli twoje dziecko potrzebuje przerwy przygotuj kilka propozycji, które pozwolą mu się odprężyć, a jednocześnie później skupić np.: dobrze się sprawdza gumka owinięta wokół ołówka, spinacze , folia bąbelkowa. Zaproponuj kilka ćwiczeń fizycznych.

Jeśli zauważysz, że twoje dziecko dużo lepiej się skupia w momencie, kiedy czegoś dotyka pozwól mu na to. Może to być gumka do ścierania, szmatka, spinacze, tzw "gniotek" czyli balon wypełniony piaskiem. Sprawdźcie, co najlepiej zadziała.

reklama

Co jeszcze może pomóc dziecku podczas odrabiania pracy domowej?

Wyeliminuj czynniki rozpraszające – bałagan, hałas,  zadawanie dziecku pytań niezwiązanych z praca domową lub podczas zajęć informowanie go kolejnych zadaniach do wykonania, np.: sprzątnięcia pokoju.

Rozpoczynajcie pracę domową w tym samym czasie każdego dnia. I wprowadźcie spójne rutyny, dzięki temu dziecku łatwiej będzie się wdrożyć do działania. Odrabianie lekcji warto zacząć od łatwiejszych zadań, potem przejść do trudniejszych, a na koniec zostawić te sprawiające najmniej kłopotu.

Jeśli dziecko ma się czegoś nauczyć lub powtórzyć spory materiał to pierwsze 30 minut jest najbardziej efektywne. 

Między godziną  13 a 15 gwałtownie spada  poziom koncentracji, więc  ten czas wykorzystajcie na inne zajęcia lub zabawę.

Jeśli to możliwe należy  przeplatać zdania pisemne z ustnymi i odrabiane przedmiotów ścisłych z humanistycznymi. 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: