reklama

Chcesz mieć szczęśliwy związek? Zobacz, co podpowiadają naukowcy

Chcesz mieć szczęśliwy związek? Upewnij się, że obydwoje czujecie, że możecie decydować o sprawach, które są dla was ważne. Badania dowodzą, że to, jak partnerzy postrzegają dynamikę władzy w swoim związku jest najważniejsze dla jego satysfakcji.

Z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Journal of Social and Personal Relations” Uniwersytetu Martina Luthera w Halle-Wittenberg (MLU) i Uniwersytetu w Bambergu wynika, że najważniejsze dla satysfakcji z związku jest to, jak partnerzy postrzegają dynamikę władzy w swoim związku.

- Władza polega na tym, by móc wpływać na ludzi i skutecznie opierać się próbom wywierania na ciebie wpływu przez innych. Brzmi to jak brutalnie, jednak władza odgrywa również rolę w romantycznych związkach. Na przykład poczucie możliwości podejmowania decyzji w małżeństwie ma duży wpływ na jakość relacji - mówi Robert Körner z Instytutu Psychologii MLU.

Wcześniejsze badania pokazały, że w parach rzadko jest równowaga sił. Zwykle to mężczyźni byli bardziej decyzyjni niż kobiety. Jednak tradycyjne role płciowe uległy zmianie. Relacje romantyczne stały się bardziej partnerskie, zwłaszcza w społeczeństwach zachodnich.

Robert Körner wraz z profesor Astrid Schütz, badaczką osobowości z Uniwersytetu w Bambergu, analizowali, jak władza i jej percepcja wpływają na pary. Przeprowadzili wywiady ze 181 parami heteroseksualnymi, które mieszkały razem przez co najmniej miesiąc. Respondenci mieli od 18 do 71 lat i pozostawali w związku średnio od ośmiu lat.

Ankieta zawierała pytania o podziw dla partnera, zaufanie, satysfakcję seksualną, poczucie ucisku i przymusu, a także zaangażowanie i chęć inwestowania w związek. Autorzy badania chcieli sprawdzić, w jaki sposób rzeczywista i postrzegana przez respondentów moc wpływa na różne aspekty związku, takie jak satysfakcja i zaangażowanie.

Okazuje się, mężczyźni wciąż mają wyższą pozycję - więcej zarabiają i mają lepsze wykształcenie. Potrzeba podejmowania decyzji również jest u nich silniejsza. Co ciekawe jednak te dwa czynniki nie wydawały się wpływać na jakość relacji, której doświadczała para. Najszczęśliwsze były te pary, w których oboje partnerzy deklarowali wysokie poczucie osobistej władzy.

- Wydaje się, że subiektywne poczucie władzy i możliwość swobodnego działania znacząco wpływają na jakość związku – podsumowuje Körner. Wydaje się jednak, że aby być usatysfakcjonowanym ze związku, obie strony muszą być w stanie podejmować decyzje dotyczące aspektów, które są dla nich ważne.

Należy pamiętać, że badanie objęło szczęśliwe pary, co sprzyja efektywnym negocjacjom.


źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: