reklama

Czy e-papieros to mniejsze zło? O matko przeczytaj koniecznie!

Wiele kobiet, zanim zostało mamami, paliło papierosy. Czasami było to kilka “fajek” dziennie, czasami pół paczki, a niekiedy sporo więcej. Po zobaczeniu dwóch kresek na teście część z nich rzuca palenie od razu, bez mrugnięcia okiem, ale nie dla wszystkich jest to takie łatwe. Niektóre mamy wybierają palenie jednego papierosa dziennie, pozostałe szukają innych rozwiązań. Dla wielu z nich alternatywą staje się e-papieros. Jest estetyczny, można wybrać zapach, jaki nam odpowiada i nie jesteśmy skazani na wąchanie palonego tytoniu. Jest jednak pewne ale.

FDA (urząd ds. żywności i leków) oraz CDC (Centrum kontroli i prewencji chorób) prowadzą kompleksowe badania związane ze szkodliwością tego wynalazku. Tylko w pierwszym tygodniu października w USA odnotowano niemal 300 nowych przypadków uszkodzeń płuc u osób, które używały e-papierosów. Uszkodzenia te przypominają chemiczne poparzenia na powierzchni płuc. W październiku ppotwierdzono już 26 zgonów. A liczba ta rośnie w bardzo szybkim tempie, bo zaledwie miesiąc temu mówiło się o dosłownie kilku ofiarach.

Takie informacje powinny dać do myślenia każdemu użytkownikowi e-papierosa!

Palenie nikotyny w trakcie ciąży i po porodzie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej) u dziecka, poza tym e-papieros stwarza niebezpieczeństwo poparzeń chemicznych na płucach u matki. Dla osób uzależnionych nie jest to na pewno łatwa decyzja, ale warto rozważyć całkowite rzucenie palenia, ponieważ plusy takiej decyzji wielokrotnie przewyższają jej wady.

Niezależnie od tego czy jesteśmy już rodzicami, czy dopiero planujemy nimi być, może jednak warto zrezygnować z palenia i e-palenia już dzisiaj.

Co grozi dziecku, którego mama pali w ciąży?

  • Niska waga urodzeniowa.  Wypalenie paczki papierosów dziennie zwiększa ryzyko urodzenia dziecka o wadze poniżej 2,5 kg.
  • Wcześniactwo. Tak twoje dziecko może być  wcześniakiem.
  • Wady wrodzone, np: wrodzony rozszczep powłok brzusznych, rozszczep wargi lub podniebienia, wady żołądka, jelita, serca i układu sercowo - naczyniowego.
  • Zagrożenie zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej.
  • Wyższy wskaźnik zachorowalności i śmiertelności aż do 5 roku życia.

Astma, która występuje 2 do 3 razy częściej niż u dzieci, których matki nie paliły. Warto podkreślić, że nawet palenie tylko w pierwszym trymestrze ciąży zwiększa możliwość wystąpienia astmy, a także przewlekłego zapalenia ucha środkowego, które jest główną przyczyną głuchoty w wieku dziecięcym oraz różnorakich alergii.

Co grozi niemowlęciu i dziecku, którego bliscy palą?

Bierne palenie powoduje u dzieci częstsze infekcje oraz podatność na  zapalenie płuc, zapalenie ucha oraz astmatyczne zapalenie oskrzeli. W późniejszym życiu może być czynnikiem, który wywoła raka płuc, trzustki, jamy ustnej, przełyku i krtani, czy niedokrwiennej choroby serca. Bierne palenie wpływa również na układ hormonalny i może powodować zmiany neurologiczne.

A jeśli chodzi o e-papierosy, to warto pamiętać, że moda na nie pojawiła się stosunkowo niedawno. To dlatego dopiero teraz pojawiają się pierwsze informacje o skutkach ubocznych. Jaką wiedzę przyniosą dalsze badania? Jedno jest pewne - nie warto ryzykować własnego zdrowia i życia oraz zdrowia najbliższych.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: