reklama

Czy wiesz, że ojcowie zajmujący się niemowlętami mają niższe ryzyko depresji?

Depresja poporodowa dotyka nie tylko matki. Mogą jej doświadczać także ojcowie. Czy wiesz, że ci, którzy zajmują się niemowlętami cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i mają niższe ryzyko depresji? Dowodzą tego badania.

Nowe badanie przeprowadzone zostało wśród 881 ojców z pięciu obszarów w Stanach Zjednoczonych. Pochodzili oni z różnych grup etnicznych i ras, byli w różnym wieku, posiadali różne wykształcenie. Sugeruje ono, że ci ojcowie, którzy są bardziej zaangażowani w opiekę nad dziećmi w pierwszym roku ich życia, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym. W najlepszej sytuacji są tatusiowie bardziej pewni swoich umiejętności rodzicielskich, którzy spędzają więcej czasu ze swoimi nowo narodzonymi dziećmi.

Zdaniem autorów badania jest ono pierwszym, które ocenia związek rodzicielstwa z objawami depresji. Odkrycia w dużej mierze pokrywają się z dostępną literaturą na ten temat, co sugeruje, że gdy ojcowie są bardziej zaangażowani w wychowywanie dzieci, korzyści odczuwa nie tylko dziecko, ale i rodzice.

- Ogólnie rzecz biorąc myślę, że ojcowie są ważni w rodzinie, choć nie są dostatecznie zbadani. - powiedział psycholog Olajide Bamishigbin z California State University.

Badanie opierało się na wywiadach, które przeprowadzono po pierwszym miesiącu po urodzeniu ich dziecka, a następnie ponownie po sześciu miesiącach i roku. Na każdym etapie ojcowie byli proszeni o wypełnienie skali depresji poporodowej i ocenę:

  • jak pewni siebie czuli się jako rodzice,
  • jak często zapewniali wsparcie materialnie,
  • ile czasu spędzali z dzieckiem, zarówno sami, jak i z innymi.

Ojcowie, którzy czują się kompetentni jako rodzice, mogą być bardziej zadowoleni ze swoich ról, a co za tym idzie, mają mniej objawów depresyjnych. - sugerują autorzy. Jeśli to prawda, przygotowanie ojców do rodzicielstwa jest niezbędne dla ich zdrowia i zdrowia ich dzieci.

Co ciekawe badania wykazały też, że mniej nasilone objawy depresji są związane ze zmianami w hormonach, takich jak oksytocyna, a poziom tego hormonu wzrasta u ojców, gdy wchodzą w interakcje ze swoimi dziećmi.

Ojcowie, którzy nie mogą spędzać wystarczająco dużo czasu z niemowlętami mogą być narażeni na zwiększone ryzyko uczucia smutku lub niezadowolenia we wczesnych latach życia swoich dzieci, zwłaszcza w pierwszym roku, kiedy niemowlęta rosną i bardzo się zmieniają.

- Mam dwa duże wnioski. Po pierwsze zaangażowanie w opiekę nad dzieckiem jest dobre nie tylko dla dziecka, ale także dla taty. Tak więc tatusiowie, angażujcie się w opiekę nad swoimi dziećmi wcześnie i często! - powiedział Olajide Bamishigbin. - Po drugie myślę, że wszyscy powinni zrozumieć, że depresja ojcowska to poważny problem, który wymaga uwagi. Dotyka ojców, wpływając w ten sposób na całą rodzinę. Dlatego ważne jest, abyśmy traktowali to poważnie.

Jeśli to prawda, ważne jest, by polityka w zakresie zdrowia publicznego znalazła sposób, aby ojcowie spędzali więcej czasu ze swoimi dziećmi, zwłaszcza że może to mieć również wpływ na ich dzieci, a nawet na zdrowie psychiczne matek maluchów. Warto pamiętać, że badania ojców w krajach z płatnym urlopem rodzicielskim pokazują, że spędzają oni znacznie więcej czasu ze swoimi dziećmi, nawet po zakończeniu urlopu.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: