reklama

Czym jest intuicyjne jedzenie i jak wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym nastolatków?

Czy twój nastolatek raz ma wilczy apetyt, a kiedy indziej nie chce jeść? Jednego dnia uwielbia banany, a następnego mówi, że ich nigdy nie tknie? Jeśli cię to martwi, wygląda na to, że niepotrzebnie.

Naukowcy z University of Minnesota School of Public Health (SPH) przez kilka lat obserwowali sposób odżywiania się nastolatków i wpływ nawyków na ich zdrowie psychiczne. Okazało się, że osoby, które wybierały jedzenie intuicyjne w wieku nastoletnim są mniej narażone na depresję, zaburzenia jedzenia i inne podobne problemy w dorosłym wieku.

Czym jest jedzenie intuicyjne?

Jedzenie intuicyjne polega na spożywaniu tego, na co ma się ochotę i kiedy ma się ochotę do momentu, kiedy czujemy, że zaspokoiliśmy głód.  

Przypomnij sobie czas, kiedy twój nastolatek był małym dzieckiem. Sporo maluchów ma swoje ulubione dania oraz te, których nie chce tknąć.

Lekarze twierdzą, że właśnie małe dzieci potrafią intuicyjnie unikać składników, które im z różnych przyczyn nie służą. Również potrafią rozpoznawać symptomy najedzenia i przejadania się. To my – dorośli -  czasami zaburzamy tę samoregulację, zmuszając dziecko do zjedzenia kolejnej łyżeczki zupy czy ziemniaków. Oczywiście robimy to w dobrej wierze, jednak…

Badanie opublikowane w czasopiśmie Eating and Weight Disorders, współautorstwa prof. SPH, Dianne Neumark-Sztainer i badaczki Vivienne Hazzard z Sanford Center for Biobehavioral Research pokazało, że właśnie jedzenia oparte na uczuciu głodu i sytości, a nie przestrzeganiu restrykcyjnej diety, może prowadzić do lepszego samopoczucia psychicznego.  

W badaniach wykorzystano dane z wieloletniego projektu EAT firmy Neumark-Sztainer, który śledzi odżywianie, aktywność i samopoczucie osób od wieku nastoletniego do dorosłości.

Dane dotyczyły grupy prawie 1500 nastolatków, którzy pierwszy raz wypełniali ankiety w 2010 r., a następnie w 2018 r. Ich średni wiek wynosił odpowiednio 14,5 lat i 22,2 lata.

Pytano, na ile respondenci słuchają intuicji i czy w oparciu o nią potrafią podejmować decyzje dotyczące jedzenia.

  • Czy przestają jeść, kiedy poczują się najedzeni?
  • Czy zjadają wszystko, co jest na talerzu, nawet jeśli są syci?
  • Czy potrafią zaufać sobie w kwestii, ile powinni zjadać?  

Badanie pokazało, że nastolatki, które jadły intuicyjnie, miały mniej objawów depresji, rzadziej cierpiały z powodu niskiej samooceny i niezadowolenia z wyglądu. W grupie tej rozpoznano dużo mniej zaburzeń odżywiania i ekstremalnych zachowań związanych z kontrolą masy ciała i objadaniem się w wieku dorosłym. Co najważniejsze okazało się, że ten sposób jedzenia zmniejsza do 74% szansę na przejadanie się w wieku dorosłym.

Vivienne M. Hazzard powiedziała, że jeśli przyszłe badania nadal będą wykazywać, że intuicyjne jedzenie jest powiązane z pozytywnymi wynikami zdrowotnymi, to warto będzie włączyć te zasady do programów edukacji żywieniowej dzieci w szkołach.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: