reklama

Decyzja o nowych obostrzeniach. Konferencja ministra zdrowia

Na zwołanej dziś konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceszef resortu Waldemar Kraska ogłosili, jakie obostrzenia będą obowiązywać w grudniu 2021 roku.

- Jesteśmy na średnim poziomie zakażeń (około 20 tysięcy), co utrzymuje się od tygodni. To jest bardzo niepokojące – powiedział Adam Niedzielski. Minister zdrowia podkreślał, że kolejnym zagrożeniem jest pojawienie się nowego wariantu koronawirusa. A ten scenariusz, który zakłada utrzymanie się wysokiej liczby zakażeń i nowy wariant koronawirusa, wymagają podjęcia stanowczych działań.

Co zatem nowego w kwestii obostrzeń związanych z pandemią?

Pracodawca będzie miał prawo oczekiwać wyniku testu na COVID od pracownika.

- Dążymy do tego, żeby każdy pracownik miał dostęp do bezpłatnego testu. Wybranie takiej opcji testu pracowniczego nie będzie powodowało nałożenia kwarantanny. Wprowadzimy rozwiązanie, że poprzez formularz, który będzie dostępny na naszych stronach internetowych, będzie się można na taki test zapisać, wybierając opcję "test pracowniczy" - mówił Niedzielski.

Drugim elementem są obowiązkowe szczepienia od 3 marca dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Wprowadzone zostają również obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem.

Zdecydowano także, że od 20 do 23 grudnia i po świętach (do 9.01) szkoły podstawowe i średnie przechodzą w tryb nauki zdalnej. Przedszkola i żłobki będą otwarte. Po 9 stycznia dzieci i młodzież wracają do nauki stacjonarnej

Rząd zmienia zasady dotyczące weryfikacji certyfikatów covidowych. Limity, które obowiązują, mają zostać obniżone.

- Do początku stycznia wprowadzone zostaną ograniczenia prowadzenia klubów, dyskotek i tego typu imprez, z pewnym wyjątkiem dla okresu sylwestrowego.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska doprecyzował, że od 15 grudnia obniżony zostanie limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc. Co ważne, zaszczepieni nie wliczają się do limitu pod warunkiem, że przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe.

Tego samego dnia zostanie wprowadzony nowy limit w transporcie zbiorowym - do 75 proc.
Od 15 grudnia zamknięte zostają kluby, dyskoteki i miejsca do tańczenia.

Podsumowując

od 15 grudnia:

  • obniżenie limitu osób w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych do 30 proc.,
  • ograniczenie w transporcie zbiorowym do 75 proc.,
  • zamknięcie dyskotek i innych miejsc do tańczenia. 31 grudnia i 1 stycznia - ograniczenie w lokalach zamkniętych do 100 osób,
  • obowiązkowe teksty dla osób mieszkających z osobami chorującymi na COVID-19 (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego),
  • osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy,

od 20 do 9 stycznia: nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich, przedszkola i żłobki będą otwarte,

od 1 marca: obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla nauczycieli, medyków i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: