reklama

Idealny dzień dziecka dla zdrowych kości

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Australii pokazuje, jak powinna wyglądać dobowa aktywność dzieci, by maksymalizować zdrowie i funkcjonowanie kości.

Jak powinien wyglądać idealny dzień dziecka dla zdrowych kości?

W celu ustalenia idealnych proporcji między czynnościami, jakie podejmuje młody człowiek w ciągu doby, przebadano 804 australijskich dzieci w wieku od 11 do 13 lat. To pierwsze na świecie badanie wykazało, że by zoptymalizować zdrowie kości, dzieci potrzebują (umiarkowanej do intensywnej) aktywności fizycznej, więcej snu i mniej siedzącego trybu życia.

- Wiadomo, że duża dawka aktywności fizycznej jest dobra dla zdrowia kości u dzieci, ale nie możemy po prostu zwiększyć aktywności dzieci, zapominając o innych czynnościach. W tym badaniu przyjrzeliśmy się powiązaniu czynników: aktywności fizycznej (zarówno lekkiej, jak i umiarkowanej), siedzącemu trybowi życia i snu, znajdując idealną kombinację zapewniającą najlepszą dzienną równowagę.- powiedział dr Dot Dumuid z Uniwersytetu Australii Południowej.

Badanie wykazało, że równowaga między czynnościami dziecka w okresie 24 godzin obejmuje:

  • 1,5 godziny umiarkowanej do intensywnej aktywności fizycznej (sport, bieganie),
  • 3,4 godziny lekkiej aktywności fizycznej (spacery, wykonywanie prac domowych),
  • 8,2 godziny siedzącego trybu życia (nauka w szkole i w domu, odrabianie lekcji, czytanie),
  • 10,9 godziny snu.

Te odkrycia dostarczają cennych informacji dla rodziców, opiekunów i lekarzy.

- Zajęcia, jakie wykonują dzieci przez całą dobę są ważne dla ich zdrowia i rozwoju kości. Do tej pory nie znaliśmy jednak idealnego połączenia ćwiczeń, snu i siedzącego trybu życia. Dziś wiedząc, jakie są optymalne proporcje i wzajemne powiązania pomiędzy tymi czynnościami, rodzice i opiekunowie mogą tak planować dzień dziecka, by zapewnić mu optymalny rozwój kości. - mówi dr Dumuid.

Dane dotyczące aktywności uczestników badania zebrano na podstawie odczytów akcelerometru (noszonego przez 24 godziny dziennie przez okres ośmiu dni), uzupełnionych o rejestrowane przez siebie dzienniki dotyczące czasu spania i czuwania. Pomiary kości rejestrowano za pomocą obwodowych skanów QCT nogi (kostki i goleni) w celu określenia gęstości kości i parametrów geometrycznych.

Dr Dumuid twierdzi, że badanie podkreśla również znaczenie snu, zwłaszcza w przypadku chłopców.

- Zawsze mówimy o wystarczającej ilości ćwiczeń, aby pomóc budować kości, ale w przypadku dzieci ważne jest, aby miały również wystarczającą ilość snu. Co ciekawe, badanie wykazało również, że sen jest ważniejszy dla zdrowia kości chłopców niż dziewcząt. Chłopcy potrzebują dodatkowe 2,4 godziny snu dziennie.

Optymalizacja zdrowia kości u dzieci jest kluczowym środkiem ochrony przed osteoporozą, główną przyczyną złamań u dorosłych, której można zapobiegać i głównym problemem zdrowia publicznego, który wiąże się ze znacznymi kosztami ekonomicznymi i społecznymi.

Źródło: Uniwersytet Australii Południowej

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: