reklama

Kiedy twoje niemowlę zacznie przesypiać noce? Naukowcy nie mają wątpliwości

Świeżo upieczeni rodzice często oczekują, że ich dziecko zacznie przesypiać noce mniej więcej w wieku sześciu miesięcy. Jednak najnowsze badania przekonują, by wzorzec snu dziecka postrzegać jako proces, a nie kamień milowy i coś, co maluch musi osiągnąć w określonym momencie.

Profesor McGill Marie-Helene Pennestri w ciągu dwóch tygodni analizowała nawyki, rytm dnia i pory snu44 niemowląt. Ich matki przez dwa tygodnie prowadziły dzienniki snu. Notowały w nich informacje dotyczące ich sześciomiesięcznych dzieci.

Większość z nich zapisała, że maluchy spały przez 6 godzin pod rząd przez około 5 nocy w okresie dwóch tygodni i 8 kolejnych godzin przez około 3 noce w tym samym okresie.

Okazało się więc, że połowa z nich nigdy nie przespała ośmiu godzin pod rząd. Dowodzi to tego, że wzorce snu są bardzo różne: nie tylko dla różnych dzieci, ale także dla tego samego dziecka. Nawyki snu tego samego malucha mogą się zmieniać z nocy na noc. Badanie opublikowano w Sleep Medicine.

- Chociaż poprzednie badania wykazały, że niemowlęta zaczynają spać przez całą noc na różnych etapach rozwoju, niewiele wiadomo na temat indywidualnych wzorców snu noc po nocy. – powiedziała Marie-Helene Pennestri, z Department of Educational and Counselling Psychology at McGill University i researcher w Hopital en sante mentale Riviere-des-Prairies (CIUSSS-NIM).

Rodzice często są narażeni na wiele sprzecznych informacji na temat snu niemowląt. Nie powinni się martwić, jeśli ich dziecko nie przesypia nocy w określonym wieku, ponieważ wzorce snu znacznie się różnią w okresie niemowlęcym. Powinni mieć też świadomość, że sporadyczne przesypianie w nocy niekoniecznie musi oznaczać utrwalenie się tego zachowania.

Warto pamiętać, że choć lekarze i specjaliści posługują się wzorcami oraz wytycznymi, to mają one jedynie pokazywać kierunek, a nie być obowiązującą normą.

Naukowcy odkryli również, że niektóre praktyki rodzicielskie były związane z większą zmiennością wzorców snu. To na przykład karmienie piersią iwspólne spanie. Okazuje się, że matki karmiące piersią i śpiące z maluchami są bardziej świadome tego, kiedy ich dzieci się budzą, nawet jeśli mała przerwa w śnie nie zakłóca nocnego odpoczynku.

- Jednym z ważnych elementów układanki jest zrozumienie percepcji i oczekiwań rodziców dotyczących snu niemowląt. W przyszłych badaniach mamy nadzieję odkryć, co naprawdę oznacza dla nich „spanie w nocy” - mówi Pennestri.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: