reklama

Klucz do szczęścia: przyjaciele czy rodzina? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wydaje ci się, że kluczem do szczęścia jest spędzanie czasu z dziećmi i współmałżonkiem? Być może będziesz szczęśliwszy, spotykając się z przyjaciółmi - powiedział profesor psychologii z SMU Nathan Hudson.

Badania Hudsona pokazują, że o dobrym samopoczuciu ludzie częściej mówią podczas przebywania z przyjaciółmi niż z partnerem i dziećmi. Profesor podkreślił jednak, że ma to więcej wspólnego z formą spędzania czasu i charakterem aktywności niż z osobą, z którą się spędza czas.

W sumie nic w tym zaskakującego. Zwykle na przyjemnych zajęciach więcej czasu spędzamy z przyjaciółmi niż z członkami rodziny. Czas z rodziną to także obowiązki opiekuńcze, wspólne odrabianie lekcji, zakupy, sprzątanie i różne prace porządkowe.

- Nasze badanie sugeruje, że poczucie szczęścia, jakie daje przebywanie z innymi osobami, nie ma wiele wspólnego z naturą relacji. – powiedział Hudson. Kiedy statystycznie kontrolowaliśmy aktywność, sama obecność dzieci, partnerów i przyjaciół wiązała się z podobnym poziomem szczęścia.

Badanie, w którym wzięło udział ponad 400 osób, opublikowano w Journal of Personality and Social Psychology. Jego współautorem jest Richard E. Lucas i M. Brentow Donnellan z Michigan State University.

Respondentów poproszono o przeanalizowanie chwil spędzonych z przyjaciółmi lub rodziną. Ważne było, by zidentyfikowali wspólne działania i ocenili, czy doświadczenia te wywołały takie emocje jak radość, zadowolenie i poczucie sensu. Każdą emocję oceniono od 0 (prawie nigdy) do 6 (prawie zawsze).

Czynności, które ludzie najczęściej wykonują, gdy są ze swoimi partnerami, obejmują spotkania towarzyskie, relaks i jedzenie. Podobne aktywności podejmują, gdy są ze swoimi przyjaciółmi. Badanie wykazało, że spędzając czas z rodziną, wykonują po prostu również wiele zadań mało przyjemnych.

Spędzanie czasu z dziećmi również oznacza więcej czasu na robienie rzeczy, które są męczące. To dojazdy do szkoły czy na zajęcia dodatkowe, a także różne prace domowe. Co interesujące czynność, która pochłania najwięcej czasu z rodziną, czyli opieka nad dziećmi, jest odbierana pozytywnie.

Jaki z tego wniosek? Odczuwamy podobny poziom szczęścia zarówno w obecności przyjaciół, partnerów, jak i dzieci, pod warunkiem, że spędzamy czas na czynnościach przyjemnych i dających radość. Warto zatem zadbać o to, by w codziennym harmonogramie dnia znaleźć czas nie tylko na obowiązki, ale i małe oraz większe przyjemności – zarówno z dziećmi, partnerem, jak i przyjaciółmi. To jest bowiem kluczem do szczęścia.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: