reklama

Kolejne badania pokazuje, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko alergii i AZS u niemowląt

Uważa się, że dzieci karmione piersią rzadziej cierpią na choroby alergiczne, takie jak egzema i alergie pokarmowe, niż dzieci karmione mieszanką. Dlaczego tak się dzieje? Nowe badanie przeprowadzone przez Penn State College of Medicine wykazało, że odpowiadać za to mogą kwasy mikrorybonukleinowe (miRNA), małe cząsteczki obecne w mleku matki. Wyniki zostały opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition.

Choroby atopowe, takie jak alergie pokarmowe, astma i AZSpojawiają się w wyniku niewłaściwej aktywacji układu odpornościowego w odpowiedzi na ekspozycje środowiskowe. Rozpoznaje się je u około jednej trzeciej dzieci.

- Niemowlęta, które są karmione piersią dłużej niż trzy miesiące, mogą być mniej narażone na te schorzenia, choć nie do końca rozumiemy mechanizm, która za tym stoi – powiedział dr Steven Hicks, profesor nadzwyczajny pediatrii i pediatra w Penn State Health Children's Hospital.

Badania Hicksa koncentrują się na związku między środowiskiem, biologią a rozwojem neurologicznym i wzrostem dzieci. Jego wcześniejsze badania pokazują, w jaki sposób kwasy mikrorybonukleinowe (miRNA), maleńkie cząsteczki, które mogą regulować ekspresję genów w organizmie, mogą być wykorzystywane do diagnozowania różnych schorzeń, takich jak na przykład autyzm.

- Istnieje prawie 1000 różnych rodzajów miRNA w mleku kobiecym, a ich skład różni się w zależności od cech matki, takich jak waga, dieta i genetyka – powiedział Hicks. - Postawiliśmy hipotezę, że cztery z nich mogą mieć działanie ochronne przed alergiami niemowląt.

Naukowcy obserwowali 163 matki, które planowały karmić piersią przez co najmniej cztery miesiące oraz ich dzieci od urodzenia do 12. miesiąca życia. Śledzili to, jak długo każde dziecko było karmione piersią i mierzyli skład miRNA w mleku każdej matki w trakcie laktacji (tydzień 0, 4 i 16).

Zespół obliczył ilość określonych miRNA spożywanych przez niemowlęta na podstawie zgłoszonych wzorców karmienia piersią i stężenia niektórych miRNA w próbkach mleka matek. Podczas badania naukowcy oceniali niemowlęta pod kątem atopowego zapalenia skóry, alergii pokarmowych i świszczącego oddechu.

Spośród badanych niemowląt:

Co odkryto? Okazało się, że niemowlęta, u których nie rozwinęła się atopia, spożywały średnio większe ilości miRNA-375-3p (miR-375) w mleku matki niż niemowlęta, u których atopia się rozwinęła. Nie było innych różnic w cechach matek, cechach niemowląt lub ekspozycji środowiskowej między niemowlętami z atopią a niemowlętami bez atopii.

- W przeciwieństwie do mleka modyfikowanego, które nie zawiera ludzkich miRNA, miR-375 jest obecny w ponad 99% próbek ludzkiego mleka i stanowi nieco mniej niż 1% wszystkich miRNA w mleku matki.

Naukowcy odkryli również, że poziomy miRNA wzrastały podczas laktacji, a matki z niższym wskaźnikiem masy ciała miały wyższe stężenie miR-375. Największy wzrost miR-375 miał miejsce w pierwszym miesiącu po urodzeniu, ale trend wzrostowy utrzymywał się między 1. a 4. miesiącem.

- Fakt, że zawartość miR-375 wzrosła w trakcie laktacji, może wyjaśniać, dlaczego w niektórych badaniach przedłużone karmienie piersią wiązało się ze zmniejszoną atopią – powiedział Hicks.  

Według Hicksa wyniki badań mogą pomóc zapobiegać rozwojowi alergii u niemowląt. Po pierwsze mogą być dodatkowym argumentem, który przekona kobiety do naturalnego sposobu karmienia piersią. Może również zachęcić je do dbałości o aktywność fizyczną i racjonalną dietę, ale i walki o laktację, gdy pojawią się problemy.

Hicks powiedział również, że dzięki dalszym badaniom, miR-375 być może pewnego dnia zostanie dodany do mleka modyfikowanego, co pozwoli na to, by karmione nim dzieci były mniej narażone na rozwój chorób atopowych.

 


źródło: medicalxpress.com/news/2022-11-tiny-molecules-breast-infants-allergies.html

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: