reklama

Matury i egzaminy w czerwcu, do szkoły nie wrócimy przed 26 maja

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Jak w tym roku będzie wyglądał egzamin ósmoklasistów i matura? Co z rekrutacją na uczelnie wyższe? O planach związanych z edukacją na najbliższe tygodnie poinformował dziś minister edukacji Dariusz Piontkowski.  

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Szef MEN ogłosił, że szkoły, żłobki, przedszkola zostaną zamknięte do 24 maja. Zwrócił uwagę na to, że "obecne warunki nie pozwalają" na odwieszenie działalności wspomnianych placówek. Minister podkreślił, że uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. Za kilka dni rząd poda informację, czy "będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej".

Koronawirus a matura 2020

Minister edukacji zabrał również głos w sprawie matur 2020. Egzaminy dojrzałości mają się rozpocząć 8 czerwca.

- Matury mają się rozpocząć 8 czerwca egzaminem z języka polskiego, potem w kolejnych dniach będą egzaminy z kolejnych przedmiotów, do końcówki czerwca - tłumaczył Piontkowski.

Szef resortu edukacji poinformował też, że w tym roku, ze względu na pandemię, nie będzie egzaminów ustnych. Matury będą tylko pisemne.

Planowany jest również dodatkowy egzamin dla uczniów, którzy ze względów zdrowotnych, z usprawiedliwionych przyczyn nie mogli podejść do matury w terminie podstawowym. Dodatkowy egzamin maturalny powinien odbyć się na początku lipca.

- Przewidujemy, że mniej więcej do 11 sierpnia będzie możliwość podania wyników maturalnych, a ci którzy chcieliby poprawiać, mogliby to zrobić na początku września. Wtedy wyniki egzaminów poprawkowych byłyby już do wiadomości uczelni i uczniów do końcówki września - poinformował minister.

Od 22 czerwca rozpoczną się z kolei egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a w połowie sierpnia egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych.

Kiedy egzamin ósmoklasisty?

Egzaminy ósmoklasistów potrwają od 16 do 18 czerwca. W pierwszym dniu (16 czerwca) uczniowie będą mierzyć się z zadaniami z języka polskiego, w drugim (17 czerwca) - z matematyki, trzeciego (18 czerwca) - z języka obcego. Ósmoklasiści, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu, będą go pisać w drugim terminie, w dniach 7-9 lipca.

Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe. To warunek ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

Co ze studiami?

Zmiany związane z epidemią koronawirusa w Polsce dotyczą również placówek szkolnictwa wyższego, których działalność również jest ograniczona do 24 maja.

Minister poinformował, że jest możliwość, żeby rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie. Dodał też, że uczelnie "poczekają" z rekrutacją do czasu ogłoszenia wyników matur 2020.  

- Proces rekrutacji na studia będzie musiał zakładać modyfikację i zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń, ale uczelnie zapewniają, że rekrutacje jak najbardziej będą możliwe. Jest możliwość, że nowy rok akademicki rozpocznie się w normalnym trybie - dodał Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: