reklama

Mniej ekranu, więcej zabawy i odpowiednia ilość snu. Poznaj nowe wytyczne WHO dotyczące aktywności niemowląt i dziec

Nie wiem jak wy, ale mam poczucie, że naprawdę można się pogubić w tych wszystkich poradach dotyczących zdrowia, rozwoju czy wychowywania dzieci. Dlatego ucieszyło mnie, że Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała wytyczne dotyczące snu i aktywności maluchów do 5 roku życia.

Zgodnie z nimi, np. niemowlęta, które jeszcze nie pełzają, powinny leżeć na brzuszku przez co najmniej 30 minut w ciągu dnia, w czasie, kiedy nie śpią.

Zaleca się również, żeby maluchom zwrócić swobodę i w związku z tym nie trzymać ich godzinami w wózkach, wysokich krzesełkach i nosidełkach, nie mówiąc o bujaczkach. Eksperci jednoznacznie zwracają uwagę na zbyt duży udział ekranów w życiu dzieci.


"Zadbanie o aktywność fizyczną, skrócenie czasu przebywania małych dzieci w pozycji siedzącej i zapewnienie wysokiej jakości snu poprawia ich zdrowie fizyczne, psychiczne i samopoczucie oraz pomaga zapobiegać otyłości w dzieciństwie i związanym z nią chorobom w późniejszym okresie życia" – tłumaczy dr Fiona Bull, kierownik programu nadzoru i profilaktyki chorób niezakaźnych w Światowej Organizacji Zdrowia.


Poznaj nowe wytyczne WHO dotyczące aktywności niemowląt i małych dzieciNiemowlęta. Zalecenia dotyczące aktywności i snu


 • Spraw, żeby twoje dziecko było aktywne fizycznie kilka razy dziennie na różne sposoby. Zwłaszcza cenne są wszelkie rozwijające zabawy na podłodze.
 • Jeśli maluszek nie jest jeszcze mobilny dopilnuj, żeby każdego dnia leżał na brzuchu przynajmniej przez 30, w czasie, kiedy nie śpi.    

 • Nie unieruchamiaj dziecka dłużej niż przez 1 godzinę w ciągu dnia (np. w wózku, wysokim krzesełku lub nosidle).
 • 

W tym wieku dziecko nie powinno mieć dostępu do żadnych ekranów.
 • Dziecko powinno spać od 14 do 17 godzin w wieku 0 –3 miesięcy oraz 12 do 16 godzin w wieku 4-11 miesięcy.  Ten czas obejmuje również drzemki. 


Dziecko 1-2 lata. Zalecenia dotyczące aktywności i snu

 • Poświęć co najmniej 180 minut dziennie na wszelkie możliwe zajęcia fizyczne, rozłożone w ciągu dnia.
 • Nie unieruchamiaj dziecka dłużej niż przez 1 godzinę w ciągu dnia (np. w wózku, wysokim krzesełku lub nosidle). 

 • Roczne dziecko nadal nie powinno mieć dostępu do żadnych ekranów.
 • Dwulatek przed ekranem nie spędzić więcej niż jednej godziny dziennie. Im mniej tym lepiej.
 • Powinniśmy spędzać czas czytając i opowiadając dzieciom historie.


 • Dzieci w tym wieku powinny spać 11-14 godzin, wliczając w to drzemki

Dziecko 3-4 lata. Zalecenia dotyczące aktywności i snu

 • Poświęć co najmniej 180 minut dziennie na wszelkie możliwe zajęcia fizyczne, rozłożone w ciągu dnia. Im więcej twoje dziecko będzie się ruszać, tym lepiej to wpłynie na jego rozwój psychofizyczny.
 • Nie unieruchamiaj dziecka na dłużej niż 1 godzinę w ciągu dnia (np. w wózku, wysokim krzesełku lub sadzając przy stoliku). 

 • Dziecko w tym wieku nie powinno spędzić więcej niż 60 minut przed ekranem, a mniej znaczy lepiej.
 • Czas, podczas którego dziecko siedzi wykorzystaj na czytanie i opowiadanie historii.


 • W tym wieku dzieci powinny przesypiać 10 do 13 godzin, wliczając w to drzemkiIgnorowanie zaleceń dotyczących aktywności fizycznej jest odpowiedzialne za ponad 5 milionów zgonów na całym świecie każdego roku we wszystkich grupach wiekowych. Obecnie ponad 23% dorosłych i 80% nastolatków nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie. 


„To, co naprawdę musimy zrobić, to przywrócić dzieciom zabawę” - mówi dr Juana Willumse.

Schemat ogólnej 24-godzinnej aktywności jest kluczowy. Należy dzieci wyciągnąć sprzed ekranów i zaproponować im różnego rodzaju aktywności, jednocześnie dbając o wystarczają ilość, ale również jakość snu. Czas poświęcony na zabawę i na aktywność fizyczną jest kluczowy dla rozwoju dziecka.

A stosowanie zaleceń zawartych w niniejszych wytycznych w ciągu pierwszych pięciu lat życia przyczyni się do rozwoju motorycznego i poznawczego dzieci oraz zdrowia przez całe życie.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: