reklama

Mroczna strona roześmianych zdjęć: prawda o znęcaniu się znanej YouTuberki nad dziećmi

Kobieta, która zdobyła rozgłos na YT, dzięki budzącym wątpliwości wskazówkom wychowawczym, została oskarżona o maltretowanie dzieci. Co wiemy Ruby Franke i jej bliskich?

Ruby Franke prowadziła od 2015 roku vlog rodzinny na YouTube “8 Passengers”. W ciągu roku miała tysiące wyświetleń. Ujawniła wtedy miejscowym mediom, że dokumentowanie swojego życia rodzinnego pozwoliło jej "żyć chwilą i cieszyć się swoimi dzieciakami i zarobić miliony".

Miała duże grono odwiedzających, pomimo tego, że jej metody wychowawcze wzbudzały kontrowersje. Na jednym z nagrań można było zauważyć, jak mówi swoim synom, że "nie dostaną obiadu, jeśli będą się nadal bić". W innym odcinku wyraziła nadzieję, że nikt nie podzieli się lunchem z jej 6-letnią córeczką, która zapomniała o swoim lunchboxie.

W 2020 roku jeden z synów opowiadał, że za karę musiał sypiać przez kilka miesięcy na worku z fasolą. Ruby i jej mąż David byli zachwyceni swoimi metodami wychowawczymi twierdząc, że taki sposób prowadzenia dzieci da im poczucie bycia ”panami samych siebie”.

Przypuszczam, że popularność vloga dodatkowo wspierała karygodne zachowania rodziców. Jednak po jakimś czasie i krytyce ze strony obserwatorów kanał zaczęto wygaszać, ale Ruby nadal postanowiła zarabiać na popularności. W 2022 roku wraz z partnerką biznesową Jodi Nan Hildebrandt otworzyły kanał poradnikowy o nazwie ConneXions. I być może przyniósłby im sławę i pieniądze oraz tysiące obserwatorów, gdyby…

… pewnej sierpniowej nocy 12-letni chłopiec zapukał do drzwi jednego z domów, prosząc o jedzenie i picie. Wstrząśnięty sąsiad zgłosił policji, że dziecko ma liczne obrażenia ciała, jest wychudzone i zaniedbane, a jego nogi są okręcone taśmą. Z policyjnego raportu wynika, że chłopiec został przewieziony do szpitala z powodu niedożywienia oraz poważnych obrażeń powstałych w wyniku krępowania taśmami.

W domu znaleziono pięcioro pozostałych dzieci, a ich matka - Ruby Franke wraz ze wspólniczką - zostały zatrzymane. Postawiono im zarzuty maltretowania dzieci. Sąd uznał, że Franke i Hildebrandt muszą pozostać w więzieniu bez możliwości wpłacenia kaucji.

Okazuje się, że sąsiedzi już wcześniej mieli obawy o bezpieczeństwo dzieci. Jedna z sąsiadek powiedziała, że zgłaszała sytuację odpowiednim służbom rok przed aresztowaniem Ruby, ale nikt nie otworzył drzwi urzędnikom i na tym się skończyło.

Również jedna z córek Ruby, która od lat nie ma kontaktu z rodziną, napisała na Instagramie „Sprawiedliwości stało się zadość”. Dziewczyna ujawniła, że od lat bezskutecznie zgłaszała policji i służbom ochrony dzieci obawy dotyczące bezpieczeństwa pozostałych dzieci.  

Wiem, że wielu rodziców często jest zagubiona w poradach wychowawczych i ma poczucie, że nie może popełniać błędów. Dlatego, takie kanały jak “8 Passengers” mogą się wydawać bardzo atrakcyjne, bo dają poczucie, że obserwujemy wzorową rodziną, gdzie jest pełna kontrola, wszystko działa jak w zegarku, a szczęście wylewa się z ekranu.

Tymczasem dzieci potrzebują wsparcia, przestrzeni, możliwości popełniania błędów oraz miłości i szacunku. Jak myślicie, ile dzieci, których rodzice są influencerami, wyrośnie z poczuciem, że dla swoich rodziców były produktem, który przynosił zasięgi i pieniądze?

I na zakończenia przypominam: badania wskazują, że dzieci, które doświadczają przemocy w dzieciństwie oraz surowej i negatywnej dyscypliny, mogą napotkać wiele problemów w późniejszym życiu.

Poniżej przedstawiam niektóre z głównych wniosków płynących z badań:

  • Zaburzenia psychiczne: Dzieci, które były ofiarami przemocy, są bardziej narażone na rozwój zaburzeń lękowych, depresji, PTSD (zaburzeń stresu pourazowego) oraz innych zaburzeń psychicznych.
  • Problemy z zachowaniem: Doświadczenie przemocy w dzieciństwie może prowadzić do agresji, problemów z zachowaniem, trudności w relacjach społecznych i problemów w szkole.
  • Niskie poczucie własnej wartości: Przemoc może wpłynąć na obniżenie poczucia własnej wartości dziecka, co prowadzi do problemów z samooceną w późniejszym życiu.
  • Nadużywanie substancji: Istnieje związek między doświadczeniem przemocy w dzieciństwie a większym ryzykiem nadużywania alkoholu, narkotyków i innych substancji w późniejszym życiu.
  • Problemy zdrowotne: Osoby, które doświadczyły przemocy w dzieciństwie, częściej borykają się z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, otyłość i cukrzyca.
  • Powtarzanie wzorców przemocy: Istnieje ryzyko, że osoby, które były ofiarami przemocy w dzieciństwie, będą stosować przemoc wobec własnych dzieci lub partnerów.
  • Trudności w relacjach: Osoby, które doświadczyły przemocy w dzieciństwie, mogą mieć trudności w budowaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji interpersonalnych.
  • Nauka i rozwój: Przemoc w domu może wpłynąć na funkcje poznawcze dziecka, prowadząc do opóźnień w rozwoju oraz problemów z koncentracją i uczeniem się.

Dyscyplina bazująca na karze fizycznej czy psychicznej jest uznawana za szkodliwą dla rozwoju dziecka. Badania wykazują, że metody wychowawcze oparte na wsparciu, komunikacji i pozytywnym wzmocnieniu są skuteczniejsze i mniej szkodliwe dla psychiki dziecka.

 

źródło zdjęcia: Instagram

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: