reklama

Nadwaga i niedowaga mogą prowadzić do kolejnych poronień

Kobiety z niedowagą i nadwagą są bardziej narażone na kolejne poronienia. Dowodzą tego badania. Związek między stylem życia kobiet a ryzykiem nawracającej utraty ciąży, definiowanej jako dwa lub więcej kolejnych wczesnych poronień, ocenił zespół badawczy pod kierunkiem University of Southampton. Co warto wiedzieć?

Poronienie jest najczęstszym powikłaniem wczesnej ciąży, dotykającym 15-20% wszystkich ciąż. Nawracająca utrata ciąży (dwa lub więcej kolejnych wczesnych poronień) jest złożoną chorobą i chociaż często przypisywana jest różnym czynnikom medycznym i stylowi życia, w mniej więcej połowie przypadków przyczyna jej jest uważana za „niewyjaśnioną”.

Nowe badanie wykazało, że w porównaniu z kobietami o średniej wadze na ryzyko wystąpienia nawracających poronień narażone są:

  • kobiet z niedowagą (z wynikiem wskaźnika masy ciała poniżej 18,5),
  • kobiet z nadwagą (z BMI między 25 a 30),
  • kobiet otyłych (z BMI powyżej 30).

- Nasz projekt obejmował szesnaście badań i wykazał, że niedowaga lub nadwaga znacznie zwiększają ryzyko utraty dwóch kolejnych ciąż. W przypadku osób z BMI powyżej 25 i 30 ryzyko kolejnego poronienia wzrasta odpowiednio o 20% i 70%. – powiedział autor badania, dr Bonnie Ng, stypendysta MRC w dziedzinie nauk klinicznych i eksperymentalnych na Uniwersytecie w Southampton.

Zespół badawczy postanowił również ocenić wpływ czynników, takich jak palenie i spożycie alkoholu oraz kofeiny. Nie był jednak w stanie jednoznacznie ustalić, czy mają one jakikolwiek wpływ na poronienie, czy też nie (ze względu na niespójność wyników niewielkiej liczby badań i niejednorodność kobiet w nich biorących udział).

- Nasze badanie nie wykazało żadnego związku między nawracającymi utratą ciąży a parametrami stylu życia, takimi jak palenie, spożycie alkoholu i kofeiny. Potrzebne są dalsze badania, by móc to wyjaśnić. – powiedział współautor dr George Cherian, specjalista stażysta w położnictwie i ginekologii, w Princess Anne Hospital w Southampton.

Uznając, że potrzeba więcej badań obserwacyjnych i klinicznych, aby ustalić pełny zakres czynników ryzyka dotyczących stylu życia, autorzy podkreślają, że waga jest parametrem, który można modyfikować i wpływać tym samym na zmniejszenie ryzyka utraty ciąży.

- Nasze odkrycia sugerują, że posiadanie nieprawidłowego BMI zwiększa ryzyko wystąpienia u kobiet powtarzających się poronień. Oznacza to, że klinicyści muszą skupić się na pomaganiu kobietom w radzeniu sobie z tym czynnikiem ryzyka. - podsumował Ying Cheong, profesor Reproductive Medicine na Uniwersytecie w Southampton.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: