reklama

Natychmiastowy kontakt skóra do skóry po porodzie poprawia przeżywalność wcześniaków

Kontakt skóry ze skórą natychmiast po porodzie, jeszcze przed ustabilizowaniem stanu dziecka, może o 25% zmniejszyć śmiertelność u niemowląt z bardzo niską masą urodzeniową. Dowodzi tego badanie przeprowadzone w krajach o niskim i średnim dochodzie, koordynowane przez WHO. Jego wyniki opublikowano w The New England Journal of Medicine.

Kontakt „skóra do skóry” po porodzie, czyli Kangaroo Mother Care (KMC) to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania śmiertelności niemowląt na całym świecie. Aktualne zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówi, że w przypadku wcześniaków kangurowanie powinno rozpocząć się, gdy tylko dziecko o niskiej wadze jest wystarczająco stabilne (u maluchów ważących poniżej 2 kg przy urodzeniu zwykle zajmuje kilka dni).

- Pomysł kontaktu „skóra do skóry” natychmiast po porodzie w przypadku bardzo małych, niestabilnych dzieci napotkał dość silny opór, ale około 75 procent zgonów ma miejsce, zanim dziecko zostanie ocenione jako wystarczająco stabilne – mówi Nils Bergman, lekarz i pracownik naukowy w Departamencie Zdrowia Kobiet i Dzieci Karolinska Institutet w Szwecji oraz jeden z inicjatorów badania.

Nowe badanie, finansowane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, kierowane przez WHO i podjęte z inicjatywy naukowców z Karolinska Institutet sprawdzało, czy natychmiastowa opieka KMC po porodzie prowadzi do jeszcze lepszych wskaźników przeżywalności niemowląt z masą urodzeniową od 1 do 1,8 kg.

Badanie przeprowadzono w pięciu szpitalach uniwersyteckich w Ghanie, Indiach, Malawi, Nigerii i Tanzanii, gdzie śmiertelność maluchów przed badaniem wahała się od 20 do 30 procent.

W badaniu uwzględniono 3211 niemowląt, które zostało losowo przydzielone do dwóch grup. W pierwszej kontakt skóra do skóry realizowano na oddziale noworodkowym oraz grupę kontrolną (dzieci otrzymały standardową opiekę. Przebywały na oddzielnych oddziałach, a kontakt z matkami miały wyłącznie podczas karmienia.

Gdy tylko dzieci dostatecznie się ustabilizowały, matki i dzieci z obu grup zostały przeniesione do oddziału KMC. W ciągu pierwszych 72 godzin niemowlęta w grupie KMC otrzymywały około 17 godzin kontaktu skóra do skóry dziennie, w porównaniu z 1,5 godziny w grupie kontrolnej.

Śmiertelność w ciągu pierwszych 28 dni wyniosła 12% w grupie KMC w porównaniu do 15,7% w grupie kontrolnej, co odpowiada redukcji o 25%. W grupie KMC było też znacznie mniej dzieci z niską temperaturą ciała lub bakteryjnym zatruciem krwi.

- Głównym przesłaniem jest to, że noworodki z niską wagą powinny mieć kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, a następnie na oddziale opieki dla par matka-niemowlę, gdzie matki i dzieci są pod opieką bez konieczności rozdzielenia – mówi Björn Westrup, konsultant i badacz w Departamencie Zdrowia Kobiet i Dzieci Karolinska Institutet oraz współinicjator badania z Nilsem Bergmanem. - Nasze wyniki sugerują, że ten model opieki, który sam w sobie nie wymaga zasobów, może mieć znaczące skutki zdrowotne.

Naukowcy szacują, że KMC może każdego roku uratować życie dodatkowych 150 000 wcześniaków i noworodków urodzonych o czasie, z niską masą urodzeniową.

- Utrzymywanie matki i dziecka razem od urodzenia, bez separacji, zrewolucjonizuje sposób, w jaki intensywna terapia noworodków jest praktykowana dla dzieci o niskiej masie urodzeniowej i urodzonych przedwcześnie – mówi dr Rajiv Bahl, kierownik badań i rozwoju zdrowia matek i noworodków w WHO i koordynator badania. - Badanie to pokazuje, że kangurowanie może uratować znacznie więcej istnień, jeśli zostanie rozpoczęte natychmiast po urodzeniu, co ma znaczenie dla krajów o wszystkich poziomach dochodów.


źródło: www.eurekalert.org

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: