reklama

Nauka zdalna do końca ferii zimowych

Od czwartku (27.01) do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego, w całej Polsce zostanie wprowadzona nauka zdalna. Zarządzenie dotyczy uczniów z klas 5-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczniowie z klas 1-4 oraz zerówki i przedszkola będą kontynuować naukę w trybie stacjonarnym.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka przekazał, że w ostatnim tygodniu obserwowano w szkołach gwałtowny wzrost liczby ognisk szkolnych i liczby osób objętych postępowaniem epidemiologicznym w tych ogniskach. Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o nowych 36 995 przypadkach zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 252 pacjentów z Covid-19.

Przemysław Czarnek na konferencji prasowej przyznał, że resort jest zmuszony ograniczyć naukę stacjonarną uczniów w związku ze wzrostem fali zachorowań na COVID-19.

- Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej do końca ferii zimowych. – powiedział minister. - Jesteśmy pełni nadziei, że z końcem lutego, czyli wraz zakończeniem ferii, wszyscy spokojnie wrócimy do nauki stacjonarnej. Przewidujemy, że szczyt piątej fali będzie przypadał za dwa, trzy tygodnie.

Normalną edukację kontynuują przedszkola i zerówki. Lekcje stacjonarne nadal będą też odbywać uczniowie klas 1-4 szkół podstawowych. Powód?

- Im młodsze roczniki, tym trudniejsza i mniej efektywna nauka zdalna. Staraliśmy się zatrzymać w szkole najwięcej roczników, jak to tylko możliwe - dodał szef MEiN. - Nie przewidujemy konieczności wysłania klas 1-4 na naukę zdalną.

W praktyce, uwzględniając ferie, dla większości uczniów wyższych klas szkół podstawowych i szkół średnich oznacza to nieco ponad dwa tygodnie nauki zdalnej.

- Bardzo nam wszystkim zależy na tym, by nauka stacjonarna w jak najszerszym stopniu funkcjonowała. Mamy doskonałą świadomość i wiedzę na temat negatywnych skutków nauki zdalnej, ale sytuacja jest od nas zupełnie niezależna, tzn. wzrost zachorowań w V fali i nowy wariant koronawirusa omikron zmuszają nas do podjęcia bardzo niepopularnych decyzji - powiedział na konferencji prasowej wiceminister Rzymkowski.

W czasie, gdy będzie obowiązywała nauka zdalna, maturzyści i ósmoklasiści będą mogli spotykać się z nauczycielami na konsultacjach indywidualnych i grupowych.

Rektorzy uczelni wyższych samodzielnie podejmą decyzje o ewentualnym przejściu na naukę zdalną. Szkoły specjalne same będą decydowały wraz z rodzicami, czy będą kontynuować naukę stacjonarną, czy przejdą na naukę zdalną. W tym okresie otwarte będą również bursy. Będzie też możliwość kontynuowania praktycznej nauki zawodu.

Rozporządzenie wprowadzające naukę zdalną ma zostać podpisane w środę.

źródło: PAP/gazetaprawna.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: