reklama

Naukowcy ostrzegają: “Nie wszystkie produkty bez BPA są bezpieczne”

Używanie produktów z tworzyw sztucznych “wolnych od BPA” może być równie szkodliwe da naszego zdrowia, w tym rozwijającego się mózgu, co produkty zawierające toksyczne substancje chemiczne, mówią naukowcy odpowiedzialni za przebieg nowego badania przeprowadzonego przez University of Missouri.

Przez wiele lat naukowcy intensywnie badali BPA na zwierzętach. Wyniki wskazują na to, że ta substancja chemiczna może przyczynić się do wczesnej utraty ciąży, chorób łożyskowych oraz wielu innych negatywnych skutków zdrowotnych po porodzie. Z czasem, gdy firmy zaczęły dostrzegać ten negatywny wpływ i niezadowolenie klientów, zaczęły stosować alternatywne chemikalia do opracowywania produktów z tworzyw sztucznych - dokładniej butelek z wodą i pojemników na żywność - oznaczając je jako “bez BPA”. Jednak naukowiec z MU Cheryl Rosenfeld ostrzega, że te chemiczne alternatywy, przykładowo bisfenol S (BPS), nadal nie są dla nas bezpieczne.

W badaniu Rosenfeld i jej współpracownicy skupili się na sprawdzeniu wpływu BPS na łożysko myszy. Łożysko służy jako historyczny zapis doświadczeń nienarodzonego dziecka w łonie matki; może również przenosić wszystko, na co matka może być narażona we krwi, na przykład szkodliwe substancje chemiczne, na rozwijające się dziecko.

“Syntetyczne substancje chemiczne, takie jak BPS, mogą przenikać przez łożysko matki, więc wszystko, co krąży w jej krwi, może łatwo przejść na rozwijające się dziecko” - mówi Rosenfeld. “Ten model myszy jest najlepszym modelem, jaki obecnie posiadamy i możemy używać do symulacji możliwych efektów BPS podczas ciąży u ludzi, gdyż łożysko zarówno u myszy, jak i ludzi ma podobną strukturę.”

Rosenfeld dodaje, że łożysko służy jako podstawowe źródło serotoniny dla rozwijającego się mózgu płodu zarówno u myszy, jak i u ludzi. Serotonina, choć często kojarzona z poczuciem szczęścia, jest naturalną substancją chemiczną, która może wpływać na funkcjonowanie człowieka, w tym na jego emocje i aktywność fizyczną, taką jak spanie, jedzenie, czy trawienie.

“Łożysko reaguje zarówno na naturalne chemikalia, jak i te syntetyczne, które ciało często błędnie interpretuje jako naturalne. Jednak ciało nie jest w stanie złagodzić szkodliwych skutków takich, używanych w przemyśle, chemikaliów.” mówi Rosenfeld. “Co ważniejsze, te substancje chemiczne mają zdolność do zmniejszania produkcji serotoniny przez łożysko. Niższe poziomy serotoniny mogą upośledzać rozwój mózgu płodu, ponieważ w tym wyjątkowym okresie rozwoju mózg polega na serotoninie wytwarzanej przez łożysko. Zatem kontakt z BPA, a nawet z jego zamiennikiem, BPS, może prowadzić do długotrwałych konsekwencji zdrowotnych.”

Badania Rosenfeld są przykładem pierwszych kroków stawianych w medycynie translacyjnej i określaniu jakie znaczenie dla zdrowia ludzkiego mają badania przeprowadzone na zwierzętach. Takie badania mogą stanowić podstawę medycyny precyzyjnej lub spersonalizowanej opieki zdrowotnej. Medycyna precyzyjna będzie kluczowym elementem inicjatywy NextGen Precision Health Initiative - najważniejszego systemu University of Missouri - gdzie będzie wykorzystywana do przyspieszenia przełomów medycznych zarówno u pacjentów w stanie Missouri, jak i poza nim.

 

Jiude Mao, Ashish Jain, Nancy D. Denslow, Mohammad-Zaman Nouri, Sixue Chen, Tingting Wang, Ning Zhu, Jin Koh, Saurav J. Sarma, Barbara W. Sumner, Zhentian Lei, Lloyd W. Sumner, Nathan J. Bivens, R. Michael Roberts, Geetu Tuteja, Cheryl S. Rosenfeld. Bisphenol A and bisphenol S disruptions of the mouse placenta and potential effects on the placenta–brain axis.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: