reklama

Naukowcy podpowiadają, jak wspierać dzieci po szczepieniu, żeby szybko obniżyć ich stres

Nowe badanie nad bólem pokazuje, że by zmniejszyć stres poszczepienny u młodszego dziecka, najważniejsze jest to, co rodzic mówi w pierwszej minucie po iniekcji. Ta informacja może pomóc zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, których szczepienia zwykle także bardzo stresują.

To, co mówisz w pierwszej minucie po szczepieniu, może mieć kluczowe znaczenie dla zmniejszenia cierpienia dziecka.

Badanie objęło dzieci w wieku przedszkolnym, które miały co najmniej 4 do 5 lat. Przeanalizowano to, co powiedzieli do nich rodzice, próbując zmniejszyć stres podczas szczepienia. To badanie jest częścią największego na świecie badania obejmującego opiekunów i dzieci podczas szczepień od urodzenia do 5 roku życia.

- Poprzednie badania wykazały, że zdecydowana większość przedszkolaków uspokaja się w ciągu dwóch minut po szczepieniu, jednak około 25% dzieci tego nie robi. Chcieliśmy ustalić, co rodzice mówili przed lub w trakcie szczepienia, co mogło sprawić, że dzieci czują się przygnębione podczas i po szczepieniu - powiedziała Ilana Shiff, autorka badania.

Rebecca Pillai Riddell, starszy autor badania, profesor na wydziale psychologii na Wydziale Zdrowia i dyrektor OUCH Lab at York University, powiedziała:

- To, co odkryliśmy: jeśli w pierwszej minucie po wkłuciu rodzice mówili „Dasz radę” i „Zaraz będzie po wszystkim” lub próbowali odwrócić ich uwagę, tym bardziej dzieci były zestresowane. To naprawdę nas zaskoczyło.

Odkryliśmy też, że w drugiej minucie po szczepieniu, kiedy dziecko było spokojniejsze, te same stwierdzenia sprawiały, że szybciej się uspokajało. Zauważyliśmy też, że krytykowanie dzieci lub lekceważenie czy wyśmiewanie ich emocji, zarówno w pierwszej, jak i drugiej minucie, wzmagały ich przerażenie.

Pokazaliśmy również dzieciom w wieku przedszkolnym, że im bardziej bały się przed zastrzykiem, tym bardziej były zestresowane po zabiegu. To działało jak efekt domina.

Co możesz zrobić, by zmniejszyć stres związany ze szczepieniem u dziecka?

Opierając się na swoich odkryciach naukowcy zalecają, aby w pierwszej minucie po szczepieniu rodzice nie zaczynali od razu zachęcać dziecka do radzenia sobie, ale raczej uspokoili je przytulając, głaszcząc czy trzymając za ręce.

Pillai Riddell mówi, że kiedy u dzieci po pierwszej minucie zacznie opadać stres, wtedy są otwarte na wspierające rady i słowa otuchy.

-  Ważne jest, aby zrozumieć reakcje w tym wieku, ponieważ silny lęk przed igłami oraz pozostałe fobie na ogół zaczynają się pojawiać w wieku od 5 do 10 lat. - powiedział Pillai Riddell.

Dzięki wynikom tego badania rodzice otrzymują konkretne informacje, w jaki sposób mogą działać i mądrze wspierać dzieci tak, aby zmniejszać ich lęk dotyczący szczepień i zastrzyków zarówno przed, jak i po zabiegu.

źródło

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: