reklama

Noworodek ma być blisko mamy. Covid 19 nie jest przeszkodą. Badania

Noworodek ma być blisko mamy, a Covid-19 nie jest przeszkodą. Nie zaobserwono zwiększenia liczby infekcji u dzieci, które  były karmione piersią i nie przebywało w izolacji. Dowodzą tego badania. O jednym z nich można przeczytać w „Journal of Human Lactation”: Karleen Gribble z University's School of Nursing and Midwifery przedstawia wpływ COVID-19 na niemowlęta w wielu krajach.

Badania dowodzą, że COVID-19 wśród noworodków jest rzadki. Niemowlęta zarażają się nim sporadycznie, a jeśli już, choroba zwykle przebiega bezobjawowo. Maluchy szybko wracają do zdrowia. Gorzej radzą sobie z izolacją od mamy. Natomiast brak bliskości mamy ma konsekwencje zdrowotne i psychologiczne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zakażenia COVID-19 u matki niemowlęta były umieszczane skóra do skóry po urodzeniu. Zaleca się również, aby pozostawały w bliskiej odległości od matki i rozpoczęły karmienie piersią.

- WHO rozważyła ryzyko i korzyści i stwierdziła, że o ile matka przestrzega zasad higieny: nosi maskę, dezynfekuje powierzchnie, z którymi miała kontakt, a także regularnie myje ręce, zakażenie COVID-19 jest mało prawdopodobne. Oznacza to, że matki i noworodki mają być po porodzie blisko siebie.

Niestety, pomimo zaleceń WHO w niektórych krajach szpitale wdrożyły zasady, które ograniczająmatkom dostęp do ich dzieci i utrudniają im rozpoczęcie karmienia piersią.

- Niektóre odradzają kontakt skóra do skóry lub wymagają, aby najpierw umyć skórę matki. Jeszcze bardziej niepokojące są zasady, które odradzają karmienie piersią lub oddzielają matki od niemowląt. – powiedziała profesor. - Celem takiej polityki jest ochrona niemowląt, ale badania jasno pokazują, że ogólny rezultat jest zdecydowanie kiepski.  

Profesor nadzwyczajny Gribble powiedziała, że wszelkie zasady, które ograniczają bliskość matki i dziecka, są głęboko niepokojące i nie biorą pod uwagę znaczenia nawiązywania wczesnych relacji matka-dziecko czy karmienia piersią.

- Czas, jaki niemowlę spędza z matką po urodzeniu ma kluczowe znaczenie dla nawiązania więzi macierzyńskiej, powodzenia karmienia piersią oraz rozwoju odporności dziecka poprzez przyjmowanie mleka matki.

Ma to znaczenie także dla matki.

- Matki, które nie mogą być blisko obok swoich nowo narodzonych dzieci i karmić ich piersią, mogą mieć trudności z opieką nad noworodkami. Fizjologia matek i niemowląt jest ze sobą spleciona. Jeśli ten ważny proces zostanie przerwany, konsekwencje - zarówno dla matki, jak i dla dziecka - mogą być poważne. Jeśli nie da się uniknąć rozdzielenia matek i niemowląt, szpitale muszą zapewnić kobietom wsparcie psychologiczne.

Gribble powołuje się na wiele dowodów naukowych, które pokazują, że:

  • brak odpowiedniej opieki po narodzinach jest dla noworodków traumatyczny, rzutuje na przyszłość dzieci,
  • częste karmienie piersią jest niezbędne do pomyślnego rozpoczęcia i utrzymania karmienia piersią, a izolowanie niemowląt od matek wpływa na laktację i podaż mleka. Ponadto rzadsze karmienie piersią w pierwszym dniu życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się trudności w karmieniu piersią,
  • brak bliskiego kontaktu między matkami i niemowlętami oraz krótki czas karmienia piersią osłabiają możliwości opiekuńcze matki.

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: