reklama

Pierwszy profesjonalny test z krwi na endometriozę dostępny w Polsce

 

Pierwszy profesjonalny, szybki i niedrogi test z krwi na endometriozę jest już dostępny w Polsce. Badanie jest w stanie zidentyfikować chorobę niezależnie od jej stadium. Oznacza to, że może potwierdzić ją na bardzo wczesnym etapie, znacząco skracając czas diagnozy. Dowiedz się więcej!

Test z krwi na endometriozę, który właśnie wchodzi na polski rynek, to jedyne badanie z krwi, które posiada europejski certyfikat CE IVD potwierdzający wartość diagnostyczną testu. W badaniach klinicznych badanie wykazało bardzo wysoką skuteczność sięgającą 100 procent. Jego skuteczność została potwierdzona w stosunku do obecnego złotego standardu diagnostyki, czyli laparoskopii z badaniem histologicznym.

Endometrioza jest chorobą przewlekłą i wyniszczającą. Dotyka kobiety w wieku rozrodczym, także nastolatki. Jej istotą jest obecność tkanki endometrium poza jamą macicy, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Towarzyszy mu bolesne miesiączkowanie, a także bóle niemiesiączkowe w obrębie miednicy czy niepłodność.

- Szacuje się, że w Polsce na endometriozę cierpi około 2 mln kobiet. Wiele z nich prawidłową diagnozę słyszy dopiero po czterech, a nawet jedenastu latach, kiedy choroba staje się bardzo zaawansowana. Potrafi nie tylko wywołać trudny do zniesienia ból, ale u co drugiej pacjentki może spowodować problemy z zajściem w ciążę – mówi dr n med. Anna Bednarska-Czerwińska, specjalista leczenia niepłodności w Gyncentrum.   

Do tej pory naukowcom nie udało się do końca wyjaśnić mechanizmów odpowiedzialnych za pojawienie się endometriozy. Wybór metody leczenia (farmakoterapia, ale i metody chirurgiczne z użyciem noża plazmowego) zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjentki czy stopień zaawansowania endometriozy. To dlatego tak ważne jest jej szybkie rozpoznanie. Wczesne wykrycie choroby pozwala na szybsze wdrożenie leczenia i znacznie zwiększa szansę na macierzyństwo, a i ma pozytywny wpływ na jakość funkcjonowania.

Kto powinien wykonać test na endometriozę? Kobiety, które:

  • podejrzewają endometriozę,
  • zmagają się z bólami w obrębie miednicy mniejszej,
  • bezskutecznie starają się o dziecko.

Jak przygotować się do badania? Aby wykonać test na endometriozę, należy być na czczo, zachowując przerwę od 8 do 10 godzin między badaniem a ostatnim posiłkiem. Badanie poprzedza ankieta i konsultacja.

Test z krwi na endometriozę to badanie jest nieinwazyjne, które wymaga jedynie pobrania próbki krwi. Jest bardzo proste. Wystarczy umówić się na oddanie krwi w jednej z klinik, która oferuje taką możliwość. Jego cena wynosi 300 zł.

Pierwszym ośrodkiem w Polsce, który oferuje kobietom nieinwazyjny, certyfikowany test na endometriozę jest Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum. Jej placówki są zlokalizowane w wielu polskich miastach (odwiedź gyncentrum.pl/test-na-endometrioze).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: