reklama

Podczas ferii dzieci mogą wychodzić z domów bez opieki dorosłych

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o złagodzeniu jednego z obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. W czasie ferii zimowych, od 5 stycznia, dzieci będą mogły wychodzić z domów bez opieki dorosłych.

- Dokonaliśmy przeglądu obostrzeń i proponujemy pewne złagodzenie. Mieliśmy bardzo dużo wniosków dotyczących sytuacji, że mamy okres ferii, które niestety nie są tymi prawdziwymi feriami, które mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcemy dopuścić możliwość przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godz. 8.00-16.00 bez opieki ze strony dorosłych - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w ferie zimowe, które zaczęły się w poniedziałek 4 stycznia, obowiązywał zakaz przemieszczania się dla osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub opiekuna w godzinach od 8 do 16, od poniedziałku do piątku.

O taką zmianę apelowała między innymi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Powoływano się się na zdrowie psychiczne uczniów:

Dzieci już od wielu tygodni nie chodzą do szkoły, są zmęczone, odcięte od rówieśników, spędzają całe dnie na zajęciach online wpatrzone w ekrany komputerów (...). Taka sytuacja może pogłębiać towarzyszący izolacji niepokój, obniżony nastrój czy lęk, a także zagrażać zdrowiu w ogóle.

Nie bez znaczenia są badania, które dowodzą, że podczas pierwszego lockdownu aż jedna trzecia młodzieży oceniła swój stan psychiczny jako zły.

Dodatkowo w 2020 roku Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (nr tel 116 111) wykonał aż o 25 procent więcej interwencji, które wynikały z bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, niż miało to miejsce rok wcześniej.

Szczegóły dotyczące zmiany mają zostać przedstawione w rozporządzeniu. Nowe zasady będą obowiązywały od wtorku 5 stycznia. O żadnych dalszych luzowaniach obostrzeń na razie nie ma mowy.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: